Zprávy | Z archivu rubriky


V české vládě poprvé zasedají čtyři ženy, což je zatím nejvíc v historii Česka. Představitelky organizací, které prosazují rovné příležitosti pro obě pohlaví, to vítají.

Lidovci v kabinetu mají pět křesel, dvě připadla ženám. Ženy obsadily také dvě ze čtyř křesel pro zelené. ODS nemá žádnou ministryni. Žena poprvé řídí silový resort. Obranu má na starosti Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). V minulém volebním období zasedaly v kabinetu po určitou dobu tři ministryně.

Podle Lenky Bennerové z Fóra 50%, které prosazuje rovné zastoupení žen a mužů v politice, za vyšším počtem žen v kabinetu je tlak menších stran. "Kdyby vládu sestavovala jen ODS nebo ČSSD, tak těch žen by tam bylo rozhodně míň," řekla ČTK Bennerová. Věří ale, že zvyšování počtu ministryň se stane trendem a nebude představovat jen výjimku. Podle Bennerové navíc ani odborníci, ani veřejnost neměří ženám a mužům stejným metrem. K političkám jsou mnohem kritičtější. Přísněji hodnotí jejich práci, soukromí i vizáž, uvedla.

Podle ředitelky společnosti Gender Studies Aleny Králíkové se více žen do vlády mohlo dostat také kvůli tomu, že "se moc nevěří, že vláda získá důvěru". "Ženám dáme šanci obvykle až tehdy, když není žádný muž, kterému bychom funkci nabídli," zhodnotila situaci na politické scéně Králíková.

ČR za nízké zastoupení žen v politice sklízí kritiku mezinárodních organizací. Přijetí účinných opatření, která by počet žen ve veřejném životě zvýšila, doporučil Česku například výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen.

Kriminalisté z Hradce Králové přiznali, že počet lidí, které údajný nemocniční vrah Petr Zelenka zabil, může být vyšší. Píše to Pražský deník (Deník) s tím, že koncem roku kriminalisté nařídili další pitvu. Zelenka se přiznal k vraždě osmi pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Mluvčí královéhradecké policie Iva Marková ale řekla, že o žádných nových skutečnostech v případu neví, napsalo úterní Právo. "V současné době je deset mrtvých. U osmi je stanovena příčinná souvislost s podáním heparinu a je za ně Zelenka stíhán jako za dokonané vraždy. U dvou úmrtí se příčinná souvislost teprve zkoumá," řekl Deníku vyšetřovatel Milan Jušta. Policie podle Deníku nařídila pitvu dalšího člověka, který v havlíčkobrodské nemocnici zemřel koncem loňského roku. Kriminalisté mají podezření, že mohl zemřít na následky neúměrných dávek léku na ředění krve heparin, který mu Zelenka mohl podávat. Výsledky pitvy zatím podle Jušta nejsou známy. Čeká se i na výsledky pitvy ženy, kterou kriminalisté exhumovali před Vánocemi. Žena nebyla jako jediná z osmi obětí heparinového vraha zpopelněna.

Podle Práva policie i Zelenkův advokát vyvracejí spekulace o možném rozšíření obvinění bývalého ošetřovatele ARO za podávání jiných nebezpečných léků než heparinu. "Nevím, kde to vzali. Ptali se mě, jestli je možné, že by podával pacientům i jiné preparáty než heparin, a já jsem obecně odpověděla, že se samozřejmě musíme zabývat všemi alternativami," řekla Právu mluvčí východočeské krajské správy policie Iva Marková. Dodala, že vyšetřování by mohlo skončit za devět deset měsíců.

Humanitární organizace ADRA vybuduje v africké Keni porodnici. Objekt bude součástí zdravotnického zařízení, které loni ve vesnici Itibo začali opravovat čeští spolupracovníci ADRA. Oprava zdravotnického komplexu si vyžádá zřejmě více než 2,3 milionu korun. ČTK to řekla vedoucí zlínské pobočky organizace Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako je malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

Do oblasti z Prahy odletěl externí spolupracovník české ADRA a manažer projektu, pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tříměsíčního pobytu bude ve spolupráci s místními dělníky řídit dostavbu porodnice. Ta si vyžádá více než 800.000 korun. "Jsem vděčný ministerstvu zahraničních věcí, že na tento projekt uvolnilo půl milionu korun. Neméně si vážím 200.000 korun, které drobní dárci z celé republiky nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL a které ADRA na dostavbu porodnice v Itibo uvolnila právě dnes," řekl zdravotník.

Oprava zdravotního střediska, které bylo slavnostně otevřeno loni v listopadu, přišla na 1,5 milionu korun. Zprovoznění porodnice je naplánováno na půli března. Do té doby by měla být porodnice také vybavena zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji a zdravotnickými potřebami. V lednu za Bártou odjede spolupracovník Josef Kubásek, který tam poveze léky a zdravotnický materiál. Do dopraví Keni také plyšové hračky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na vnitřní zútulnění interiéru.

ADRA na pomoc Keni vyhlásila celostátní veřejnou sbírku. Lidé mohou své dary zasílat na číslo účtu 211 211 211/0300, variabilní symbol 313.