Zprávy | Z archivu rubriky


Sté výročí Židovského muzea v Praze doprovázely loni programy Roku s židovskou kulturou. Hodnocení ministerstva kultury i židovských obcí se shodují, že tento velkorysý a úspěšný celoroční a celostátní projekt s mimořádně širokým záběrem byl jedním z nejpozoruhodnějších kulturních počinů uplynulého desetiletí; ukázal, že muzeum dokáže poutavě komunikovat s veřejností. "Vzdělávací činnost Židovského muzea významně přispívá i k obnově, rozvoji a růstu naší komunity," řekl předseda pražské židovské obce František Bányai. Do programů se nejen v Praze, ale ve více než 50 městech zapojilo 135 institucí, uskutečnilo se na 260 akcí od výstav, koncertů, festivalů a divadelních představení po přednášky, diskuse a společenská setkání. Mezi zainteresovanými byly instituce ze 17 zemí světa. Vyšlo také 11 nových publikací.

650.000 příchozími za rok je Židovské muzeum podle svého ředitele Lea Pavláta nejnavštěvovanějším muzeem v tuzemsku. Rok s židovskou kulturou byl kampaní, jakou podle izraelského velvyslanectví žádná jiná země ještě nikdy neuspořádala. Projekt chtěl poukázat na různé aspekty židovské kultury a tradice v Čechách, na tradiční spojení židovského kulturního dědictví s českou kulturou a českým prostředím. K výsledkům těchto aktivit patří rovněž loňské zřízení brněnské pobočky Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea. Ve městě se uskutečnily samostatné Dny židovské kultury.

Snaha ČSSD prosadit dva dny před hlasováním o důvěře vládě rezignaci a poté znovuzvolení sociálnědemokratického předsedy sněmovny Miloslava Vlčka je podle vládní koalice "podraz" a porušení veřejného slibu, že Vlček odstoupí až po druhém neúspěšném pokusu složit kabinet s důvěrou. Kvůli tomu chtějí vládní poslanci program středeční mimořádné schůze zablokovat. ČSSD ale tvrdí, že tímto krokem svému závazku dostojí a současně zabrání chaosu a mocenskému vakuu. Sociální demokraté totiž předpokládají, že druhá vláda šéfa ODS Mirka Topolánka v pátek u poslanců neuspěje.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek v nedělním diskusním pořadu televize Prima uvedl, že "téměř nepochybuje" o tom, že ani váhající poslanec ČSSD Miloš Melčák neumožní trojkoalici zůstat u moci. Program vlády Paroubek označil kvůli sociálním škrtům za protilidový a kvůli energetické politice za protinárodní. "Stojíme o každý hlas... Nevím, jestli to bude pan Melčák a nevím, zda to bude jenom pan Melčák," uvedl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek v nedělním diskusním pořadu České televize. Reagoval tak na Melčákovo vyjádření, že na hlasování možná nepřijde. Tím by pomohl vládě získat důvěru.

I když Melčák doufá, že trojkoalice bude ještě s ČSSD jednat o úpravách vládního programu, politici ani jedné ze stran už to nepředpokládají. "Ve druhém pokusu jsou už dveře zavřeny, ale zabouchla je ODS," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Případné vládě závislé na "přeběhlíkovi" předvídá krátké trvání. Pokud koalice zablokuje program sněmovní schůze zahrnující rezignaci a novou volbu předsedy sněmovny, sociální demokraté až poté rozhodnou o dalším postupu. Nyní je předčasné hovořit o tom, zda Vlček v takovém případě rezignuje, uvedl Sobotka.

Zatím ani komunisté podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše nejsou rozhodnuti, zda návrh ČSSD podpoří. KSČM bude chtít znát důvody a způsob provedení nové volby šéfa dolní komory. "Moje rozpaky směřují k tomu, že převolení předsedy Poslanecké sněmovny má stejné hlasovací poměry jako důvěra vlády, pokud se tedy nic nezmění," vysvětlil v ČT Dolejš.

Kalousek si myslí, že Vlček může rezignovat nejen na schůzi sněmovny. "Jestli rezignovat chce, ať rezignuje, to může kdykoliv. Ale snažit se tohoto slibu zbavit účelovou převolbou Vlčka za Vlčka mi nedává žádný smysl. Ať ten slib dodrží, nebo poruší," prohlásil bývalý předseda KDU-ČSL. "Cílem tohoto návrhu není nic jiného než vytvořit chaos," uvedl na Primě předseda zelených Martin Bursík. Paroubek ale namítl, že je to pojistka, protože jinak hrozí, že země bude mít vládu bez důvěry a sněmovnu bez předsedy. "Chceme držet slovo, tímto se ho zbavíme. A pak bude mít předseda sněmovna volné ruce," prohlásil.