Zprávy | Z archivu rubriky


Vládní prohlášení, se kterým kabinet šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka předstoupí v pátek před sněmovnu, obsahuje ve srovnání s koaliční smlouvou ODS, lidovců a zelených víc podrobností týkajících se sociálních otázek. Jinak dokument schválený ve středu kabinetem a zveřejněný na vládním webu koaliční smlouvu kopíruje. Prohlášení odráží požadavky poslanců zvolených za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří hodlají kabinet tolerovat, ale i poslanců koaličních stran.

Vláda se v prohlášení zavazuje, že bude postupně snižovat schodek veřejných financí a uvalí moratorium na přijímání zákonů zvyšujících mandatorní výdaje. Kabinet také slibuje, že sníží počet zaměstnanců státní správy do roku 2010 nejméně o tři procenta ročně. Snížení se bude týkat nejen regionálních úřadů, ale především centrálních úřadů státní správy. Zapojování příjmů z privatizace do výdajů státu a státních fondů skončí podle prohlášení rozpočtem na rok 2009.

Daňová reforma, kterou vláda chce prosadit, podle prohlášení "nikomu nezvýší daňovou zátěž, naopak ji sníží všem daňovým poplatníkům, nikoliv pouze vybraným skupinám". Složená daňová kvóta klesne do roku 2009 pod 34 procent hrubého domácího produktu. Vláda zavede jednotnou sazbu daně z příjmu ve výši 17 až 19 procent, zvýhodní rodiny s dětmi a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Oproti koaliční smlouvě v prohlášení chybí zmínka o zrušení příspěvku pro prvňáčky a o snížení porodného. Kabinet v prohlášení opakuje, že zachová systém dvou sazeb DPH. Základní sazba DPH bude ve výši 17 až 19 procent.

V souvislosti s požadavkem Melčáka a Pohanky kabinet v prohlášení zdůrazňuje, že se zavazuje zachovat sociální dialog a potřebné reformy a změny provádět s ohledem na zachování sociálního smíru. "Ve spolupráci se sociálními partnery vláda navrhne novelu zákoníku práce s cílem zvýšit flexibilitu ve vztazích zaměstnanec-zaměstnavatel a prohloubit princip co není zakázáno, je povoleno," uvádí prohlášení.

Vláda podle dokumentu připraví, a pokud možno i zrealizuje privatizaci ČSA, Letiště Praha a České pošty. Posoudí částečnou privatizaci Českých drah. Rozhodne také o "optimálním zapojení hodnoty ČEZ" do důchodové reformy.

Pro reformu zdravotnictví bude chtít vláda vytvořit expertní komisi řízenou nezávislým koordinátorem podobnou té, která připravila penzijní reformu. V textu se hovoří o zavedení regulačních poplatků za recept, za den hospitalizace, za návštěvu pohotovosti nebo ambulantního specialisty. "Současně bude stanoven maximální roční limit finanční spoluúčasti občanů a zohledněn dopad na sociálně slabé skupiny obyvatelstva," uvádí prohlášení.

Sociální demokraté se nevzdávají pokusů o zvrat vývoje v jednáních o nové vládě. Poslance zvolené za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří slíbili vládě předsedy ODS Mirka Topolánka toleranci, vyzvali ve středu k rezignaci na poslanecký mandát. Melčák a Pohanka nebyli k zastižení, z jejich dřívějších vyjádření je však zřejmě, že se mandát složit nechystají. Podle Topolánka mají pocit, že jsou sledováni a odposloucháváni.

Kvůli úternímu zvratu v dosud vyrovnaném poměru sil mezi levicí a koalicí ODS, ČSSD a Srany zelených ve sněmovně sociální demokraté ve středu ustoupili od návrhu odvolat a znovuzvolit předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Schůze, na níž měl rezignovat, tak trvala jen čtvrt hodiny. Zatím není jasné, zda a jak dlouho Vlček v čele dolní komory zůstane a jestli se ho ČSSD později pokusí nahradit šéfem strany Jiřím Paroubkem. Topolánek chce o případném definitivním obsazení funkce předsedy sněmovny jednat, až opadnou emoce a "vychladnou hlavy". I když nezpochybnil právo opozice stanout v čele dolní komory, zároveň zdůraznil, že není automatické.

Paroubek pokračoval ve středu v kritice Melčáka a Pohanky, obvinil je z korupce. Zopakoval že na ně podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Oba poslanci podle Paroubka zradili svou stranu. Politická korupce je podle něj ale závažnější u "mladšího člověka", tedy u Pohanky. "Pana Melčáka beru jako starého muže, který je poněkud vyčerpán životem," řekl. Melčák i Pohanka odmítli obvinění z korupce už v úterý, Melčák požádal koalici o písemné potvrzení toho, že za toleranci nedostal žádný úplatek či slib funkce.

Šéf ČSSD se v souvislosti s hlasováním o důvěře, které zřejmě sociální demokracii pošle do opozice, ostře vyslovil také proti prezidentovi Václavu Klausovi a jeho roli ve vyjednáváních. Prohlásil, že nedoporučí sociálním demokratům, aby za rok podpořili Klausovo znovuzvolení na Hrad. Podle Paroubka Klaus způsobil zdlouhavá vyjednávání o nové vládě.

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman nepovažuje sociálnědemokratické poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka za zrádce kvůli tomu, že chtějí tolerovat vládu Mirka Topolánka. Zda zůstanou přesvědčením sociálními demokraty, se podle něho ukáže, až se ve sněmovně bude hlasovat o některých návrzích ODS, především pak o rovné dani. "Teprve kdyby tito dva poslanci tento návrh podpořili, tak bych to pokládal za zradu principů sociální demokracie," řekl ČTK Zeman.

Bývalý šéf ČSSD také uvítal prohlášení předsedy strany Jiřího Paroubka, že ČSSD půjde do tvrdé opozice. "Jenom lituji, že se v minulém období poníženě doprošovala toho, aby mohla vstoupit do Strakovy akademie vchodem pro služebnictvo," dodal.

Paroubek v rozhovoru na serveru ČSSD připustil, že socialisté zůstanou po pátečním hlasování o důvěře vládě v opozici. "Vláda, proti které jsme, je ideální pro náš politický boj, který v příštích třech letech povedeme," uvedl. Výkonná rada ODS ocenila výkon vládních vyjednavačů

Výkonná rada ODS vyslechla zprávu premiéra Mirka Topolánka o přípravách na páteční hlasování o důvěře kabinetu a ocenila postup svých vyjednavačů. Přijala také programové prohlášení koaliční vlády. Topolánek v uplynulých týdnech čelil výhradám z vlastních řad, nyní se podle místopředsedy ODS Pavla Béma situace uvnitř strany uklidnila. Topolánek získal podporu širšího vedení strany.

Poslanec Michal Pohanka doručil ve středu brněnské organizaci ČSSD dopis, ve kterém žádá o ukončení členství ve straně. Pohanka tím formálně dokončil své dřívější oznámení o ukončení členství. Pohanka vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie loni. V úterý společně s dalším poslancem zvoleným za ČSSD Milošem Melčákem prohlásil, že umožní, aby kabinet premiéra Mirka Topolánka získal důvěru ve sněmovně.

Pohanka loni v říjnu svůj odchod z poslaneckého klubu zdůvodnil tím, že na něj ČSSD, jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, vyvíjela tlak. Své rozhodnutí však nikdy konkrétně a jasně nevysvětlil. V tisku je Pohankovo jméno spojováno s řadou kontroverzních kauz. Noviny poslance spojují například s neúspěšným pokusem o privatizaci Nemocnice Na Homolce, s kauzou Diag Human nebo zadlužením státní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kterou řídil. Pohankovo jméno také padlo loni na podzim v souvislosti se skupinou kolem starosty Budišova Ladislava Péti, která je podezřelá z finančních machinací s penězi z fondů EU a z vydírání. Pohanka ale spojitost s Péťou a jeho společníky popírá.

Melčák z poslaneckého klubu ČSSD odešel loni v prosinci. Jako důvod tehdy uvedl, že v poslední době čelil silnému nátlaku a zastrašování. Zároveň nevyloučil, že by mohl umožnit vznik Topolánkovy vlády. Poslanec je členem levicové frakce v ČSSD a patří mezi příznivce bývalého předsedy strany Miloše Zemana.

Jako první se vrátí do svých pokojů v dětské části Fakultní nemocnice Motol malí pacienti neurologie. Stěhování neurologické kliniky začalo ve středu a bude pokračovat nepřetržitě přes noc až do čtvrtka, kdy by se měla začít stěhovat onkologie. V následujících dnech se přestěhuje do původních prostor všech 12 klinik, celkem 295 lůžek a přes 700 zaměstnanců. ČTK to řekla motolská mluvčí Eva Jurinová.

Na první část rekonstrukci dostala nemocnice od vlády miliardu korun. Na peníze na křídla A, B a D nemocnice zatím čeká, potřebuje pět miliard. Loni na jaře jí je slíbil Jiří Paroubek, když byl premiérem. Plánoval, že peníze získá od Evropské investiční banky tak, aby rekonstrukce tří křídel plynule navázala letos v létě.

V Motole jsou unikátní pracoviště, kde se léčí malí pacienti z celé republiky, jako dětské kardiocentrum, dětská hematoonkologie či dětská transplantační jednotka kostní dřeně. Předností Motola je, že se na jednom místě koncentrují špičkové týmy a péče může být komplexní. Péči o malé pacienty však dosud narušovaly časté havárie topení, prasklé stoupačky a opravy akutních závad i za provozu klinik. Pokud vše půjde dobře, měla by rekonstrukce skončit v roce 2010. S neustálým odkládáním přestavby náklady rostou. V původním projektu z roku 2001 se počítalo s částkou 3,8 miliardy korun, nyní je odhad, že celková rekonstrukce vyjde až na šest miliard korun.