Zprávy | Z archivu rubriky


Vlekaři kvůli nezvykle teplé zimě již přišli o stamiliony korun na tržbách a hodlají se obrátit o pomoc na stát. ČTK to řekl předseda Svazu provozovatelů lanovek a vleků Jiří Bělunek. Vlekaři podle něj nežádají kompenzaci ušlých tržeb, nýbrž zajištění úvěrů, které kvůli teplu nemohou splácet. Vlekaři však zatím nemají jasnou představu, jak by jim stát mohl pomoci. V úvahu přicházejí ministerstva financí nebo pro místní rozvoj. "Pozdržet všelijaké splátky a leasingy přes nějakou národní banku," naznačuje Bělunek možné řešení. Úřady však zřejmě podnikatelům nepomohou. Ministerstvo pro místní rozvoj podnikatelům podle televize doporučuje, aby se spíše obrátili na své kraje. Tam prý mohou získat podporu z grantů Evropské unie.

Po dvou uplynulých zimách, které byly naopak na sníh nezvykle bohaté, se vlekaři na letošní sezonu důkladně připravili. Do výstavby a údržby vleků a technologií na úpravu sjezdovek investovali před zimou rekordních zhruba 1,5 miliardy korun, což je dvakrát více než rok předtím. Podle Bělunka jsou takové investice nutné i do budoucna, aby česká lyžařská střediska držela krok se zahraniční konkurencí. Teplé počasí však může způsobit vlekařům existenční potíže, neboť nyní nemusejí být schopni úvěry splácet. V českých lyžařských střediscích se totiž již více než 50 dnů nelyžuje. Prázdné lyžařské areály způsobují potíže i poskytovatelům návazných služeb, například půjčovnám lyží nebo skiservisům. Ne všichni vlekaři však s iniciativou svazu směrem ke státu souhlasí.

Žádných třiastatřiatřicet stříbrných stříkaček, ale stejný počet číšníků dostane možnost vidět zdarma nejnovější film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Mohou se v ně proměnit všichni, kteří v tomto oblečení přijdou 24. ledna večer do multikina Palace Cinemas ve Slovanském domě v Praze. Jeden ze sponzorů tohoto filmového přepisu Hrabalova románu totiž poskytne prvním 333 divákům, kteří na zmíněnou projekci přijdou v bílé košili s motýlkem či v bílé halence s tmavou sukní, vstupenky zdarma. Přiťuknout si budou moci plzeňským.

A proč dostanou tuto výsadu jen lidé ve stejnokroji číšníků? Především prý proto, že právě oni se svým uměním podílejí na skvělé kvalitě chmelového moku. Umějí pivo kvalitně ošetřovat, správně podávat a vytvářet pohodu, kterou tolik miloval a vyhledával i spisovatel Bohumil Hrabal. Ne neprávem má pivo v Menzelově filmu významné místo a prosluněná scéna přiťuknutí s orosenými půllitry tvoří jeho závěr. Organizátoři večera věří, že si ji sál plný "číšníků" vychutná nejlépe.

Menzelův snímek o víkendu zlomil rekord v divácké návštěvnosti za první víkend po premiéře, když ho zhlédlo více než 103.000 diváků. Navíc byl přijat do hlavní soutěže prestižního festivalu Berlinale, jehož 57. ročník ročník se uskuteční od 8. do 18. února, a prolomil tak nezájem jeho organizátorů o českou kinematografii.

Jako první se vrátí do svých pokojů v dětské části Fakultní nemocnice Motol malí pacienti neurologie. Stěhování neurologické kliniky začalo ve středu a bude pokračovat nepřetržitě přes noc až do čtvrtka, kdy by se měla začít stěhovat onkologie. V následujících dnech se přestěhuje do původních prostor všech 12 klinik, celkem 295 lůžek a přes 700 zaměstnanců. ČTK to řekla motolská mluvčí Eva Jurinová.

Na první část rekonstrukci dostala nemocnice od vlády miliardu korun. Na peníze na křídla A, B a D nemocnice zatím čeká, potřebuje pět miliard. Loni na jaře jí je slíbil Jiří Paroubek, když byl premiérem. Plánoval, že peníze získá od Evropské investiční banky tak, aby rekonstrukce tří křídel plynule navázala letos v létě.

V Motole jsou unikátní pracoviště, kde se léčí malí pacienti z celé republiky, jako dětské kardiocentrum, dětská hematoonkologie či dětská transplantační jednotka kostní dřeně. Předností Motola je, že se na jednom místě koncentrují špičkové týmy a péče může být komplexní. Péči o malé pacienty však dosud narušovaly časté havárie topení, prasklé stoupačky a opravy akutních závad i za provozu klinik. Pokud vše půjde dobře, měla by rekonstrukce skončit v roce 2010. S neustálým odkládáním přestavby náklady rostou. V původním projektu z roku 2001 se počítalo s částkou 3,8 miliardy korun, nyní je odhad, že celková rekonstrukce vyjde až na šest miliard korun.

Sociální demokraté se nevzdávají pokusů o zvrat vývoje v jednáních o nové vládě. Poslance zvolené za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří slíbili vládě předsedy ODS Mirka Topolánka toleranci, vyzvali ve středu k rezignaci na poslanecký mandát. Melčák a Pohanka nebyli k zastižení, z jejich dřívějších vyjádření je však zřejmě, že se mandát složit nechystají. Podle Topolánka mají pocit, že jsou sledováni a odposloucháváni.

Kvůli úternímu zvratu v dosud vyrovnaném poměru sil mezi levicí a koalicí ODS, ČSSD a Srany zelených ve sněmovně sociální demokraté ve středu ustoupili od návrhu odvolat a znovuzvolit předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Schůze, na níž měl rezignovat, tak trvala jen čtvrt hodiny. Zatím není jasné, zda a jak dlouho Vlček v čele dolní komory zůstane a jestli se ho ČSSD později pokusí nahradit šéfem strany Jiřím Paroubkem. Topolánek chce o případném definitivním obsazení funkce předsedy sněmovny jednat, až opadnou emoce a "vychladnou hlavy". I když nezpochybnil právo opozice stanout v čele dolní komory, zároveň zdůraznil, že není automatické.

Paroubek pokračoval ve středu v kritice Melčáka a Pohanky, obvinil je z korupce. Zopakoval že na ně podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Oba poslanci podle Paroubka zradili svou stranu. Politická korupce je podle něj ale závažnější u "mladšího člověka", tedy u Pohanky. "Pana Melčáka beru jako starého muže, který je poněkud vyčerpán životem," řekl. Melčák i Pohanka odmítli obvinění z korupce už v úterý, Melčák požádal koalici o písemné potvrzení toho, že za toleranci nedostal žádný úplatek či slib funkce.

Šéf ČSSD se v souvislosti s hlasováním o důvěře, které zřejmě sociální demokracii pošle do opozice, ostře vyslovil také proti prezidentovi Václavu Klausovi a jeho roli ve vyjednáváních. Prohlásil, že nedoporučí sociálním demokratům, aby za rok podpořili Klausovo znovuzvolení na Hrad. Podle Paroubka Klaus způsobil zdlouhavá vyjednávání o nové vládě.

Poslanec Michal Pohanka doručil ve středu brněnské organizaci ČSSD dopis, ve kterém žádá o ukončení členství ve straně. Pohanka tím formálně dokončil své dřívější oznámení o ukončení členství. Pohanka vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie loni. V úterý společně s dalším poslancem zvoleným za ČSSD Milošem Melčákem prohlásil, že umožní, aby kabinet premiéra Mirka Topolánka získal důvěru ve sněmovně.

Pohanka loni v říjnu svůj odchod z poslaneckého klubu zdůvodnil tím, že na něj ČSSD, jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, vyvíjela tlak. Své rozhodnutí však nikdy konkrétně a jasně nevysvětlil. V tisku je Pohankovo jméno spojováno s řadou kontroverzních kauz. Noviny poslance spojují například s neúspěšným pokusem o privatizaci Nemocnice Na Homolce, s kauzou Diag Human nebo zadlužením státní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kterou řídil. Pohankovo jméno také padlo loni na podzim v souvislosti se skupinou kolem starosty Budišova Ladislava Péti, která je podezřelá z finančních machinací s penězi z fondů EU a z vydírání. Pohanka ale spojitost s Péťou a jeho společníky popírá.

Melčák z poslaneckého klubu ČSSD odešel loni v prosinci. Jako důvod tehdy uvedl, že v poslední době čelil silnému nátlaku a zastrašování. Zároveň nevyloučil, že by mohl umožnit vznik Topolánkovy vlády. Poslanec je členem levicové frakce v ČSSD a patří mezi příznivce bývalého předsedy strany Miloše Zemana.