Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracii hrozí, že se její majetek ocitne v konkurzu. Návrh na jeho prohlášení ve čtvrtek podal advokát Zdeněk Altner, kterému strana údajně dluží přes 18 miliard korun. Má jít o honorář za zastupování ČSSD při jejím sporu se státem o vlastnictví Lidového domu, spolu s úroky a sankcemi za neplacení. Předseda ČSSD Jiří Paroubek věří v dohodu s advokátem.."S Altnerem jednáme korektně a myslím, že se dohodneme," řekl Paroubek. Advokát už ale se současným vedením ČSSD jednat nehodlá, Paroubka označil za nedůvěryhodného.

Advokát je podle svých slov smířen s tím, že peníze nevymůže "v nějaké podstatné míře" na ČSSD, která dosud označovala Altnerovy nároky za neopodstatněné. Proto loni podal žalobu na Českou republiku za nedodržování jejích mezinárodních závazků a porušení práva na spravedlivý proces v soudních sporech, které vede s ČSSD. Soudy mu totiž nepřiznaly osvobození od soudních poplatků, přestože podle svých slov doložil, že mu státní orgány blokují na různých místech mnohamilionové částky.

Sociální demokracie vedla letitý spor o vlastnictví Lidového domu s ministerstvem financí. Soud už v roce 1994 uznal, že Lidový dům nikdy nepřestal být v majetku akciové společnosti Cíl, kterou vlastnili socialističtí funkcionáři. V roce 2000 zakončil kauzu Ústavní soud, který rozhodl o právní kontinuitě sociální demokracie, již žalobce stále zpochybňoval.

Obvodní soud pro Prahu 1 už Altnerovi přiznal, že mu je ČSSD povinna zaplatit více než 18,5 milionu korun s desetiprocentním úrokem a sankcí 0,3 procenta za každý den prodlení, což zhruba podle advokáta činilo v polovině loňského roku 176 milionů korun. Dlužná částka se podle Altnera denně zvyšuje zhruba o 8,5 milionu korun, což činí kolem tří miliard korun ročně.

Naproti tomu Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek zastavil další řízení o nároku advokáta Altnera na 72 milionů korun, které požaduje po ČSSD. Důvodem je fakt, že nezaplatil soudní poplatek, řekl ČTK soudce Kryštof Janek. Proti rozhodnutí se Altner může odvolat. Žádal sice o posečkání se zaplacením poplatku, soudce mu ale nevyhověl, protože podle něho advokát peníze zaplatit mohl. Obvodní soud pro Prahu 1 také nedávno zamítl Altnerovu žádost o posečkání se zaplacením soudního poplatku ve sporu o 18 milionů korun, které již zatím nepravomocně vyhrál. ČSSD se odvolala a případem se bude zabývat městský soud.

Nový šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg neočekává, že by se v nejbližších letech podařilo vyřešit spory mezi Českou republikou a Rakouskem ohledně jaderné elektrárny Temelín. Obě země by podle něj ale měly o sporné otázce vést trpělivý dialog a vyvarovat se při tom zbytečně ostrých slov. Schwarzenberg to řekl poslancům zahraničního výboru, kterým vysvětloval svou představu o směřování české zahraniční politiky. "Můžeme říci: Vy jste proti a my chceme jadernou energii využívat. Musíme se ale domluvit na tom, že se v dialogu nebudou používat některá slova," řekl ministr. Nulová tolerance vůči jaderné energetice je podle Schwarzenberga v Rakousku pevně zakotvené politické dogma, které platí napříč politickým spektrem. Hlasitá kritika podle něj ale utichne až se zklidní vnitropolitická situace v Rakousku, které také prošlo obdobím složitého sestavování vlády. "Rakušané vědí, že páky na zastavení Temelína nemají," řekl ministr. V rámci udržení dobrých sousedských vztahů je podle něj ale důležité, aby Česko svůj postoj rakouské straně trpělivě vysvětlovalo.

Schwarzenberg poslancům také řekl, že zadal svému úřadu vypracování přesné analýzy priorit české zahraniční politiky. V této souvislosti zdůraznil, že dává přednost pojmu české "státní" zájmy před výrazem "národní" zájmy. Státní zájem je podle něj zájem všech obyvatel ČR, tedy i jiných národností než pouze české.