Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ČSSD Jiří Paroubek by chtěl, aby byl schválen zákon "proti politickému přeběhlictví". Na tiskové konferenci v Liberci uvedl jako příklad praxi z předválečného Československa, kdy soud směl přezkoumat, zda politik přestoupil do jiné strany z čestných úmyslů. "Pokud tomu tak nebylo, mohl mu zrušit mandát," řekl ČTK Paroubek. Zákon "proti politickému přeběhlictví" ČSSD chce Paroubek v příštích měsících probrat se svými legislativními odborníky, například se Zdeňkem Jičínským (ČSSD). Paroubek nevyloučil, že sociální demokraté pak návrh zákona předloží sněmovně.

Poslanec Zdeněk Jičínský označil v pátek politické přeběhlictví Melčáka a Pohanky za konání, jež se dostává do rozporu se základními principy, na kterých je založen ústavní pořádek. Lidé volí poslance na kandidátce stran a předpokládají, že se budou chovat jako zástupci programu a strany, vysvětlil Jičínský.

"Proti politickému přeběhlictví žádný stoprocentně účinný mechanismus neexistuje, v mezních situacích budou rizika vždycky," konstatoval Paroubek. Podle něj je důležité, aby ČSSD vybírala jako kandidáty do parlamentu a do dalších důležitých politických funkcí důvěryhodné lidi, které veřejnost uznává a kteří uspěli například jako starostové, odboráři nebo jako osobnosti neziskových organizací.

V projevu na sobotní krajské konferenci ČSSD v Liberci Paroubek prohlásil, že sociální demokracii poškozují v současné době vyjádření Miloše Zemana k případu Melčáka a Pohanky. "Oba mají jeho ideovou podporu. Moje pozvání na schůzku Zeman odmítl a komunikuje se mnou přes média. To já dělat nebudu, je to cesta do pekel," prohlásil Paroubek.

Hasiči a potápěči vylovili v sobotu ze dna Otavy historický kříž, který ve čtvrtek ze sousoší Kalvárie na kamenném mostě v Písku odlomila vichřice. Cínová socha Krista na dřevěném kříži je jediným originálem na mostě ze 13. století. Socha je zřejmě nepoškozená, řekla ČTK mluvčí radnice Jindřiška Váverková. Podle starosty Písku Miroslava Sládka se nikdy dříve kříž nezlomil. "Je vidět, že síla orkánu byla taková, že způsobila i zlomení. Možná, že je to nějaký symbol," řekl novinářům Sládek.

Sochu, která ztvárňuje Krista v životní velikosti, vyrobil v roce 1790 písecký sochař. Je součástí sousoší Kalvárie, které je ale kopií. Sousoší samotné bylo strženo do vody při povodni v roce 2002. Po vylovení bylo umístěno do depozitáře a na mostě jsou již jen pískovcové kopie. "Korpus je v životní velikosti. Dokonce je tady pověst, že sochař nemohl trefit to tělo, tak si lehl do hlíny sám a udělal si podle sebe formu na sochu," řekl písecký památkář Jiří Hladký. Pokud bude po prozkoumání nepoškozený, vyrobí se jen nový dřevěný kříž a instaluje se zpět na most.

Kamenný most v Písku ze 13. století je nejstarší dochovaný most v Čechách. Most, který je národní kulturní památkou, je dlouhý 111 metrů a na obou březích byl původně zakončen obrannými věžemi. Zdobí ho barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského.