Zprávy | Z archivu rubriky


Útěk dvou odsouzených Romana Čabrady a Rostislava Roztočila z plzeňské věznice umožnila podle jednoho z vězňů souhra mnoha okolností a zejména systémová chyba v chodu věznice. Dozorci prý měli příliš mnoho povinností a práce. U soudu se za útěk zpovídá dnes už bývalý dozorce Tomáš Kulišan, který měl tehdy službu ve vězeňské dílně knihárna, kde oba muži pracovali a odkud ukrytí v expedované paletě uprchli. Podle žalobce zanedbal dozorce své povinnosti. Kulišan to odmítá.

Před soudem ve středu o poměrech ve věznici vypovídali dozorci a více či méně ochotně i několik odsouzených. "Dozorci měli velký nával, kvůli množství povinností vznikaly docela velké časové kapsy," popsal jeden z vězňů. I ostatní vypovídali, že jediný dozorce, který hlídal knihárnu s přibližně 50 vězni, měl plno povinností. Během služby odváděl a přiváděl vězně, vodil je k lékaři, na obědy, dohlížel na nakládání materiálu do nákladních aut. Vězni tak byli po dobu jeho nepřítomnosti v práci sami. To, že se Čabradovi a Roztočilovi útěk povedl, bylo podle některých vězňů dílem štěstí, využití příležitosti i vizitka práce vězeňské služby. "Podle šeptandy mezi vězni si ale nikdo ani neuměl představit, že by se něco takového mohlo povést," řekl jeden z vězňů. Vězni i dozorci se shodli na tom, že až po útěku se opatření ve věznici výrazně zpřísnila.

Když se 8. listopadu 2005 odpoledne rozjela v Plzni rozsáhlá pátrací akce po uprchlých vězních, oba už směřovali do Českých Budějovic. Odtud pokračovali autobusem do Vídně, kde se rozešli. Roztočil se za dva týdny sám přihlásil v Německu policii a uvedl, že žádá obnovu soudního procesu v ČR. Nového procesu se podle rozhodnutí soudu dočká. Čabradu zatkla 14. prosince francouzská policie v Nice a loni v červnu byl eskortován do ČR. Soud pokračuje v pondělí 22. ledna dalšími výslechy, vypovídat bude mimo jiné Roztočil.