Zprávy | Z archivu rubriky


Vědci z Fakulty strojního inženýrství brněnského Vysokého učení technického vyvíjí umělé hlasivky, které mají němým lidem vrátit jejich původní hlas. Čtyřčlenný tým pracuje na základě vlastních zjištění o fungování orgánu. Vývoj může trvat ještě několik let, vynález ale jen v Česku pomůže asi 400 lidem, řekl ČTK šéf vývojového týmu Vojtěch Mišun. Umělé hlasivky si už vědci nechali patentovat. Brněnský vynález se skládá z pístu se dvěma měchy a hadičky. Píst může mít pacient například v kapse, k původním hlasivkám ho povede hadička. "Zatím ty prototypy zkoušelo asi pět lidí, někteří se neslyšeli i 20 let, ale když nám řeknou, že mají stejný hlas jako předtím, věříme jim," podotkl Mišun. Na výzkum dostala škola šestiletý grant. První prototyp hlasivek vznikal asi tři a půl roku.

Na řešení problémů němých lidí pracují po celém světě velké skupiny vědců. Naprostá většina z nich ale vychází ze 30 let starého poznatku, že se hlasivkové svaly pohybují od sebe a k sobě a jsou stále napřímeny. Mišun ale přišel s tím, že jsou hlasivky pružné a proti sobě se nepohybují rovnoběžně. Tlakem vzduchu z plic se začnou ze spodu oddalovat a jakmile se vzduch dostane k horní části hlasivek, spodní část se zavře. Tím hlasivky vytvářejí bubliny, díky kterým člověk mluví. Dosavadní zesilovače, které si němí přiloží na krk k hlasivkám, reprodukují to, co chtějí říci, ale zvuk z nich se lidskému hlasu příliš nepodobá. Současné přístroje totiž nerozlišují frekvenci hlasu.

Tři čtvrtiny Čechů mají negativní názor na islám, strach z tohoto náboženství má 60 procent obyvatel země. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který zveřejnily Hospodářské noviny. Obavy podle deníku podpořila zřejmě i nedávná informace o tom, že Česku hrozí nebezpečí teroristického útoku. Svou roli může hrát i to, že Češi mají o druhém největším světovém náboženství základní neznalosti. Shodně 11 procent lidí si například myslí, že zakladatelem islámu je Buddha, respektive Abrahám. Podle 55 procent lidí hrozí válka civilizací Západu a muslimského světa. Necelá polovina ze zhruba 660 oslovených se obává i bezprostředního teroristického útoku v Česku. České muslimy však domácí zpravodajské služby za možné bezpečnostní riziko nepovažují. "Muslimové, kteří u nás dlouhodobě žijí, respektují naše zákony, nepřejí si vyvolávat střety, konfrontace a násilné akce," říká mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Podle deníku Právo Ústředí islámských obcí požádalo o výjimku, aby mohlo vyučovat islám ve školách, zakládat církevní školy či konat církevní svatební obřady. Nesplňuje totiž dvě zákonné podmínky - není zaregistrováno déle než deset let a nemůže se prokázat 10.000 podpisy věřících, pro které by mělo zajišťovat církevní služby. O výjimce má rozhodnout vláda, ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti se ale postavily proti. Ministerstvu vnitra vadí krátká doba působení společnosti v Česku, konzultovalo proto věc s tajnými službami, které zaujaly odmítavé stanovisko. Ministerstvo spravedlnosti se pak obává případné radikalizace islámu, proti se vyslovily i resorty školství a obrany. Muslimové ve své žádosti argumentují tím, že první povolení k činnosti na českém území získali již v roce 1912, respektují české zákony a extremismus odsuzují, píše Právo.