Zprávy | Z archivu rubriky


Jednání o případném umístění protiraketové základny USA v ČR by podle exprezidenta Václava Havla nemělo být spojováno s otázkou zrušení víz pro cesty českých občanů do USA. Jsou to dvě různé věci, uvedl Havel, který nyní pobývá ve Washingtonu. Stejně jako česká vláda se domnívá, že o návrhu vybudovat radarovou část základny, který Američané předložili ČR minulý týden, by měl rozhodnout parlament, nikoliv lidé v referendu. "Uzavírat mezinárodní smlouvy a zajišťovat bezpečnost státu je úkolem vlády a parlamentu, proto jsme je zvolili. Přesouvat rozhodování na lid by bylo únikem od odpovědnosti," uvedl Havel v písemné odpovědi na jeden z dotazů ČTK. Považuje se za "přítele referenda", plebiscity se ale podle něj mají týkat úplně jiných otázek.

Za debatou o umístění základny v ČR se skrývá "hlubší téma", totiž jaký charakter má český stát mít, soudí exprezident. "Budeme moderní evropskou otevřenou společností, která cítí spoluodpovědnost za stav světa a chce se tvořivě podílet na společné práci mezinárodního společenství, včetně společné obrany proti eventuálním agresorům či teroristům, anebo se chceme čecháčkovsky uzavřít do sebe, brumlat cosi o naší skvělé identitě, světové problémy nechat raději jiným a poněkud vyčuraně spoléhat, že v případě nutnosti nás budou bránit ti větší a my, malí se nebudeme unáhlovat, ale raději počkáme, jak to dopadne," vysvětlil Havel.

Kalamitu, při níž byly v lesích sraženy větrem miliony kubíků dřeva, zejména na plochách státního podniku Lesy ČR, je podle zástupců lesnických firem třeba rychle řešit, jinak nemusí být dost kapacit pro její včasné zpracování. Vichr totiž řádil i v okolních zemích, a může tak nastat odliv domácích pracovníků i techniky za zakázkami v zahraničí. Firmy vítají, že se vláda kvůli situaci v lesích rozhodla vyhlásit v nejpostiženějších lokalitách nouzový stav. Nyní čekají na rychlé vyjádření LČR k dalšímu postupu, řekli zástupci lesních podnikatelů novinářům.

Vedení Lesů ČR ve čtvrtek svým krajským inspektorátům a lesním správám vydalo pokyny k likvidaci kalamity. "Jedná se především o nutnost rychlého uzavření smluvních vztahů na jednotlivých kalamitních jednotkách," řekl generální ředitel LČR František Koníček. Připomněl, že LČR ve vlastní režii prostřednictvíám pěti lesních závodů hospodaří jen na zhruba sedmi procentech státních lesů.

Lesnické firmy letos v porostech spravovaných LČR zatím nepracují, protože dosud nebyly podepsány smlouvy z tendrů pro letošní rok. Důvodem jsou lhůty v zákoně o zadávání veřejných zakázek a také stížnosti některých společností, které řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Vichřice z konce minulého týdne srazila v českých lesích podle odhadů téměř deset milionů metrů krychlových dřeva. Pro srovnání předloni se v tuzemsku vytěžilo celkem 15,5 milionu metrů krychlových dřeva.