Zprávy | Z archivu rubriky


Antisemitismus je stále živý. Na shromáždění, které se konalo v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holocaustu to řekl premiér Mirek Topolánek. "Evropané vidí v židovském státě málem větší riziko pro mezinárodní mír, než představují teroristé. Je hanbou starého kontinentu, že takto uvažuje spousta jeho obyvatel 60 let poté, co jejich předci dopustili holokaust," řekl Topolánek. "Snažíme se prokazovat úctu cizím kulturám, které se k nám často chovají nepřátelsky. A nemáme v našich srdcích dost místa pro bratry, jimž jsme dovolili tak strašně ublížit," dodal.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) mimo jiné kritizoval snahy antisemitů o popírání holokaustu. "Dnes se ovšem tito lidé neštítí dovolávat se svobody slova, ačkoli sami by ji v případě své vlády nikdy nedopřáli druhým," uvedl. Viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner podotkl, že "největší nepřítel, kterého máme, je lhostejnost". Ocenil proto skutečnost, že OSN má dnes odmítnout zneuznávání holokaustu.

Na shromáždění se sešli lidé, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních táborů. Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause i proto, aby jejich individuální paměť přešla do paměti kolektivní. Představitelé židovských organizací na následné tiskové konferenci představovali své aktivity a upozorňovali na nedostatečný postih neonacismu.

Den památky obětí holokaustu připadá na 27. leden, kdy byl na sklonku války osvobozen osvětimský tábor. V Česku, stejně jako ve většině států Evropské unie a dalších zemích, je připomínán od roku 2004. O rok později OSN tento den schválila jako Mezinárodní den uctění památky obětí holokaustu.

Biskupové katolické církve v českých zemích vydali prohlášení ke spolupráci některých kněží s komunistickou Státní bezpečností, v němž prosí o opatrnost - o respektování důstojnosti každého člověka a o takový postup, který by neubližoval vynášením povrchních a neověřených soudů a neodsuzoval nikoho bez zjištění skutečnosti. Obracejí se zejména na média, která si podle nich nevšímají těch, kteří stáli za pronásledováním osob nepohodlných tehdejšímu státnímu režimu, ale útočí na lidi, kteří by spíše zasloužili soucit.

Přímí pokračovatelé komunistické strany podle textu zveřejněného dnes církví sedí "bez skrupulí a bez námitek veřejnosti" v parlamentě, ti, kteří pronásledovali, psychicky mučili a fyzicky likvidovali jiné, jsou mnohdy inkognito stále v různých úřadech. "Společnost se s tímto faktem nevyrovnala a kupodivu tuto skutečnost toleruje. O to více zaráží mnohdy útočný zájem médií o osoby, které - alespoň co se týká kněží - byly většinou oběťmi nátlaku a vydírání," napsali církevní hodnostáři. Vydání seznamů bylo podle dřívějšího vyjádření kardinála Miloslava Vlka promyšleným a zdařilým tahem StB, který obrátil pozornost od skutečných viníků na oběti. Dosud nedořešenými případy je církev připravena se dále zabývat. Kardinál MiloslavVlk se domnívá, že situace byla v Československu pro církev horší než v Polsku.