Zprávy | Z archivu rubriky


V případu údajně fingovaného vymáhání prý nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru padly v pátek tresty. Bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný, který je na útěku, a podnikatel Anton Murárik mají jít za podvod každý na sedm let do vězení. V hlavním líčení tak rozhodl pražský městský soud. Oběma obžalovaným navíc uložil peněžitý trest milion korun. Oba mají společně uhradit státu škodu přes 43 milionů korun.

Obžaloba vinila Ponocného a Murárika z toho, že bývalému náměstkovi ministra financí Ladislavu Zelinkovi zamlčeli skutečný stav údajného peruánského dluhu vůči ČR. Šestačtyřicetimilionovou pohledávku totiž nebylo třeba vymáhat, neboť peníze ležely od 90. let na účtu v Československé obchodní bance. Ačkoli podle žalobce obvinění věděli, že jihoamerický stát už České republice nic nedluží, předstírali, že jde o nedobytné pohledávky. Murárik podle žalobce Zelinkovi slíbil, že se pohledávky pokusí nějak vyřídit za pomoci svého bratra a jeho firmy v Bolívii. Smlouva mezi bolivijskou firmou a ministerstvem financí, za které ji podepsal Zelinka, byla uzavřena v září 2001, v dodatku z roku 2002 pak byla stanovena odměna - 95 procent z vymožené částky. O pár měsíců později dal Ponocný jako šéf ministerského odboru pokyn ČSOB, aby oněch 95 procent, zhruba 43 milionů korun, převedla na bankovní účet založený Murárikem. Ten z něj vybral 200.000 dolarů a zbytek peněz zmizel na kontech v zahraničí. Do státního rozpočtu putovalo jen zbylých pět procent, tedy asi 2,3 milionu korun.

Kvůli kauze Zelinka na funkci ministerského náměstka rezignoval, skončil i Ponocný, který se před stíháním skrývá v cizině. Soud na návrh žalobce postupně vydal na Ponocného tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Podle informací ČTK se již pomocí Interpolu podařilo pobyt Ponocného vypátrat. Prý žije v Kostarice, kde se údajně oženil.