Zprávy | Z archivu rubriky


Další neobvyklé výtvarné dílo ozdobí centrum Liberce. Už na jaře by prostor před palácem Centrum na Soukenném náměstí měla oživit plastika, která bude současně sloužit jako lavička. Autorem díla bude výtvarník Lukáš Rittestein, jehož oslovila společnost Spacium. V létě pak nedalekou ulici podél obchodního domu ozdobí šest či sedm soch a vznikne tak neobvyklá galerie pod širým nebem. ČTK to řekla ředitelka Spacia Ivona Raimanová.

Společnost Spacium vznikla před šesti lety v Liberci z iniciativy výtvarníků a architektů. Společnost intenzivně pracuje na oživení a kultivaci městských zákoutí ve stotisícovém městě. Díky jejím aktivitám tak řadu dříve nezajímavých míst zdobí výtvarná díla - k nejznámějším patří Pyramida od Mariana Karla před Severočeským muzeem nebo Koule od Milana Housera nedaleko Grandhotelu Zlatý Lev.

Mezi nejoblíbenější ale zřejmě i nejkontroverznější díla, která zdobí Liberec, patří sochařský projekt Zastávka od Davida Černého v centru města. Bronzová monumentální plastika vypadá jako prostřený stůl, a cestující čekají na autobusy schovaní pod ním. Vedle historické radnice se objekt stal jedním z nejčastěji fotografovaných v centru města.

Jedním z posledních počinů Spacia byli dřevění ptáci, kteří před libereckou radnicí nahradili před pár měsíci sochu Židle Magdaleny Jetelové. Díky podpoře Spacia ovšem nevznikají jen sochy nové, do původní krásy se vracejí i ty, které už ve městě stály a často se na ně zapomínalo. Předloni tak restaurátoři obnovili dvojici soch - Bránu snů od Evy Kmentové a Motýlí křídla od Jiřího Nováka, které přes 30 let zdobí parčík proti Severočeskému muzeu. Díla vznikla v rámci ojedinělého projektu Socha a město v roce 1969, na který se Spacium snaží navázat.

Dvaatřicetiletá ekonomka Jana Tylová v Brně obhájila svůj loňský titul mistra České republiky v luštění sudoku. Bojovala o něj s bezmála 120 milovníky těchto hádanek. Přestože je také mistryní světa v sudoku z roku 2006, dali jí soupeři zabrat. Ze sobotního klání vzešlo po asi čtyřech hodinách luštění šest šampionů, kteří budou na přelomu března a dubna reprezentovat ČR na světovém mistrovství v sudoku v Praze. "Závodníkům jsme dali opravdu zabrat. Klání jsme jim ztížili tím, že jsme je nechali luštit také šest typů zcela nové verze sudoku," řekl ČTK předseda Světové hádankářské federace a ředitel připravovaného mistrovství světa Vítězslav Koudelka.

Překvapením soutěže se stal patnáctiletý Jakub Ondroušek z Brna. Student v základní části soutěže dokonce porazil Tylovou a prvenství měl na dosah. Pak ale dostal jednu z obtížnějších hádanek, která jej stála cenné body. Přesto vyluštil bezmála 80 procent z asi 40 sudoku, které dostal. "Skončil třetí a sklidil dokonce větší potlesk, než jeho dva úspěšnější soupeři," uvedl Koudelka. Zdůraznil, že školák byl na oficiálním mistrovství poprvé. Hádankáři se shodují, že může zasáhnout i do boje o titul letošního mistra světa v sudoku. Češi jsou podle Koudelky v této disciplíně jednoznačně světovou velmocí. Kromě toho, že loni titul mistra světa získala Tylová, ČR v závodě družstev obsadila druhé místo.