Zprávy | Z archivu rubriky


Česká vláda bude zřejmě souhlasit se zahájením rozhovorů s USA o umístění amerického radaru ve vojenském újezdu v Brdech. Poslancům čtyř výborů Sněmovny to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Vláda podle něj už chystá oficiální odpověď na americkou nótu, kterou USA o umístění radaru v ČR požádaly. Případné požadavky české strany spojené s možným umístěním základny v Česku zatím nejsou jasné, připravují je experti. Další jednání budou trvat nejméně do konce roku.

Jednání s USA o možném umístění části americké základny na českém území zahájily již vlády vedené sociálními demokraty, uvedl dále Topolánek. Reagoval tak na výhrady, které nyní zaznívají z nejsilnější opoziční strany. Účast na protiraketovém systému USA je podle něj v souladu s dlouhodobou bezpečnostní strategií ČR, schválenou vládou v čele s ČSSD.

Na dotaz ČTK, zda hodlá republika stejně jako Polsko žádat Američany o rozmístění jejich protiraketového systému Patriot Topolánek řekl, že "aspekty tohoto charakteru" budou součástí české vyjednávací pozice. Podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara ale Česko takový požadavek vznášet zřejmě nebude. Česko je podle něj v jiné situaci než Polsko, které má v bezprostřední blízkosti hranic ruskou vojenskou základnu a útočné rakety. Bezpečnost americké radarové základny i českého území podle Pojara ochrání současná protivzdušná obrana.

Zástupci ministerstva zahraničí poslancům řekli, že americký radar na českém území by nebyl výsostným územím Spojených států, jako jsou například velvyslanectví či některé americké základny v zahraničí. Při výstavbě by tedy Američané museli respektovat české zákony například v oblasti stavebnictví či životního prostředí. Vojáci i civilisté pracující na základně by spadali pod právní řád České republiky. Pokud by ale porušili zákon "v přímé souvislosti s výkonem služby", podléhali by americké jurisdikci.