Zprávy | Z archivu rubriky


Komunisté předloží dva zákony o referendu: obecný zákon, se kterým počítá ústava, a jednorázový, který by měl umožnit všelidové hlasování o americké radarové základně. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekla předsedkyně petičního výboru Poslanecké sněmovny Zuzka Rujbrová-Bebarová. Obecný zákon už bude sněmovna podle ní projednávat poosmé. "Možná neprojde ani tentokrát," připustila. Proto podle ní komunisté předloží i druhý návrh. Domnívají se totiž, že by pro zákon, který by umožnil občanům rozhodnout o radarové základně, mohli získat mezi poslanci širší podporu.

Pro vyhlášení referenda by se muselo vyslovit nejméně 101 poslanců nebo 41 senátorů. Stačit by k tomu měla také petice, kterou by podepsalo alespoň 200.000 občanů. Vyhlašoval by je prezident republiky. Pokud by z nějakých důvodů odmítl vyhlásit referendum, podléhalo by jeho rozhodnutí přezkoumání u Ústavního soudu.

V případě rozhodování o radarové základně, kterou by Američané chtěli postavit ve vojenském prostoru Jince u Příbrami, by mohly konání referenda navrhnout kraje. Již dříve to uvedl místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Starosta Jinců Josef Hála z KSČM na tiskové konferenci uvedl, že jejich obyvatelé, kterých je nyní 2214, základnu odmítají. Starostové obcí z okolí vojenského prostoru se na setkání se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) podle Hály dozvěděli jen obecné informace s odkazem na to, že vše ostatní bude obsahem smlouvy ČR a USA.