Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie s největší pravděpodobností umístění americké radarové základny v České republice odmítne. Proti se postavilo vedení strany. Stanovisko ČSSD projednají i další orgány včetně ústředního výboru, předseda Jiří Paroubek ale nepředpokládá, že by se na něm ještě něco významně měnilo. Potvrdil také, že socialisté budou žádat, aby o základně rozhodlo v referendu. Většina sociálních demokratů již několik týdnů dávala najevo, že základnu nechce, postoj grémia je ale dosud nejjednoznačnější odmítnutí. Socialisté míní, že umístění základny by bylo dvoustranným aktem USA a Česka, mimo rámec principů kolektivní obrany.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) referendum v této věci nepodporuje. Zdůraznila, že jednání se Spojenými státy zahájily a v letech 2004 až 2006 právě vlády s převahou sociálních demokratů. "A jestli je mi něčeho líto, tak že tato jednání probíhala za naprostého utajení, nevěděla o tom ani veřejnost, ani politici v parlamentu," dodala. ČSSD se proti těmto slovům znovu ohradila. Tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) podle socialistů Američanům jasně řekl, že rozhodnutí o základně musí učinit vláda a parlament. Šéf ČSSD Paroubek od počátku říkal, že on sám je pro to, aby Česko Američanům vybudování základny umožnilo. Připouštěl ale, že je jeho názor ve straně v menšině. Nyní novinářům řekl, že je správné, aby ČSSD základnu odmítla.

Poslanec Strany zelených Ondřej Liška připravuje cestu do Spojených států. Jeho cílem je získat více informací o systému americké protiraketové obrany, jehož součástí je radarová základna, která by mohla stát v Česku. Uvedl, že cílem cesty je získání informací, které zeleným ulehčí rozhodnutí, zda umístění radaru v ČR podpoří. Plánuje také setkání s členy různých analytických nevládních skupin, jejichž materiály mají vliv na zahraniční politiku. Postoj zelených k radarové základně je zatím nejasný. Pro zelené je podle dřívějších vyjádření představitelů strany důležité, zda bude základna na českém území začleněná do společné obrany NATO.

Poslanci zvolení za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří před dvěma týdny umožnili koaliční vládě získat důvěru, už ve sněmovně nebudou sedět mezi sociálními demokraty. Přestěhují se do lavic, vyhrazených v jednacím sále koaličním stranám. Novými sousedy Pohanky s Melčákem tak budou lidovci a občanští demokraté. Oba bývalí členové poslaneckého klubu ČSSD se už dříve vystěhovali ze svých poslaneckých kanceláří. V jednacím sále teď budou sedět v zadních lavicích. Naplnila se tak Melčákova prognóza, že "sebevrazi se pochovávají u zdi".

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že ve zlínské stranické organizaci jsou černé duše. Její představitelé to popírají. Paroubek považuje za černé duše 30 sociálních demokratů, kteří se nedostavili na jednání zlínské organizace ČSSD, která rozhodovala o vyloučení poslance Miloše Melčáka z ČSSD. Zasedání zlínské organizace se zúčastnilo 48 ze 79 členů. Právě absence mnohých přispěla k tomu, že organizace nevyloučila z ČSSD Melčáka, který spolu s bývalým poslancem ČSSD Michalem Pohankou v rozporu s postojem sociální demokracie podpořili při parlamentním hlasování o důvěře koaliční kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Pohanka již z ČSSD vystoupil, Melčák to odmítá a argumentuje, že se cítí být nadále sociálním demokratem. Paroubek v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 na adresu absentérů řekl, že jsou to černé duše. "Rozhodně nejde o černé duše. Zřejmě nepřišli proto, že jim bylo proti srsti, o něčem takovém jednat," reagoval předseda zlínské organizace ČSSD Zdeněk Szpak.

Teplota na Zemi se může do konce století zvýšit až o 6,4 stupně a hladina oceánů stoupnout až o 58 centimetrů. Uvádí to zpráva odborníků z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), která byla zveřejněna v Paříži. Vědci upozorňují, že i když se podaří snížit nynější úroveň emisí skleníkových plynů, bude oteplování ovzduší i zvyšování hladiny oceánů pokračovat ještě stovky let. Zpráva byla zveřejněna na závěr týdenního jednání vědců z celého světa, kteří posuzovali vědecké poznatky shromažďované během uplynulých tří let a sumarizovali je pro potřeby politiků. Autoři dokumentu připomínají, že jedenáct z posledních dvanácti let figuruje na žebříčku tuctu nejteplejších let od roku 1850, kdy se o tom začaly vést záznamy. Český klimatolog Jan Pretel řekl, že důsledkem zvýšení hladiny oceánů by bylo zaplavení některých území, poškození vegetace v daných oblastech a zvýšení "ekologické migrace".

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) uvažuje o zavedení daně z oxidu uhličitého, který jako skleníkový plyn přispívá k oteplování planety. Daň by mohla začít fungovat od roku 2010 a Bursík ji chce zahrnout do ekologické daňové reformy. Jak řekl, jeho cílem je hlavně motivovat výrobce energie k zavádění nových technologií. Záměr nyní budou analyzovat odborníci.

Domácí energetické firmy počítají s miliardovými investicemi na omezování emisí skleníkových plynů. Plán skupiny ČEZ například předpokládá investovat do obnovitelných zdrojů energie až 30 miliard korun. S desítkami miliard do modernizace a ekologizace rozvoje zdrojů a sítí počítají i teplárenské společnosti. Z analýz konference v Paříži vyplývá, že pokud se bude světová energetika rozvíjet dosavadním způsobem, emise oxidu uhličitého se do roku 2050 zdvojnásobí, dramaticky se zvýší ceny elektřiny a lidstvo bude muset čelit extrémním klimatickým jevům. Řešením ale jsou úsporné technologie a investice do alternativních zdrojů energií. ČR patří s 12 tunami oxidu uhličitého na hlavu k největším znečišťovatelům EU a má jedno z energeticky nejnáročnějších hospodářství zemí OECD. Investice ČEZ do obnovitelných zdrojů mají směřovat hlavně do budování větrníků a pěstování biomasy.

Policista z Kostelce nad Černými Lesy se Inspekci ministra vnitra přiznal k prodeji posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody. Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník v neděli v Jevanech na Kolínsku spáchal sebevraždu. Údajně jde o dvaadvacetiletého muže, který u policie slouží dva roky. Mluvčí ministerstva vnitra Radek Holý doplnil, že pracovníci inspekce obstarali ještě další důkazy, které vinu podezřelého také potvrzují. Inspekce proto navrhla státnímu zástupci, aby policistu obvinil ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Za to by mu podle trestního zákona hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, nebo zákaz činnosti. "Nejde však o policistu, který by se přímo podílel na vlastních prvotních úkonech na místě úmrtí Karla Svobody," řekl okresní státní zástupce pro Prahu-východ František Krejčí. Podezřelý policista na místě činu podle zdroje ČTK v neděli vůbec nebyl. V práci si snímky stáhnul ze služebního počítače. Od policie byl v pátek propuštěn.

Karel Svoboda se zastřelil v neděli odpoledne na zahradě svého domu legálně drženou zbraní. Našla ho manželka Vendula, přivolaný lékař již hudebníkovi nemohl pomoci. Následně neznámý člověk, který se představil jako soused Svobodových, nabídl deníku Blesk fotografie zachycující mrtvého skladatele. Deník je koupil údajně proto, aby zabránil jejich dalšímu šíření. Svobodova manželka Vendula se rozhodla kvůli fotografiím podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Hudebního skladatele Karla Svobodu si v pražském Divadle Hybernia minutou ticha připomněli herci a diváci po představení jeho posledního muzikálu Golem. Na dosavadního kmenového autora divadla z pódia zavzpomínal režisér představení Filip Renč. Svobodův muzikál Golem se sice nesetkal s příznivým ohlasem kritiky, pro publikum ale byl od listopadové premiéry velkým lákadlem a vidělo ho již 50.000 diváků. Svoboda bude pohřben 6. února. Již od počátku týdne je jeho tragická smrt i její okolnosti hlavním tématem bulvárního tisku, což nyní těžce nese jeho manželka. Některé noviny totiž naznačují, že Svobodu k sebevraždě mohlo dovést její chování. "Jsem přesvědčena, že situaci jsem nijak nemohla zabránit a ani nijak uspíšit," uvedla Svobodová, jež se cítí být obětí "mediálního honu a hyenismu". Vendule Svobodové prý vyjádřila podporu řada osobností, například Karel Gott nebo Dagmar Havlová.

Hustota kamionové dopravy se po zavedení elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích výrazně nezměnila, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Do systému mýtného, který funguje od 1. ledna, se dosud zaregistrovalo přes 120.000 kamionů. Nejvíce kamionů jezdí podle statistik firmy Kapsch, která mýtný systém obhospodařuje, mezi 9:00 a 18:00, vrchol je kolem 14:00 hodiny. Podle ředitele Kapsche Karla Feixe by se na základě těchto údajů daly měnit mýtné poplatky tak, aby se provoz rozprostřel rovnoměrněji do celého dne i noci. To je v kompetenci ministerstva dopravy, dodal Feix.

Za první měsíc provozu mýtného zaplatili dopravci za projetí 102 milionů kilometrů celkem téměř 422 milionů korun. Podle ředitele úseku mýtného Václava Nestrašila bude výnos v dalších měsících ještě vyšší, neboť lednový provoz je vždy slabší.

Více než dvě pětiny osobních vozů, které jezdí po českých silnicích, jsou mladší pěti let. Naopak více než 20leté vozy v provozu tvoří jen necelá tři procenta. Vyplývá to z průzkumu Ředitelství silnic a dálnic. Podle Jana Hořeního je skutečný stav vozového parku na silnicích optimističtější, než uvádí oficiální statistiky z centrálního registru vozidel. "Jedná se totiž o měření přímo ze silnic, zaznamenány tak jsou vozidla, která skutečně jezdí. Zaregistrované vraky, které se na dopravním proudu podílejí minimálně či vůbec, zde statistické výstupy nezatěžují," dodal Hoření. Výzkum také potvrdil prvenství tradiční české značky osobních vozů Škoda na českých silnicích.