Zprávy | Z archivu rubriky


Rozsah reklamy v České televizi (ČT) se teď zvyšovat nebude. Návrh jejího navýšení z půl procenta na jedno procento vysílacího času dolní komora neschválila. Ve čtvrtek hlasovali pro návrh jen sociální demokraté, ostatní byli buď proti nebo se zdrželi. Objem reklamy chtěl zvýšit sociální demokrat Petr Rafaj. Navrhoval také, aby ČT použila 30 procent čistých výnosů z reklamy za rok 2008 na podporu digitalizace, 30 procent na správu a digitalizaci svého archivu a 30 procent na podporu českých filmů, do fondu kinematografie.

Procento reklamy měla veřejnoprávní televize do konce loňského roku. Od letošního ledna klesl objem na půl procenta. Současně se ale od ledna zvýšil koncesionářský poplatek na 120 korun. V roce 2008 má reklama z ČT zmizet až na výjimky úplně a poplatek by měl vzrůst na 135 korun. Průběžné snižování reklamy v ČT a navyšování poplatků schválil parlament v roce 2005. Reklamu tehdy zákonodárci omezili i kvůli tomu, aby se na jejím vysílání mohly více podílet také nové digitální televize. Jejich rozjezd se ale nyní opožďuje. Právě omezení reklamy v ČT bylo již v roce 2005 jedním z nejspornějších bodů. Odpůrci tohoto kroku tvrdili, že sumu uvolněnou útlumem reklamy v ČT převezmou Nova a Prima, což zdeformuje trh a zdraží reklamu. Na omezení trhu upozorňuje také předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. "Trh potřebuje minimálně tři hráče. To se pozitivně projevilo třeba při vstupu třetího mobilního operátora do Česka," uvedl již dříve Pecina.

Východočeští policisté by mohli s vyšetřováním série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, ze kterých je obviněný její bývalý zaměstnanec Petr Zelenka, skončit v září či v říjnu. "Tento případ je složitostí dokazování naprosto výjimečný, průběh vyšetřování s ohledem na obtížnost vyšetřování není možné urychlit," řekl ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl. Kriminalisté podle ředitele služby kriminální policie a vyšetřování východočeské policie Jiřího Karáska například prověřují, jaký byl Zelenkův motiv, opakovaně ho také v případu vyslýchají. "U obviněného dochází postupně ke změnám výpovědi, takže k motivu je obtížné se vyjádřit," řekl Karásek, který tvrdí, že motiv by mohli pomoci odhalit soudní znalci. Policie také prověřuje některá další úmrtí v havlíčkobrodské nemocnici, zatím však vyšetřování neskončilo.

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka, kterého policie obvinila ze série vražd a pokusů o vraždu, údajně zabíjel tím, že pacientům ARO podával lék na ředění krve a lidé vykrváceli. Policisté Zelenku obvinili z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu. Zelenkovi v případě prokázání viny hrozí doživotní trest.

Ve čtvrtek byl Zelenka z věznice v Hradci Králové převezen na psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Podle její mluvčí Soni Haluzové cílem hospitalizace je "stabilizace psychického stavu" zadrženého.