Zprávy | Z archivu rubriky


Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na úvod svého vystoupení pobavil mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově ironickou reakcí na ostrý sobotní projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který kritizoval politiku USA a NATO. Šéf české diplomacie platil nejen za poutavého řečníka, ale i vyhledávaného partnera zahraničních novinářů. "Musíme poděkovat prezidentu Putinovi, který se postaral nejen o velkou publicitu této konferenci, a to o větší, než jsme čekali. Jasně také vyložil, proč by se NATO mělo rozšiřovat," řekl za potlesku a úsměvů desítek ministrů, poslanců a bezpečnostních expertů z celého světa.

V jednom bloku s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem a německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem obhajoval Schwarzenberg transatlantické spojenectví i Putinem kritizovaný raketový systém, který chtějí rozmístit Američané v Polsku a Česku. Poukázal přitom na to, že jde o "vnitřní záležitost" mezi vládami těchto tří zemí. "Požadavky jiných států naši vládu neovlivní," řekl a zdůraznil, že systém není namířen proti Rusku. Schwarzenbergova přímočará vyjádření na konferenci vyvolala zájem zahraničních médií. Šéf české diplomacie na fóru upoutal i jako pamětník, který zřejmě jako jeden z mála účastníků konference má osobní zážitky z konce druhé světové války. Emotivně a s úctou vzpomínal na rok 1945, kdy Československo osvobozovali sovětští vojáci a kdy si prý s nimi i hrál. "Považovali jsme je za kamarády," řekl v reakci na některé ruské námitky, že se v Evropě demontuje památka na úlohu ruských vojáků za války. Na druhé straně ale připomněl, že například pobaltské země, které musely být po desetiletí součástí Sovětského svazu, mají na působení ruských vojáků v době války odlišné vzpomínky.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který byl obviněn z korupce, podá v pondělí proti obvinění stížnost. Teprve poté, co státní zástupce o stížnosti rozhodne, bude jednat s dalšími členy vlády a zváží své další kroky, řekl v diskusním pořadu České televize. Šéfa lidovců policie obvinila z přijetí úplatku v pátek. Jde o první případ, kdy byl člen české vlády obviněn v době, kdy působil ve své funkci.

Policie Čunka podezírá z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá. Senát ho tento týden zbavil imunity, a umožnil tak jeho stíhání. Čunek v televizi řekl, že senátorům i policii předložil dokumenty, které svědčí o jeho nevinně. Policie je však vůbec nebrala v potaz. Předseda lidovců také řekl, že mu jeho kauza připomíná atmosféru 50. let. Čunek řekl, že své stíhání částečně vnímá jako pomstu za tvrdý postoj lidovců vůči bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi (ČSSD). Počátkem roku 2005 v době vládní krize, kterou spustily nejasnosti kolem majetkových poměrů Grossovy rodiny, vystupovala KDU-ČSL, včetně tehdejšího předsedy Kalouska, velmi razantně. Lidovci trvali na výměně předsedy vlády a tři lidovečtí ministři dokonce podali demisi. Krize skončila Grossovou demisí. Tehdejší postup lidovců Čunek kritizoval, záležitost měli podle něj ponechat k vyřešení pouze policii.