Zprávy | Z archivu rubriky


Český sýr Niva Pilos prodávaný na Slovensku podle laboratorních testů obsahoval nadměrné množství nebezpečné baktérie listeria, která může způsobit vážné zdravotní problémy. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) Petra Kinlovičová. Sýr vyrábí společnost Madeta. Firma se již dříve proti informaci o škodlivosti sýru ohradila a odmítla, že by její výrobky byly zdraví škodlivé.

Ředitel největšího českého zpracovatele mléka Madeta Milan Teplý ČTK řekl, že počká na stanovisko české Státní veterinární správy. Postup slovenských hygieniků považuje za nestandardní. "Všechny odebrané vzorky, které máme, jsou negativní. Žádné jiné vzorky od veterinářů, které by něco prokazovaly a k nimž bych měl zaujmout stanovisko, k dispozici nemám. Když vezmu do úvahy, jaké bylo stanovisko ústředního ředitele Státní veterinární správy, tak ten v podstatě řekl, že o tom nic oficiálně neví," uvedl Teplý.

Státní veterinární správa podle mluvčího Josefa Dubna zatím nemá ze slovenské strany žádné oficiální informace. Přesto provedli veterinární inspektoři v pátek v Madetě kontrolu. "Zatím nemáme žádné výsledky, které by závěry slovenských kontrolorů potvrzovaly," uvedl Duben.

Bakterie listeria monocytogenes způsobuje onemocnění listeriózou, které může být životu nebezpečné hlavně u dětí a starších lidí, nebo u lidí se sníženou imunitou. V Česku loni a letos na nemoc způsobenou listerií zemřelo 15 lidí.