Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zahájili návštěvu Japonska. Symbolicky ji začali u příležitosti 50. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a bývalým Československem. Václav Klaus jednal se zástupci velkých společností jako Toyota, NEC, Mitsubishi nebo Toshiba, která operují i v České republice. Představitelé těchto podniků vyjadřovali obavy z růstu ceny koruny, které zdražují vývoz, a z nedostatku kvalifikovaných českých odborníků v průmyslu. Naznačovali přitom potřebu oslabení měny a reformy školství, aby reagovalo na současné potřeby hospodářství a zajišťovalo přísun pracovní síly s žádaným vzděláním.

Vrcholným bodem čtyřdenní návštěvy v Japonsku bude ve středu oběd pořádaný japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko a poté večeře s premiérem Šinzóem Abem. S ním bude Klaus hovořit mimo jiné o japonských investicích v Česku nebo sjednání smlouvy o sociálním zabezpečení pro občany pracující v druhé zemi.

Hospodářská komora otevřela v Tokiu svoji pobočku. Její zřízení má usnadnit českým firmám dobývání japonského trhu. Prezident komory Jaromír Drábek při této příležitosti řekl, že české firmy mají obecně zájem o Japonsko, které je druhým největším investorem v České republice, a to vyvolává poptávku po spolupráci s českými společnostmi. Japonský trh je podle Drábka výrazně omezen různými restrikcemi. Připomněl, že Japonsko uzavřelo s Evropskou unií dohodu o vzájemném uznávání certifikátů v jednotlivých oblastech, ne vždy ale jsou tato ustanovení z japonské strany naplněna.

Bývalý premiér a guvernér České národní banky Josef Tošovský popřel zprávy o své spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle Mladé fronty Dnes se dostal do kontaktu s StB z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé. Tošovský dodal, že z pozice své práce pouze dostával různé důvěrné ekonomické informace, které ministerstvo vnitra získávalo ze zahraničí. "Tyto informace tehdy dostávaly standardně všechny tehdejší úřady zodpovědné za ekonomiku země," uvedl expremiér. Tvrdí, že o těchto skutečnostech informoval v rámci bezpečnostní prověrky Národní bezpečnostní úřad a že byly známy i tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Podotkl rovněž, že má nejen prověrku na stupeň přísně tajné, ale i prověrku NATO.

Informace o Tošovského spolupráci s StB vyplývají podle listu z dobových dokumentů, jež léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Z dokumentů vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil tak, aby ho pak StB pronásledovala. Kromě desítek odborných analýz - třeba k prolomení švýcarského bankovního tajemství ze strany USA nebo k situaci na úvěrovém trhu NSR - pomohl údajně StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Tošovský nyní žije ve Švýcarsku, kde řídí Institut pro finanční stabilitu, což je součást světové Banky pro mezinárodní platby.

Podle civilní rozvědky nebyl Josef Tošovský spolupracovníkem komunistické tajné bezpečnosti (StB). "Pokud by pan Tošovský byl oficiálním spolupracovníkem StB, objevil by se ve vydaných seznamech," řekl mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer. Rezolutně také popřel, že by zveřejněné dokumenty unikly právě z rozvědky, která materiály spravuje.