Zprávy | Z archivu rubriky


Majitelé domů, kteří kvůli regulaci nájemného zažalovali Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva, by byli ochotni se mimosoudně s ČR vyrovnat a požadují 50 miliard korun. V pátek to uvedla advokátka Klára Veselá Samková, která zastupuje 4500 majitelů domů. Narovnání nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale i v podobě státních obligací, či daňového zvýhodnění. Stát si musí podle ní uvědomit, že majitelé domů jsou převážně starší lidé a restituenti, kteří mají solidaritu s nájemníky bydlícími v jejich bytech a mají zájem se dohodnout. Jde jim podle Samkové také o čas, čím dříve dostanou nějakou kompenzaci škod od státu a nebudou muset čekat na výsledek dlouhého soudního sporu ve Štrasburku, tím větší mají ochotu dohodnout se se státem, třeba i za cenu nižších kompenzací.

Proti tomuto návrhu na mimosoudní vyrovnání však vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim podle něj vznikly "protiústavními kroky ČR". Giormani již dříve ČTK řekl, že považuje jakákoli jednání s ministerstvem pro místní rozvoj či vládou za zbytečná, protože ČR podle něj spor ve Štrasburku určitě prohraje. Soud totiž rozhoduje precedenčně a již rozhodl ve prospěch majitelů realit v Polsku i na Maltě.

U Evropského soudu leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek dříve uvedl, že majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun považuje za nepřiměřenou náhradu. Naproti tomu společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.