Zprávy | Z archivu rubriky


V Praze o víkendu zasedala Strana zelených. Jedním z hlavním bodů dvoudenního jednání byla volba nového vedení strany. Staronovým předsedou byl už v sobotu večer zvolen Martin Bursík. Post 1. místopředsedkyně v nedělních volbách obhájila i ministryně školství Dana Kuchtová. Pro její zvolení hlasovalo 176 delegátů, funkci bude zastávat příští dva roky. V kandidátské řeči zdůraznila, že by zelení měli prosazovat středovou politiku a věcná témata. Novým místopředsedou pro zahraniční politiku se stal poslanec Ondřej Liška, který je místopředsedou sněmovního klubu zelených. Hlasovalo pro něj 146 zelených. V kandidátské řeči se ostře vyhranil vůči zahraniční politice ODS. Zelení by se podle něj měli stát nejvýraznější českou proevropskou stranou. Ve funkci se hodlá věnovat přípravě voleb do Evropského parlamentu, kam by chtěl za české zelené dovést dva až tři politiky. Do jeho kompetencí bude také patřit formulace české pozice k evropské ústavní smlouvě. Místopředsedou zvolil sjezd také Martina Tichého, zodpovědný bude stejně jako dosud za stranické finance. Nově se do předsednictva dostaly osobnosti známé z neziskového sektoru - Zuzana Drhová, která řídí Zelený kruh, a Martin Ander, který řídil Hnutí Duha. Funkci ve vedení zelených naopak neobhájila ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, která kandidovala na první místopředsedkyni a po prohraném souboji s Kuchtovou se ucházela i o řadový post v předsednictvu.

Vedle voleb v sobotu proběhla také debata o radaru protiraketové obrany USA. Někteří členové žádali, aby zelení základnu odmítli, vedení strany ale obhájilo smířlivější stanovisko. Nebude muset proti názoru koaličních partnerů vyžadovat referendum a zelení budou pouze prosazovat zahájení debaty o radaru na úrovni EU a NATO.

Americká protiraketová základna, evropská ústava, postavení polské menšiny v Česku či vztahy s Německem jsou otázky, které se mohou objevit na pořadu návštěvy českého premiéra Mirka Topolánka v Polsku. Šéf české vlády odlétá do Varšavy v pondělí ráno, vrací se v úterý večer. Praha i Varšava dostaly nedávno nabídku na umístění části amerického protiraketového deštníku. V Česku by si Washington přál umístit vyhledávací radar, v Polsku sila s desítkou protiraketových střel. Topolánek i jeho polský protějšek Jaroslaw Kaczynski již dali najevo, že s americkým plánem v zásadě souhlasí, oba však musí přesvědčit i vlastní koaliční partnery. Oba premiéři zřejmě posoudí, zda by bylo vhodné koordinovat postup vyjednávacích týmů vůči Američanům. České a polské vedení spojuje i poněkud skeptický přístup k snahám německého předsednictví Evropské unie znovuoživit ústavní smlouvu, kterou v referendech zavrhli Francouzi a Nizozemci. Minulý měsíc se ve Varšavě český prezident Václav Klaus shodl se svým protějškem Lechem Kaczynským na tom, že situaci okolo euroústavy netřeba rychle řešit. Topolánka bude na cestě do Varšavy doprovázet mimo jiné vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten se setká i s polskou ministryní regionálního rozvoje Gražynou Gesickou, s níž bude jednat o regionální politice a problematice strukturálních fondů.