Zprávy | Z archivu rubriky


Takřka bezproblémově vidí spolupráci České republiky a sousední německé země Saska prezident Václav Klaus a saský ministerský předseda Georg Milbradt. Oba to v sobotu sdělili ČTK na závěr dvoudenního setkání v Sasku. Konstatovali také blízkost názorů na evropskou integraci, ve které by se podle nich mělo předcházet v Evropské unii nadměrné regulaci a unifikaci.

"Nemáme žádné velké problémy," řekl Milbradt. "Hospodářství na obou stranách se v posledních letech rozvíjí razantně a srůstá, což je vidět hlavně v automobilovém průmyslu," pokračoval. Koncem minulého roku se také dostavěla dálnice z Drážďan do severních Čech směrem na Prahu. "Ukazuje se, že není potřeba jezdit pouze do hlavních měst, ale i na návštěvy spolkových zemí v Německu nebo Rakousku," uvedl prezident Klaus. Kontakty s velkými sousedními regiony, jako je třeba Sasko se 4,5 milionu obyvatel, jsou podle něj "neméně důležité". Prezident jezdí často i do Bavorska, i když připouští, že vztahy na nejvyšší úrovni s touto německou zemí zatěžuje silný akcent zemského premiéra Edmunda Stoibera na vysídlené sudetské Němce.

Ohledně evropské integrace Milbradt připustil, že je v Německu "poněkud vzácný případ". Klausovy názory do velké míry sdílí. "Mám značné porozumění pro česká stanoviska a pro stanoviska prezidenta Klause", tedy, jak vysvětlil, pro "realistický" a ne jen silně "optimistický" pohled. Nyní, kdy si německé předsednictví v EU určilo jako prioritu oživit ratifikaci evropské ústavy, která zamrzla předloni po odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku, věří Milbradt, že i Berlín se zasadí o jednodušší text ústavní smlouvy, aby se skutečně mohly řešit problémy EU. Podle něj to ale nebude ústava v pravém smyslu slova. Nemluvili jsme spolu ani tak o ústavě, jako spíše o "zbytečné a nadměrné unifikaci" v EU, uvedl Klaus.

V pátek Klaus převzal v Drážďanech titul čestného doktora ekonomických věd na tamní technické univerzitě, prohlédl si pobočku automobilky Volkswagen a večer byl s Milbradtem na představení operety Netopýr v Semperově opeře. V sobotu si v saské metropoli společně prohlédli umělecké sbírky Grünes Gewölbe a nedávno obnovený chrám Panny Marie, který se koncem války ocitl v troskách. Prezident byl v Sasku naposledy před rokem, kdy se v polabské Pirně setkal se svým německým protějškem Horstem Köhlerem i s Milbradtem.

Členové Ústředního výkonného výboru ČSSD nemají jednotný názor na to, zda volit předsedy krajských a okresních organizací přímo. Neshodují se ani v tom, jaké nejmenší množství žen by měla mít sociální demokracie na volebních kandidátkách. Na tiskové konferenci po sobotním zasedání tohoto nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Výbor proto vzal návrh změny stanov, o kterém už ČSSD diskutuje dva roky, pouze na vědomí se všemi připomínkami. Zatím to podle Paroubka vypadá, že členové ČSSD budou volit předsedu strany přímo. Krajské a okresní organizace se budou moci rozhodnout, zda budou volit předsedu přímo nebo prostřednictvím delegátů konferencí. Po nějaké době ČSSD vyhodnotí zkušenosti a po dvou či více letech rozhodne, jak dál, uvedl předseda.

I po sobotní živé diskusi podle Paroubka zůstává otevřeno, zda by měla být žena na kandidátce nejméně na každém třetím nebo pátém místě. První variantu zastávají většinou ženy. Muži jsou pro druhou, pokud vůbec považují za potřebné takové opatření zavádět.

Sociální demokraté chtějí prosadit vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala takzvanou Kubiceho zprávou. Podobnou komisi navrhovala ČSSD zřídit již koncem loňského roku. Počátkem února pak bylo její zřízení i na programu jednání sněmovny. Poslanci ale nakonec neschválili program schůze, o komisi se tak nehlasovalo. Proti se postavila vládní koalice.

Legenda českého swingu Eva Pilarová zazpívala v noci na sobotu českým krajanům v New Yorku na tradičním reprezentačním plese v 65. poschodí mrakodrapu Rockefellerova centra. V duetech Ach ta láska nebeská nebo Tam za vodou v rákosí zastoupil jejího někdejšího partnera Waldemara Matušku zpěvák Pavel Vítek. Pilarová s Vítkem do New Yorku přivezli známé české hity i písně převzaté ze světového repertoáru. Mimořádný ohlas vzbudila Eva Pilarová, když se na pódiu sálu s otáčivým parketem a výhledem na celé město objevila v kroji z moravského Vlčnova, v němž zazpívala směs českých a moravských lidových písniček.

"Krajanské publikum je úžasné, vždy mě velice dobře přijalo," řekla ČTK zpěvačka, která v USA vystupovala už podesáté. Nikdy prý ale nezapomene na první koncert ve Spojených státech v roce 1991 v San Francisku, kdy ještě řada krajanů nestihla po dlouhých letech exilu navštívit původní vlast. "Když jsem zazpívala Jakpak je dnes u nás doma, celý sál se rozplakal a já taky," zavzpomínala.

Mezi hosty plesu nechyběly slavné osobnosti - například dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová či světová topmodelka a Miss České republiky z roku 1999 Helena Houdová. Zatančit si přišli také malíř a spisovatel Franta Nedvěd či majitel české restaurace a organizátor českého kulturního života v New Yorku Jiří Suchánek. Tradice českých bálů v New Yorku sahá do předminulého století. Ve dvou posledních letech pomáhá krajanskému spolku s organizací newyorské České centrum. "Ples je vrcholem společenské sezony českoamerické komunity, kterou podporujeme," řekla ČTK výkonná ředitelka Českého centra Monika Koblerová. "Propagujeme tím tak u zdejší vyšší a vlivné společnosti Českou republiku," dodala.