Zprávy | Z archivu rubriky


Členové Ústředního výkonného výboru ČSSD nemají jednotný názor na to, zda volit předsedy krajských a okresních organizací přímo. Neshodují se ani v tom, jaké nejmenší množství žen by měla mít sociální demokracie na volebních kandidátkách. Na tiskové konferenci po sobotním zasedání tohoto nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Výbor proto vzal návrh změny stanov, o kterém už ČSSD diskutuje dva roky, pouze na vědomí se všemi připomínkami. Zatím to podle Paroubka vypadá, že členové ČSSD budou volit předsedu strany přímo. Krajské a okresní organizace se budou moci rozhodnout, zda budou volit předsedu přímo nebo prostřednictvím delegátů konferencí. Po nějaké době ČSSD vyhodnotí zkušenosti a po dvou či více letech rozhodne, jak dál, uvedl předseda.

I po sobotní živé diskusi podle Paroubka zůstává otevřeno, zda by měla být žena na kandidátce nejméně na každém třetím nebo pátém místě. První variantu zastávají většinou ženy. Muži jsou pro druhou, pokud vůbec považují za potřebné takové opatření zavádět.

Sociální demokraté chtějí prosadit vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala takzvanou Kubiceho zprávou. Podobnou komisi navrhovala ČSSD zřídit již koncem loňského roku. Počátkem února pak bylo její zřízení i na programu jednání sněmovny. Poslanci ale nakonec neschválili program schůze, o komisi se tak nehlasovalo. Proti se postavila vládní koalice.

Legenda českého swingu Eva Pilarová zazpívala v noci na sobotu českým krajanům v New Yorku na tradičním reprezentačním plese v 65. poschodí mrakodrapu Rockefellerova centra. V duetech Ach ta láska nebeská nebo Tam za vodou v rákosí zastoupil jejího někdejšího partnera Waldemara Matušku zpěvák Pavel Vítek. Pilarová s Vítkem do New Yorku přivezli známé české hity i písně převzaté ze světového repertoáru. Mimořádný ohlas vzbudila Eva Pilarová, když se na pódiu sálu s otáčivým parketem a výhledem na celé město objevila v kroji z moravského Vlčnova, v němž zazpívala směs českých a moravských lidových písniček.

"Krajanské publikum je úžasné, vždy mě velice dobře přijalo," řekla ČTK zpěvačka, která v USA vystupovala už podesáté. Nikdy prý ale nezapomene na první koncert ve Spojených státech v roce 1991 v San Francisku, kdy ještě řada krajanů nestihla po dlouhých letech exilu navštívit původní vlast. "Když jsem zazpívala Jakpak je dnes u nás doma, celý sál se rozplakal a já taky," zavzpomínala.

Mezi hosty plesu nechyběly slavné osobnosti - například dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová či světová topmodelka a Miss České republiky z roku 1999 Helena Houdová. Zatančit si přišli také malíř a spisovatel Franta Nedvěd či majitel české restaurace a organizátor českého kulturního života v New Yorku Jiří Suchánek. Tradice českých bálů v New Yorku sahá do předminulého století. Ve dvou posledních letech pomáhá krajanskému spolku s organizací newyorské České centrum. "Ples je vrcholem společenské sezony českoamerické komunity, kterou podporujeme," řekla ČTK výkonná ředitelka Českého centra Monika Koblerová. "Propagujeme tím tak u zdejší vyšší a vlivné společnosti Českou republiku," dodala.