Zprávy | Z archivu rubriky


V sociální demokracii sílí obavy ze zániku strany kvůli letitému sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, který ČSSD zastupoval ve sporu o Lidový dům v Praze. Podle zdroje ČTK vedení ČSSD rozdalo předsednictvu mandátní smlouvu s Altnerem, kterou podepsal někdejší předseda Miloš Zeman. Vyplývá z ní údajně, že sankce, o kterých právník hovoří, ve smlouvě jsou. Předsednictvo prý dokonce zahájilo přípravu k založení nové strany v případě, že by ČSSD v konkurzu opravdu skončila.

Od roku 2000 advokát vymáhá po ČSSD honorář 93 milionů korun, který od té doby narostl o úroky a sankce na více než 19 miliard korun. Advokát podal na ČSSD u Městského soudu v Praze návrh na konkurz a jednat o mimosoudním vyrovnání s ní už nechce, protože prý jejímu vedení přestal věřit.

Strach z konkurzu se v ČSSD šíří také proto, že se někteří sociální demokraté obávají politické poptávky po vyřešení sporu v neprospěch opoziční strany. Připomínají, že to byl v 90. letech ministr financí Ivan Kočárník (ODS), který v žalobě požadoval, aby soud určil vlastníka Lidového domu. Během vleklého procesu se ČSSD dostala do finančních potíží, nebyla s to platit daně a finanční úřad jí obstavil účty. Někteří sociální demokraté se obávají, že je nyní situace mnohem horší. Myslí si, že by mohla strana přijít nejen o svůj majetek, ale také o státní dotaci, kterou dostává každým rokem za zvolené poslance a senátory.

Úřad pro ochranu osobních údajů zahájil správní řízení s deníkem Hospodářské noviny. Jeho redakce zveřejnila majetková oznámení některých politiků z nového veřejně přístupného registru, a podle úřadu se tak dopustila přestupku. Šéfredaktor HN Petr Šimůnek porušení zákona popírá. Podle HN je zatím možné v registru najít údaje o 17 politicích. Konkrétní údaje HN zveřejnily o premiérovi a čtyřech ministrech. Podle mluvčí úřadu je ale dikce zákona jasná, hovoří o zpřístupnění, nikoli zveřejnění údajů.

Stejný názor na výklad zákona jako šéfredaktor listu má i poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. "Doputuje-li vůbec ta věc - což si myslím, že není nutné - až k Ústavnímu soudu, tak jsem si velmi jistý, že ty ochranářské tendence tam nenajdou sluchu," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Ministru zemědělství Petru Gandalovičovi (ODS), jehož hypotéka se na stránkách deníku objevila, zveřejnění informací nevadí. Ani ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se nehodlá kvůli zveřejnění závazků veřejných činitelů angažovat. HN s poukazem na registr napsaly, že právě ministr vnitra je nejzadluženějším členem kabinetu. Dluhy premiéra Mirka Topolánka nejsou pro veřejnost překvapením, média o jeho hypotéce na koupi pražského bytu dříve podrobně informovala.

Elektronický registr majetkových oznámení spustila Poslanecká sněmovna v souvislosti s novým zákonem o střetu zájmů, který platí od začátku letošního roku. Lidem umožňuje nahlížet do přiznání přes internetovou stránku sněmovny www.psp.cz/rsz. Zájemci ale nejprve musejí osobně navštívit sněmovní knihovnu, aby získali heslo a zřídili si uživatelský účet. Norma zakazuje zveřejňovat obsah oznámení k jinému účelu než ke "zjištění případného střetu zájmů" veřejného činitele.