Zprávy | Z archivu rubriky


Větší komfort při vyřizování žádostí o víza slibuje americké velvyslanectví. Nechalo totiž zrekonstruovat a rozšířit své konzulární oddělení na pražské Malé Straně. Zvláštní a větší prostor je od pátku vyhrazen pro české žadatele o víza, kterých je ročně na 30.000, a úplně nově byla vytvořena místnost pro americké občany, kteří v tuzemsku potřebují pomoc velvyslanectví. Každoročně Česko navštíví kolem půlmilionu Američanů, uvedl velvyslanec zaoceánské země Richard Graber. Podle něj byla například zvětšena čekárna pro žadatele tak, aby si každý mohl sednout. Zastupitelský úřad konzulární oddělení vylepšil, třebaže se nyní jedná o zrušení víz pro české občany. Graber upozornil, že možný bezvízový styk se totiž bude týkat pouze turistů. Ostatní lidé, kteří chtějí v USA pracovat nebo podnikat, víza budou nadále potřebovat.

Senát amerického Kongresu začal ve středu projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí obšírné předlohy zákona, kterým by se měly uvést do praxe doporučení kongresové komise vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001. "Pokud bude legislativa schválena a uvedena do praxe, a to záleží na Kongresu, tím si nemůžeme být jisti, neukončí to práci konzulárního oddělení," poznamenal velvyslanec. Zatím se hovoří o tom, že by bezvízový styk mohl začít v horizontu dvou let. Američané pro své cesty do ČR víza nepotřebují.

Kdyby obyvatelé na celém světě žili tak "ekologicky" jako Češi, lidstvo by muselo osídlit ještě další jeden a půl planety. Vyplývá to z propočtů takzvané ekologické stopy, kterou pravidelně zveřejňuje organizace Global Footprint Network. Ekologická stopa zachycuje plochu (v takzvaných globálních hektarech), kterou každý člověk potřebuje k pokrytí svých potřeb. Každý Čech v průměru potřebuje k pokrytí svých potřeb téměř pět hektarů, což je téměř o tři hektary více než průměrně potřebuje každý obyvatel na planetě. Země má přitom 11,2 miliardy hektarů a každý člověk potřebuje v průměru 2,2 hektaru. I tak si ale Češi nevedou ve srovnání se zbytkem světa nejhůř. I když ne třeba tak dobře jako Slováci, kteří se drží "jen" jeden hektar nad celosvětovým průměrem.

Každý Čech si může svou ekologickou stopu změřit na webových stránkách sdružení Zelený kruh www.hraozemi.cz. Koordinátorka projektu Jana Krčmářová ČTK řekla, že délka stopy závisí hlavně na tom, zda je dotyčný automobilistou a spotřebovává tak pohonné hmoty. Kratší stopu mívají vegetariáni, protože konzumace masa v sobě nese rostlinou spotřebu pojídaných zvířat. Důležité také je, zda člověk žije sám, nebo sdílí bydlení s dalšími lidmi. V rámci Evropské unie Česko patří k naprostému průměru. Slováci jsou naopak spolu s Lotyši, Bulhary a Rumuny "nejekologičtější" a spotřebovávají tak nejméně přírodních zdrojů.