Zprávy | Z archivu rubriky


Možnost mezinárodní žaloby proti Česku za údajné nedodržení dohod kolem jaderné elektrárny Temelín přezkoumají na popud rakouské vlády právní experti. Zda v případě kladného posudku rakouská vláda na Českou republiku žalobu skutečně podá, zůstává podle rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera otevřené, napsala agentura APA. Rakouská vláda se na sobotním uzavřeném výjezdním zasedání v Linci vyslovila pro zřízení rakousko-české parlamentní komise k Temelínu. Gusenbauer je toho názoru, že tato komise by mohla přispět ke zvýšení věcnosti v debatě. Na vzniku komise se tento týden dohodli premiéři obou zemí při Gusenbauerově návštěvě Prahy.

Rakouský kancléř se podle APA vyjádřil kriticky k blokádám rakousko-českých hranic, které organizuje sdružení Atomstopp. Je to podle něho rozporuplný počin, když se vezme v úvahu, že hranice mezi oběma státy po vstupu České republiky do schengenského prostoru zmizí. Sdružení Atomstopp v tiskovém prohlášení oznámilo, že pokud vznikne pouze meziparlamentní komise o Temelínu, bude v blokádách rakousko-českých hraničních přechodů pokračovat. Kterých míst by se to mělo týkat, oznámí Atomstopp příští týden. V minulých týdnech rakouští odpůrci každou středu na hodinu zablokovali postupně jeden, dva a tuto středu tři přechody; příští týden se má protest týkat již čtyř míst.

Gusenbauer zopakoval svoje prohlášení ze čtvrtka, že není spokojen s postupem Prahy v případě nejnovějších potíží v provozu Temelína, kde v úterý v noci unikla mírně radioaktivní voda při napouštění jednoho z pomocných systémů v prvním jaderném bloku elektrárny. Rakousko bylo podle kancléře informováno po 50 hodinách od této události, čímž bylo učiněno zadost dohodě z Melku předepisující, aby byla informace předána do 72 hodin. Gusenbauer se nicméně domnívá, že by bylo znakem politické zdvořilosti, kdyby ho jeho český protějšek o úniku informoval již v úterý, kdy byl na návštěvě v Praze. Premiér Topolánek tyto výhrady rakouského kancléře již ve čtvrtek odmítl. Topolánek se podle svého mluvčího Martina Schmarcze o záležitosti dozvěděl ve stejné chvíli, kdy byla informována rakouská strana.

Přibližně osm desítek lidí se v sobotu v centru Pardubic zúčastnilo demonstrace proti umístění americké raketové základny v České republice. Přibližně hodinu a půl trvající protestní akci pořádalo hnutí Food not bombs, informovala ČTK Jitka Vavřinová z pardubické policie. Podle policistů se akce zúčastnili především lidé, kteří nebydlí v Pardubicích. "Místní občané neprojevili o demonstraci zájem, nezapojili se do ní," uvedla mluvčí. Demonstranti prošli podle policie od náměstí Jana Pernera přes ulici Palackého a třídu Míru na Pernštýnské náměstí, ze kterého protestující lidé odešli zpět k vlakovému nádraží. "V průběhu demonstrace nebyl narušen veřejný pořádek, nebylo také zjištěno jiné protiprávní jednání," uvedla mluvčí. V České republice se v posledních týdnech konalo několik demonstrací, například stovky odpůrců se sešly 13. února před sídlem české vlády.

USA chtějí v České republice umístit radar, raketovou část základny v Polsku. Obě zařízení by byla součástí takzvaného protiraketového deštníku. Jednání Česka a USA o případné výstavbě základny potrvají přibližně rok. Případnou dohodu by musel ještě schválit parlament nebo občané v referendu. Základnu odmítají sociální demokraté a komunisté. Vládní strany nejsou jednotné. Zatímco ODS a KDU-ČSL stavbu základny podporují, zelení podmiňují souhlas požadavkem, aby byla součástí obrany NATO. Pokud by se tak stalo, pak by své odmítavé stanovisko zřejmě změnili i sociální demokraté.