Zprávy | Z archivu rubriky


Vyřizování víz pro cestu do USA je pro mnohé Čechy frustrující zkušeností. Řekl to prezident Václav Klaus v Texasu při setkání s krajany. Reagoval tak na jejich dotaz, co si myslí o americké vízové politice. Jak dodal, lidé mnohdy nedostanou vízum z nepochopitelných důvodů. Někteří jeho přátelé a kolegové prý o americké vízum ani nežádají, protože je to pod jejich úroveň. Právě vízová politika je jedno z témat, kterých se Klaus pravděpodobně dotkne i během pátečního jednání ve Washingtonu, kde se má mimo jiné setkat s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. Klaus doufá, že krajané svoji "domovinu" podpoří v této otázce podobně, jak tomu bylo například před vstupem ČR do Severoatlantické aliance. Texasany, kteří se hlásí k českým kořenům, považuje Klaus za nejaktivnější českou komunitu ve Spojených státech a možná i ve světě vůbec.

Velká migrace Čechů do Texasu začala v roce 1850 - v době, kdy se ustavil novodobý český národ. Podle některých pramenů byl prvním Čechem, který se zapsal do podvědomí Texasu, Frederick Lemsly, který hrál na píšťalu v texaské armádě během bitvy o San Jacinto, která vedla k nezávislosti v roce 1836.

Václav Klaus se v Houstonu setkal také s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem. Nyní dvaaosmdesátiletý republikán Bush stál v čele země v letech 1989 až 1993. Navštívil i bývalé Československo, a to v den oslav prvního výročí sametové revoluce 17. listopadu 1990; do České republiky přijel v roce 1999 u příležitosti oslav 10. výročí svržení komunismu. Vedle řady vyznamenání byl mimo jiné oceněn také Řádem bílého lva za mimořádné zásluhy o zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě v roce 1989.