Zprávy | Z archivu rubriky


Komunisté rozhodně odmítají daňové a sociální reformy, které chystá kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Pravicovou ofenzivu občanských a křesťanských demokratů podporovanou zelenými považují za vládu národní ostudy a budou se všemožně snažit o ukončení jejího panování, uvedli ve stanovisku k vládním záměrům po pátečním zasedání výkonného výboru KSČM.

Chystaná rovná daň zvýší podle KSČM příjmy hlavně bohatým. Stejný efekt bude mít připravované zrušení majetkových daní. Taková změna podle komunistických expertů vyvolá propad příjmů veřejných rozpočtů. Aby se nezvýšil jejich deficit, tak chce kabinet podstatně seškrtat sociální výdaje o desítky miliard korun. Přitom je přes růst průměrných příjmů stále více rodin v ohrožení a nejsou schopny vytvářet finanční rezervy na horší časy a některé dokonce žijí na dluh, tvrdí komunisté.

KSČM odmítá zmrazení valorizací penzí a dávek vázaných na životní minimum, krácení porodného a rodičovského příspěvku i pokles příjmů během mateřské dovolené. Komunisté poukazují na to, že vládní strany před volbami pro tyto dávky hlasovaly. Peníze budou chybět i na sociální kompenzace růstu nájemného.

Jako asociální odmítá KSČM zrušení nemocenské pro první tři dny nemoci. Hrozí podle nich, že nemocní budou pracovat a ohrožovat své zdraví. Komunisté se obávají také zablokování záměru uzákonit státní garanci na výživné rodičům-samoživitelům v případě jeho nevymahatelnosti.

Portálu veřejné správy, který mimo jiné zajišťuje sběr důchodových listů pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo testů žadatelů o řidičské průkazy, hrozí kolaps. Přiznávají to tvůrci portálu i ministerstvo informatiky, které portál spravuje. Na investice do potřebného rozšíření portálu ale ministerstvo v současnosti nemá prostředky.

Transakční část portálu v současnosti v některých okamžicích zpracovává až desetkrát větší objem dat, než pro jaké byly servery původně dimenzovány. "Kapacita portálu je prakticky naplněna. Návrhy na rozšíření a posílení propustnosti a modernizaci transakčního jádra jsou již hotovy a ministerstvo informatiky rozhodně počítá s jejich realizací," řekl ČTK Jan Ferenc z oddělení komunikace ministerstva. Podle Ference počítá návrh na technologický rozvoj portálu s částkou mezi 50 a 60 miliony korun na rozšíření datových zdrojů, posílení hardwaru a vybudování záložního řešení. "Zavádění nových a rozšiřování stávajících funkcionalit pak může tuto částku postupně zvýšit, a to až o násobky. Uvažuje se o vícezdrojovém financování investic, přičemž se počítá s účastí státního rozpočtu," dodal Ferenc.

Hlavním uživatelem transakční části portálu je již několik let Česká správa sociálního zabezpečení. Podle mluvčí ČSSZ Štěpánky Filipové přijal úřad prostřednictvím portálu do konce loňského roku více než 13 milionů elektronických dokumentů a ušetřil řádově miliony korun proti situaci, kdy by úřad musel podání zpracovávat v papírové podobě.

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík vztyčil v pátek přes stížnosti čínského velvyslanectví před budovou svého úřadu v pražských Vršovicích tibetskou vlajku. Do celosvětové akce Vlajka pro Tibet, která připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, se tak poprvé zapojil český vládní úřad. Tibetská vlajka bude ve Vršovicích viset až do pondělí.

Vicepremiér chce, aby nezůstalo pouze u symbolu. O pomoci Tibetu Bursík hovořil s vyslancem dalajlamy Kelsangem Gjalcchenem. Tibetská náhorní plošina čelí podle jeho informací silnému tlaku, je odlesňována a zvyšuje se tam těžba rud. Tlak na životní prostředí znamená i příliv Číňanů do velehor, který zesílil po vybudování železnice. "Zvažuji možnost podpory Tibetu v rámci rozvojové pomoci, ekologických témat k řešení je tam řada," řekl ČTK. V úvahu by podle něj připadala například vědecká mise.

Vicepremiér si je vědom toho, že o případné spolupráci bude nutné jednat s Čínou. Prostor pro to vidí například při zasedáních ministrů životního prostředí. Svého čínského partnera zná, zřejmě je to podle něj "otevřený člověk". Čas si prý udělá i na čínského velvyslance v Praze.

Upozorňovat na porušování lidských práv v Tibetu i v jiných částech světa hodlá i parlamentní skupina přátel Tibetu, která se formuje v české sněmovně. Jsou v ní zástupci všech stran s výjimkou KSČM, která to odmítla, řekla novinářům Kateřina Jacques. Tato poslankyně Strany zelených stála u zrodu skupiny.