Zprávy | Z archivu rubriky


Americký viceprezident Richard Cheney v pátek při setkání ve Washingtonu ujistil českého prezidenta Václava Klause, že Spojené státy s Ruskem jednají o plánu umístit v Česku část své protiraketové základny. Ministr obrany Robert Gates v pátek podle informací ČTK telefonicky jednal s ruským vicepremiérem Sergejem Ivanovem a nabídl Moskvě účast v projektu.

Prezident Klaus po setkání řekl, že nejvyšší američtí představitelé chápou veřejnou diskusi, která se v ČR vede o záměru USA vybudovat na českém území radarovou část protiraketové základny. Také ve Spojených státech se podle nich objevují podobné debaty na citlivá témata. "Myslím, že americká strana chápe, že je to vážná věc, která v každé demokratické společnosti nutně vyvolává seriózní veřejnou diskuzi," řekl Klaus novinářům o debatě k základnám.

Se zástupci americké vlády Klaus kromě základny hovořil i o vízové problematice. Podle Klause si jsou zástupci americké vlády vědomi, že existující stav pro ČR představuje problém. V americkém Kongresu se už začal projednávat návrh na změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany ČR, Slovenska a dalších zemí.

O vízech Klaus ve Washingtonu jednal i ve čtvrtek s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Šéfka dolní komory je podle něj nakloněna tomu, aby vízová povinnost českých občanů cestujících do USA byla zrušena.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) tvrdí, že byt na Žižkově se svou rodinou získal za obvyklou cenu a jeho působení v dozorčí radě České konsolidační agentury (ČKA) nemělo na okolnosti koupě naprosto žádný vliv. Vyplývá to z jeho pátečního prohlášení, kterým Vlček reagoval na informace televize Nova, podle níž získal levně byt od firmy, jejíž dluhy řešila ČKA v době, kdy byl v dozorčí radě agentury.

Vlčkova rodina získala před šesti lety byt na pražském Žižkově o rozloze 113 metrů čtverečních. Zaplatila za něj 1,3 milionu. Podle makléřů by srovnatelný byt tehdy přišel nejméně o milion korun dráž, uvedl ve čtvrtek server Aktuálně.cz.

Vlček podle Novy ušetřil za bydlení díky stavební společnosti Dostav, kterou vlastní politikův letitý známý. Nova uvedla, že tato firma měla v té době dvacetimilionový dluh u státní konsolidační agentury, v jejíž dozorčí radě tehdy seděl Vlček. Agentura se původně s firmou soudila, nakonec ale dluh za čtyři miliony prodala právničce, jež podle Novy pracuje pro majitele Dostavu.

Předseda dolní komory uvedl, že záležitostmi souvisejícími s firmou Dostav Praha se ČKA začala zabývat mnohem dříve, než se stal členem dozorčí rady. "Dozorčí rada ČKA, jejímž jsem byl členem, se těmito otázkami nezabývala a z pozice člena dozorčí rady ČKA nebylo možno do tohoto procesu zasahovat. (...) Nikde jsem neintervenoval a nezasahoval," prohlásil mimo jiné Vlček.

Odmítl i názor, že byt, který koupila jeho manželka, byl podivně levný. Šlo podle něj o nebytové prostory určené k rekonstrukci. Smluvní cena 1,3 milionu vycházela ze znaleckého posudku a "podle vyjádření realitních odborníků odpovídala tehdejším cenám v dané lokalitě."

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík vztyčil v pátek přes stížnosti čínského velvyslanectví před budovou svého úřadu v pražských Vršovicích tibetskou vlajku. Do celosvětové akce Vlajka pro Tibet, která připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, se tak poprvé zapojil český vládní úřad. Tibetská vlajka bude ve Vršovicích viset až do pondělí.

Vicepremiér chce, aby nezůstalo pouze u symbolu. O pomoci Tibetu Bursík hovořil s vyslancem dalajlamy Kelsangem Gjalcchenem. Tibetská náhorní plošina čelí podle jeho informací silnému tlaku, je odlesňována a zvyšuje se tam těžba rud. Tlak na životní prostředí znamená i příliv Číňanů do velehor, který zesílil po vybudování železnice. "Zvažuji možnost podpory Tibetu v rámci rozvojové pomoci, ekologických témat k řešení je tam řada," řekl ČTK. V úvahu by podle něj připadala například vědecká mise.

Vicepremiér si je vědom toho, že o případné spolupráci bude nutné jednat s Čínou. Prostor pro to vidí například při zasedáních ministrů životního prostředí. Svého čínského partnera zná, zřejmě je to podle něj "otevřený člověk". Čas si prý udělá i na čínského velvyslance v Praze.

Upozorňovat na porušování lidských práv v Tibetu i v jiných částech světa hodlá i parlamentní skupina přátel Tibetu, která se formuje v české sněmovně. Jsou v ní zástupci všech stran s výjimkou KSČM, která to odmítla, řekla novinářům Kateřina Jacques. Tato poslankyně Strany zelených stála u zrodu skupiny.

Komunisté rozhodně odmítají daňové a sociální reformy, které chystá kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Pravicovou ofenzivu občanských a křesťanských demokratů podporovanou zelenými považují za vládu národní ostudy a budou se všemožně snažit o ukončení jejího panování, uvedli ve stanovisku k vládním záměrům po pátečním zasedání výkonného výboru KSČM.

Chystaná rovná daň zvýší podle KSČM příjmy hlavně bohatým. Stejný efekt bude mít připravované zrušení majetkových daní. Taková změna podle komunistických expertů vyvolá propad příjmů veřejných rozpočtů. Aby se nezvýšil jejich deficit, tak chce kabinet podstatně seškrtat sociální výdaje o desítky miliard korun. Přitom je přes růst průměrných příjmů stále více rodin v ohrožení a nejsou schopny vytvářet finanční rezervy na horší časy a některé dokonce žijí na dluh, tvrdí komunisté.

KSČM odmítá zmrazení valorizací penzí a dávek vázaných na životní minimum, krácení porodného a rodičovského příspěvku i pokles příjmů během mateřské dovolené. Komunisté poukazují na to, že vládní strany před volbami pro tyto dávky hlasovaly. Peníze budou chybět i na sociální kompenzace růstu nájemného.

Jako asociální odmítá KSČM zrušení nemocenské pro první tři dny nemoci. Hrozí podle nich, že nemocní budou pracovat a ohrožovat své zdraví. Komunisté se obávají také zablokování záměru uzákonit státní garanci na výživné rodičům-samoživitelům v případě jeho nevymahatelnosti.