Zprávy | Z archivu rubriky


Protiraketový systém Spojených států, jehož radar by USA chtěly umístit nedaleko Prahy, bude podle amerických představitelů chránit české území a sousední státy. Po jednání ve Washingtonu to s odkazem na vedoucí činitele americké protiraketové agentury MDA řekl náměstek české ministryně obrany Martin Barták. Česká armáda také bude moci v případě vybudování stanice sdílet informace z radaru a protiraketového systému. "Byli jsme ujištěni, že budeme mít přímé napojení," řekl Barták. Tato data by zřejmě přijímalo operační velitelství české armády a náčelník jejího generálního štábu. Česká strana bude rovněž informována o tom, co se na základně nachází, a bude mít přístup k jejím plánům. "Otevřenost z americké strany je značná," konstatoval Barták.

Barták hovořil v pátek v Pentagonu také o možnosti vyslat delegaci poslanců, senátorů, zástupců hnutí, která se vyjadřují k případnému umístění protiraketového radaru v České republice, a novinářů na současné americké základny, kde už je umístěn podobný radar. Nejvíce se prý nabízejí základny na Aljašce a na Marshallových ostrovech. Paprsek radaru na Marshallových ostrovech je zaměřený nad základní a střední školu, čímž Američané podle Bartáka demonstrují naprostou neškodnost lidskému zdraví. Radar nemá vliv ani na blízké letiště s hustým provozem, citoval náměstek americké činitele.

Kvůli Večerníčku, konkrétně seriálu ze zvířecího prostředí Madla a Ťap, vznikl spor mezi Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMJ) a Českou televizí (ČT). Jednotě se nelíbí, že ve středečním dílu seriálu byl údajně negativně vylíčen člověk, který tam vystupoval jako myslivec. ČMJ se nelíbila scéna, v níž člověk oblečený jako myslivec dvakrát vystřelil po rysovi a loveckém psu, přičemž bylo řečeno, že jde o lovce a špatného myslivce. ČMJ tvrdí, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální. Diváci tak podle ní dostali nekorektní informaci, která hrubým způsobem dezinformuje veřejnost. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči skupině obyvatel, myslí si myslivci. Podle nich byla o věci informována Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

"My jsme po odvysílání Večerníčku žádnou podobnou reakci nedostali od žádného z rodičů, od žádného z diváků, který Večerníček sledoval," reagoval na výhrady ČMJ mluvčí ČT Krafl. Pokud ČMJ chtěla na problém upozornit, mohla se standardní cestou obrátit na programové vedení ČT a zástupci televize by k Večerníčku poslali dramaturgické stanovisko, sdělil Krafl ČTK. "Já zatím žádný důvod k omluvě nevidím, protože myslivci se na to dívají svým velmi subjektivním pohledem," řekl Krafl.