Zprávy | Z archivu rubriky


Plzeň - Mladá Boleslav 0:0 - Jarní fotbalová premiéra na západě Čech mezi Plzní a Mladou Boleslaví branku nepřinesla. Větší ztráta je to pro hosty, kteří přišli o další dva body v bojích o mistrovský titul.

Kladno - Příbram 0:0 - oba celky bojují o záchranu v nejvyšší soutěži. Příbram tak ani na osmý pokus nevyhrála a zůstává předposlední, Kladno čeká na vítězství už čtyři utkání.

Most - Zlín 0:0 -nepříliš pohledné utkání se sice neslo po většinu času v režii domácích, ti však na pozorně a důrazně bránící Zlín recept najít nedokázali. Šance tak přišly až v samém závěru utkání, v němž dokonce domácí Pikl nastřelil břevno, ale s výsledkem ani on pohnout nedokázal.

Olomouc - Ostrava 1:3 - fotbalisté Ostravy připravili Sigmě první domácí porážku od nástupu kouče Vlastimila Petržely. Baník před dvanácti tisíci diváky zničil soupeře smrtícími brejky, po kterých dal dvě ze tří branek.

Brno - České Budějovice 5:0 - excelentní výkon podložený i přesnou koncovkou vynesl fotbalistům Brna jasné vítězství.

Slovácko - Teplice 2:2 - (hráno v sobotu) Teplice poslal v prvním poločase do vedení krásnou střelou Džeko, domácí po přestávce dvěma slepenými góly Němčického a Görnera otočili. Dělbu bodů obstarala v 70. minutě hlavička Lukáše. Slovácko zůstává v tabulce poslední.

Vedoucí trio Sparta, Slavia a Liberec má zápas 18. kola teprve před sebou, čtvrtá Mladá Boleslav se neprosadila v Plzni.

Během jara by lidovci stejně jako sociální demokraté měli vybrat možné kandidáty do prezidentské volby, která se uskuteční za rok. KDU-ČSL chce mít jasno do tří měsíců, sociální demokraté budou potřebovat asi dva měsíce. Předsedové obou stran Jiří Čunek a Jiří Paroubek to uvedli během dnešního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předpokládají, že poté parlamentní strany mezi sebou začnou jednat o podpoře svých adeptů či možnosti společného postupu.

Zatímco Paroubek chce na nadcházejícím sjezdu prosadit usnesení, aby žádný z 84 poslanců ani senátorů ČSSD v tajné volbě nehlasoval pro současného prezidenta Václava Klause, Čunek takový stranický závazek v KDU-ČSL nepředpokládá. I šéf lidovců ale dnes připustil, že jeho strana uvažuje o alternativě ke Klausovi. Jedním z důvodů je "protievropský" postoj, který podle Čunka prezident prosazoval zejména v době vstupu Česka do Evropské unie. O konkrétních jménech mluvit nechtěl. Na přímý dotaz, zda v hledáčku lidovců je místopředseda Senátu a někdejší uchazeč o prezidentský úřad Petr Pithart, Čunek řekl: "O tom se zatím nemluví". Místopředseda lidové strany David Macek by si v čele státu dokázal představit katolického kněze Tomáše Halíka. Někteří lidovci by zřejmě znovu podpořili Klause. Paroubek chce udělat vše pro to, aby v dalším pětiletém období obsadil nejvyšší ústavní funkci někdo jiný než Klaus. Prezidentovi vyčítá, že i po zvolení zůstal čestným předsedou ODS. Klaus podle šéfa ČSSD kvůli svým vyhraněným názorům na evropskou integraci zhoršuje pozici země v zahraničí. Klaus podle něj přispěl i k prodlužování povolebnímu patu.