Zprávy | Z archivu rubriky


Během jara by lidovci stejně jako sociální demokraté měli vybrat možné kandidáty do prezidentské volby, která se uskuteční za rok. KDU-ČSL chce mít jasno do tří měsíců, sociální demokraté budou potřebovat asi dva měsíce. Předsedové obou stran Jiří Čunek a Jiří Paroubek to uvedli během dnešního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předpokládají, že poté parlamentní strany mezi sebou začnou jednat o podpoře svých adeptů či možnosti společného postupu.

Zatímco Paroubek chce na nadcházejícím sjezdu prosadit usnesení, aby žádný z 84 poslanců ani senátorů ČSSD v tajné volbě nehlasoval pro současného prezidenta Václava Klause, Čunek takový stranický závazek v KDU-ČSL nepředpokládá. I šéf lidovců ale dnes připustil, že jeho strana uvažuje o alternativě ke Klausovi. Jedním z důvodů je "protievropský" postoj, který podle Čunka prezident prosazoval zejména v době vstupu Česka do Evropské unie. O konkrétních jménech mluvit nechtěl. Na přímý dotaz, zda v hledáčku lidovců je místopředseda Senátu a někdejší uchazeč o prezidentský úřad Petr Pithart, Čunek řekl: "O tom se zatím nemluví". Místopředseda lidové strany David Macek by si v čele státu dokázal představit katolického kněze Tomáše Halíka. Někteří lidovci by zřejmě znovu podpořili Klause. Paroubek chce udělat vše pro to, aby v dalším pětiletém období obsadil nejvyšší ústavní funkci někdo jiný než Klaus. Prezidentovi vyčítá, že i po zvolení zůstal čestným předsedou ODS. Klaus podle šéfa ČSSD kvůli svým vyhraněným názorům na evropskou integraci zhoršuje pozici země v zahraničí. Klaus podle něj přispěl i k prodlužování povolebnímu patu.

Vítězem historicky prvního národního kola pěvecké soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize, se stala rocková kapela Kabát s písničkou Malá dáma. O jejím vítězství rozhodli diváci pořádající České televize, kteří skupině zaslali 28.343 hlasů prostřednictvím SMS zpráv, tedy nejvíce ze všech devíti účastníků národního kola. Zástupci Česka se letos evropské pěvecké soutěže mohou zúčastnit vůbec poprvé. Vítězstvím v národním kole si Kabát vybojoval postup do semifinále, které se uskuteční 10. května v Helsinkách. Dějištěm finálového večera bude o dva dny později rovněž finská metropole.

Dalšími účastníky českého národního kola byli zpěvák Petr Kolář, někdejší finalisté televizní soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a skupina Lili Marlene. Kabát soupeřil také s romskou hip hopovou skupinou Gipsy.cz a zpěvačkami Helenou Zeťovou a Markétou Poulíčkovou, která se skrývá pod zkratkou L.B.P. Zatímco v ostatních zúčastněných zemích soutěžilo vždy deset zpěváků a kapel, českého kola se jich zúčastnilo pouze devět. Ze soutěže totiž pro neshody s organizátory odstoupila zpěvačka Helena Vondráčková.

Soutěž se poprvé konala před 51 lety. Uspěla v ní řada později proslulých jmen popové scény, například v roce 1974 do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. V roce 1968 zvítězil Cliff Richard a o 20 let později to byla zpěvačka Celine Dionová. Jediným dosavadním českým účastníkem soutěže byl v roce 1968 Karel Gott, který však reprezentoval s písní Tisíce oken (Tausend Fenster) Rakousko.