Zprávy | Z archivu rubriky


Podnikatel a taneční mistr Jaroslav Krtička bude muset zbourat stavební úpravy kulturního domu Střelnice v Hradci Králové - na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zdůvodnil to smlouvou ČSSD s Krtičkou a opis její části předložil novinářům. Ve smlouvě se píše, že když "nedojde k předchozímu písemnému schválení úprav pronajímatelem a úpravy budou provedeny, nájemce si je vědom své povinnosti odstranit je na vlastní náklad do stavu odsouhlaseného oběma smluvními stranami". Krtička podle Paroubka nic písemného nemá, protože jinak by to zveřejnil. Krtička tvrdí, že má na všechno doklady: smlouvu o dlouhodobém pronájmu, různé dodatky a zápisy z jednání a schvalovací listiny. Na konečnou fázi dostavby si prý sociální demokraté sami vybrali stavební firmu a ještě jí složili akreditiv. Paroubek podle něj tedy nemůže říkat, že o ničem nevěděli.

Sociální demokraté již dříve uvedli, že soudně po Krtičkovi vymáhají dlužné nájemné ve výši 1,3 milionu korun s úroky a že mu proto dali z kulturního domu Střelnice výpověď. Krtička naopak tvrdí, že je tento dluh vykonstruovaný a naopak po ČSSD vymáhá 8,9 milionu korun, které vynaložil na rekonstrukci Střelnice. Protože jeho nároky ČSSD nechce uznat, připojil se k návrhu advokáta Zdeňka Altnera na konkurz majetku sociální demokracie.

Altner podal návrh na konkurz majetku ČSSD letos v lednu Městskému soudu v Praze. Tvrdí totiž, že mu ČSSD od roku 2000 dluží stamilionový honorář za to, že jí pomohl vysoudit Lidový dům. Suma podle jeho výpočtu o úroky a sankce vyrostla téměř na 20 miliard korun. ČSSD ale tvrdí, že mu nic nedluží a že mu honorář zhruba 54 milionů korun již zaplatila. Soud Altnera vyzval, aby mu sdělil další možné věřitele ČSSD. Podle zákona jsou potřeba k vyhlášení konkurzu nejméně dva. Krtička se Altnerovi přihlásil údajně na základě mediálních informací.

Cizinci ze zemí EU budou mít zřejmě snazší přístup k nákupu zemědělské půdy v České republice. Počítá s tím vládní návrh novely devizového zákona, který sněmovna po bouřlivé debatě propustila do další fáze projednávání. Znamená to, že v příštích týdnech se budou předlohou zabývat rozpočtový a zemědělský výbor sněmovny. Dolní komora o novele rozhodne na některé z příštích schůzí.

Cizincům by mělo podle předlohy stačit, aby se zaregistrovali jako zemědělští podnikatelé. Odpadla by jim hlavně podmínka tříletého pobytu v tuzemsku. Předkládající ministři financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a zemědělství Petr Gandalovič (ODS) návrh obhajovali, zástupci ČSSD i KSČM byli podle očekávání proti. Koaliční poslanci nakonec ale při hlasování novelu uhájili.

Kalousek i Gandalovič opakovaně zdůrazňovali, že se vládní návrh nesnaží prolomit přechodné období pro nákup zemědělské půdy, které ČR s EU vyjednala do roku 2011. Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek ale varoval, že čeští zemědělci budou vystaveni náporu kapitálově silnější konkurence ze zahraničí. Podobně se vyjadřovali další představitelé opozice. V diskusi vystoupil hlasitě i premiér Mirek Topolánek (ODS). Prohlásil mimo jiné, že debata připomíná "verbální vyměšování". Dodal, že ještě ve sněmovně nezažil takovou míru nacionalismu, xenofobie a antievropanství jako při projednávání devizového zákona. Na jeho vystoupení reagoval předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik slovy: "Pane premiére, neřvěte na nás!" Předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek komentoval Topolánkův projev slovy, že to, co předvedl, je "skutečná ostuda".