Zprávy | Z archivu rubriky


Přerovská státní zástupkyně Jana Staňková tvrdí, že vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek měl při středečním plánovaném výslechu v Olomouci zajištěnu diskrétnost i možnost změny místa jeho konání. Zároveň popírá informace o tom, že státní zastupitelství poskytlo médiím informace o termínu a místu výslechu. Čunkova omluva z výslechu podle žalobkyně nebyla dostatečná. Kvůli vypjaté atmosféře však byl zvolen náhradní termín. Staňková to ve čtvrtek uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK.

Čunek odložil na středu plánovaný výslech s vysvětlením, že se o něm dozvěděla předem média. Vicepremiér zdůraznil, že se výslechu nevyhýbá - jen si domluvil jiný termín, aby se obešel bez médií. Podle Staňkové však k tomu neměl dostatečný důvod. "Obviněnému Jiřímu Čunkovi byl prostřednictvím obhájce nabídnut diskrétní přístup na místo, v němž se ve středu měl uskutečnit vyšetřovací úkon, a to mimo pozornost hromadných sdělovacích prostředků. Stejně tak mu byla navrhnuta i možnost změny místa konání tohoto výslechu. Těchto nabídek však obviněný nevyužil a z výslechu se omluvil," uvedla Staňková.

Informace k případu ČTK poskytla i protikorupční policie, která popsala sled událostí spjatých s výslechem. Podle mluvčí Aleny Vokráčkové nejprve komisař naplánoval výslech Čunka v termínu, který si vicepremiér sám určil. "Byla mu k tomu dána možnost vzhledem k jeho pracovnímu vytížení," vysvětlila. Pak ale Čunkův obhájce komisaře kontaktoval s tím, že jeho klient nechce vypovídat pod mediálním tlakem, a Čunka z výslechu omluvil. Komisař advokátovi podle Vokráčkové sdělil, že důvody omluvy jsou irelevantní, a navrhl, aby se výslech uskutečnil v dohodnutém termínu. Zároveň ale komisař určil i termín náhradní. "S tím, že na jednom z těchto dvou termínů trvá, aby nedošlo ke zbytečným průtahům ve vyšetřování," upřesnila mluvčí. Podle ní nechal komisař obhájci na zvážení, ve kterém ze dvou termínů Čunek k výslechu přijde.

Státní zastupitelství v Přerově vyloučilo, že informace o konkrétním termínu a místu konání výslechu vicepremiéra unikly do médií od nich. Smyslem sdělení státního zástupce Radima Obsta, že policie během tohoto týdne bude podle předchozí dohody vyslýchat obviněné a svědky, bylo podle Staňkové dementovat informace, že orgány činné v trestním řízení jsou v případu nečinné a v jejich práci jsou nedostatky. Policie ani dozorový státní zástupce tak v této souvislosti podle Staňkové nemají důvod cokoli uznávat a napravovat.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v nejbližších dnech nenavrhne prezidentovi odvolání Jiřího Čunka z vlády. Řekl to při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně. "Dáváme Jiřímu Čunkovi, a cítíte i naši nervozitu, šanci, aby ta věc se posunula. Je to nakonec ale jeho rozhodnutí a rozhodnutí jeho strany. Já vás zklamu, na Jiřím Čunkovi koalice nepadne," uvedl Topolánek. Na dotaz Ivana Ohlídala (ČSSD), kdy navrhne hlavě státu Čunkovo odvolání, odtušil: "V nejbližších dnech to nebude." "Nepřipustím, aby tady na základě mediálního tlaku byl pořádán hon na čarodějnice. Na druhé straně politická odpovědnost je na Jiřím Čunkovi a jeho straně," prohlásil předseda vlády. Dodal, že se nebude zasazovat o urychlené vyšetření případu - protože jako šéf exekutivy nemůže a nesmí zasahovat do práce policistů, žalobců a soudců.

Topolánek také rozhodně popřel, že by on či jeho strana vyslali emisary za bývalou Čunkovou sekretářkou Marcelou Urbanovou, na jejíž výpovědi obvinění proti vicepremiérovi stojí. Měli ji prý za úplatu přimět ke změně postoje. "Ne, ne, ne, ne, ne," odpověděl premiér nejprve stručně na pět otázek Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se opíral o rozhovor Urbanové pro Mladou frontu Dnes. Urbanová v něm uvedla, že se jí jeden mužů, Roman Vaškůj, představil jako lobbista, který pracuje hlavně pro ODS. "Nejsme s tím nijak spojeni, bereme to jako provokaci, nevyvolali jsme to, nejednali jsme, nezaplatili," shrnul premiér. Žádný důkaz k tomu dát nemůže, protože "kde nic není, tam se nic nedá ani prokázat."

Podezření, že se policejní prezident Vladislav Husák zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. "Inspekce se případem zabývá. Další informace ale nemáme k dispozici," řekla ČTK Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Husák ve čtvrtečním prohlášení obvinění odmítl.

Policejní prezident si podle Mladé fronty Dnes začátkem loňského roku před pozatýkáním "biolihového gangu" intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Podle zdroje Mladé fronty Dnes si Husák se Šloufem volal asi osmkrát hned poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přišel vedení policie informovat, že se chystá akce biolíh. Na kontakty prý přišla Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty. Šlouf se pak podle deníku spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem, a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem.

".. odmítám spekulace obsažené v článku, podle kterých jsem měl prozradit informace o probíhajícím trestním řízení v tzv. 'kauze biolíh' a varovat její aktéry před připravovaným zákrokem Policie ČR," reagoval na zveřejněné informace Husák. Podle svých slov před "realizací" kauzy biolíh nedisponoval žádnými konkrétními údaji, které by byly jakýmkoli způsobem zneužitelné. Podle Husáka se článek opírá o informace uvedené v takzvané Kubiceho zprávě, jejíž zveřejnění se stále vyšetřuje, a proto se prý k některým faktům nemůže vyjadřovat. "Zveřejňování ničím nepodložených dohadů považuji za nactiutrhání a důrazně se proti němu ohrazuji," konstatoval policejní prezident. Jak dále ČTK řekl, jeho bezpečnostní prověrka bude dokončena přibližně na podzim.

Šlouf ve čtvrtek ČTK potvrdil, že Husáka zná a byl s ním v kontaktu. Oba prý mají k dispozici svá telefonní čísla. Popřel ale, že by spolu hovořili o Vybíralovi. "Jednak jsem s Vybíralem žádné biolihy a biopaliva nedělal, vlastně jsem s ním nedělal nic. Znám ho, vždyť je to sociální demokrat," řekl Šlouf, který je také členem ČSSD. Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) řekl, že podle jeho názoru Husákovy kontakty se Šloufem s korupční aférou biolíh nesouvisely.

Na podezření týkající se Husáka se podle Mladé fronty Dnes nepřišlo dříve jen kvůli vážné administrativní chybě. Policejní útvar, který kauzu vyšetřoval a Vybírala odposlouchával, špatně vyhodnotil jedno telefonní číslo. Policisté si mysleli, že číslo z prezidia, s nímž Šlouf komunikuje, patří vysoce postavenému důstojníkovi z odboru vnitřní kontroly Jaroslavu Hlaváčkovi. Až teprve před čtvrt rokem BIS přišla na to, že je to chyba, protože číslo patří Husákovi, píše Mladá fronta Dnes. "BIS může k věci uvést pouze jediné, no comment," řekl ČTK mluvčí služby Jan Šubert. Husák ve čtvrtek uvedl, že informace o možné záměně telefonních čísel sdělil už 29. července 2006 zvláštní analytické skupině, zabývající se právě vystoupením ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost.

V kauze biolíh jde o korupci při zadávání státní zakázky na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry je olomoucký lobbista Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance.

Ještě letos by chtěl Washington uzavřít jednání s Českem a Polskem o umístění objektů protiraketového štítu na jejich území. Uvedl to ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering při své návštěvě Německa. Příští rok by podle něj mohla být zahájena výstavba základny. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová uvedla, že s uzavřením rozhovorů o radaru do konce roku počítá také česká diplomacie. Americký generál vyzval Evropany k podpoře projektu a zároveň odmítl obavy Ruska, že by mohl být namířen proti němu. Podle Opletalové je reálné, že Češi vyjednávání s Američany ukončí ještě letos. "Je to horizont, se kterým pracujeme," řekla ČTK. Ratifikace by se podle ní mohla uskutečnit na začátku příštího roku. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka však není tolik podstatné stanovit pevný konec jednání. "Důležité je dohodnout podmínky výhodné pro obranu ČR," uvedl.

Nutnost budování systému americký generál zdůvodnil mimo jiné rostoucím ohrožením starého kontinentu raketami dlouhého doletu. Obering prohlásil, že systém musí být vzhledem k rostoucímu ohrožení hotov do roku 2011 nebo 2012. "Máme vážné obavy, že Írán bude do té doby schopen zasáhnout téměř celou Evropu a možná také USA," řekl. Obering také odmítl námitky Moskvy, že americký protiraketový systém by mohl narušit strategickou rovnováhu sil, neboť Washington chce v Polsku instalovat pouze desítku obranných raket, zatímco Rusové mají k dispozici stovky střel zřejmě s tisícovkami bojových hlavic. Americké rakety by podle amerického představitele nemohly ruské střely zasáhnout už kvůli své poloze. "Ani bychom tím nic nezískali," ujistil.

Miroslav Krejčík zůstane v čele Vojenského zpravodajství do konce června. Premiér Mirek Topolánek (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně řekl, že řádný závazek vojáka z povolání vyprší generálovi až na konci října, ale sám požádal o zkrácení služebního poměru. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) termín potvrdila. Současně odmítla názor, že důvodem dřívějšího odchodu Krejčíka z funkce je snaha krýt podezřelé armádní obchody.

Tento týden se Topolánek dohodl s Parkanovou na tom, že šéf vojenské tajné služby skončí dříve, než měl. Důvodem byly podle vládních politiků chystané změny v civilním a vojenském zpravodajství. Parkanová se již dříve netajila tím, že ke Krejčíkovi necítí důvěru. Vadila jí mimo jiné jeho mediální vyjádření, zvláště ta, v nichž vystupoval na svou obranu. Krejčík podle ministryně skončí k 30. červnu tohoto roku. "Zcela vylučuji, že by tento postup jakkoliv souvisel se snahou krýt korupci," prohlásila Parkanová. Důkazem toho podle ní je i to, že zůstává až do prázdnin ve funkci - a jestli má nějaké poznatky, má dost času je policii předat.

Podle premiéra je současný stav zpravodajských služeb neudržitelný a je třeba provést zásadní systémové změny. O reformě se podle něj už nyní diskutuje v odborné komisi, poté ji projedná výbor pro zpravodajskou činnost, vláda, parlament. Topolánek nabízí opozici, že s ní bude kabinet chystané změny průběžně konzultovat. První "draft" má být hotový do konce března.