Zprávy | Z archivu rubriky


Vítězem historicky prvního národního kola pěvecké soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize, se stala rocková kapela Kabát s písničkou Malá dáma. O jejím vítězství rozhodli diváci pořádající České televize, kteří skupině zaslali 28.343 hlasů prostřednictvím SMS zpráv, tedy nejvíce ze všech devíti účastníků národního kola. Zástupci Česka se letos evropské pěvecké soutěže mohou zúčastnit vůbec poprvé. Vítězstvím v národním kole si Kabát vybojoval postup do semifinále, které se uskuteční 10. května v Helsinkách. Dějištěm finálového večera bude o dva dny později rovněž finská metropole.

Dalšími účastníky českého národního kola byli zpěvák Petr Kolář, někdejší finalisté televizní soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a skupina Lili Marlene. Kabát soupeřil také s romskou hip hopovou skupinou Gipsy.cz a zpěvačkami Helenou Zeťovou a Markétou Poulíčkovou, která se skrývá pod zkratkou L.B.P. Zatímco v ostatních zúčastněných zemích soutěžilo vždy deset zpěváků a kapel, českého kola se jich zúčastnilo pouze devět. Ze soutěže totiž pro neshody s organizátory odstoupila zpěvačka Helena Vondráčková.

Soutěž se poprvé konala před 51 lety. Uspěla v ní řada později proslulých jmen popové scény, například v roce 1974 do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. V roce 1968 zvítězil Cliff Richard a o 20 let později to byla zpěvačka Celine Dionová. Jediným dosavadním českým účastníkem soutěže byl v roce 1968 Karel Gott, který však reprezentoval s písní Tisíce oken (Tausend Fenster) Rakousko.

Kvůli Večerníčku, konkrétně seriálu ze zvířecího prostředí Madla a Ťap, vznikl spor mezi Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMJ) a Českou televizí (ČT). Jednotě se nelíbí, že ve středečním dílu seriálu byl údajně negativně vylíčen člověk, který tam vystupoval jako myslivec. ČMJ se nelíbila scéna, v níž člověk oblečený jako myslivec dvakrát vystřelil po rysovi a loveckém psu, přičemž bylo řečeno, že jde o lovce a špatného myslivce. ČMJ tvrdí, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální. Diváci tak podle ní dostali nekorektní informaci, která hrubým způsobem dezinformuje veřejnost. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči skupině obyvatel, myslí si myslivci. Podle nich byla o věci informována Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

"My jsme po odvysílání Večerníčku žádnou podobnou reakci nedostali od žádného z rodičů, od žádného z diváků, který Večerníček sledoval," reagoval na výhrady ČMJ mluvčí ČT Krafl. Pokud ČMJ chtěla na problém upozornit, mohla se standardní cestou obrátit na programové vedení ČT a zástupci televize by k Večerníčku poslali dramaturgické stanovisko, sdělil Krafl ČTK. "Já zatím žádný důvod k omluvě nevidím, protože myslivci se na to dívají svým velmi subjektivním pohledem," řekl Krafl.

Plzeň - Mladá Boleslav 0:0 - Jarní fotbalová premiéra na západě Čech mezi Plzní a Mladou Boleslaví branku nepřinesla. Větší ztráta je to pro hosty, kteří přišli o další dva body v bojích o mistrovský titul.

Kladno - Příbram 0:0 - oba celky bojují o záchranu v nejvyšší soutěži. Příbram tak ani na osmý pokus nevyhrála a zůstává předposlední, Kladno čeká na vítězství už čtyři utkání.

Most - Zlín 0:0 -nepříliš pohledné utkání se sice neslo po většinu času v režii domácích, ti však na pozorně a důrazně bránící Zlín recept najít nedokázali. Šance tak přišly až v samém závěru utkání, v němž dokonce domácí Pikl nastřelil břevno, ale s výsledkem ani on pohnout nedokázal.

Olomouc - Ostrava 1:3 - fotbalisté Ostravy připravili Sigmě první domácí porážku od nástupu kouče Vlastimila Petržely. Baník před dvanácti tisíci diváky zničil soupeře smrtícími brejky, po kterých dal dvě ze tří branek.

Brno - České Budějovice 5:0 - excelentní výkon podložený i přesnou koncovkou vynesl fotbalistům Brna jasné vítězství.

Slovácko - Teplice 2:2 - (hráno v sobotu) Teplice poslal v prvním poločase do vedení krásnou střelou Džeko, domácí po přestávce dvěma slepenými góly Němčického a Görnera otočili. Dělbu bodů obstarala v 70. minutě hlavička Lukáše. Slovácko zůstává v tabulce poslední.

Vedoucí trio Sparta, Slavia a Liberec má zápas 18. kola teprve před sebou, čtvrtá Mladá Boleslav se neprosadila v Plzni.