Zprávy | Z archivu rubriky


K bájnému ptáku Fénixovi, který vždy mladý a silnější vstává z popela po své smrti, přirovnal v sobotu český Sokol předseda vlády Mirek Topolánek. Na přehlídce pódiových skladeb, kterou si spolek v Praze připomenul 145. výročí vzniku, zavzpomínal, jak sám chodil v rodném Vsetíně cvičit. Nemohl tehdy do Sokola, protože komunistický režim sdružení zakázal. "Ani bolševici ho nezničili, i já, když jsme chodil cvičit, jsem říkal, že jdu do Sokola," řekl premiér novinářům. Sokol pro něj znamená známku národní identity.

Starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard uvedl, že za 145 let se změnila náplň činnosti spolku. V jeho začátcích tvořili většinu členů cvičící muži, nyní se sdružení věnuje hlavně mládeži. Sokoli do věku 17 let tvoří 40 procent členské základny čtvrtého nejpočetnějšího občanského sdružení v zemi. V současné době obec eviduje v 1800 oddílech přes 60.000 cvičenců, kteří provozují na 60 druhů sportů. K tradičním přibyly i moderní, jako je softbal, baseball, lakros, metaná, trampolíny, triatlon, asijské bojové sporty či kulturistika.

Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politického uvolnění 60. let 19. století z iniciativy Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. V dalším století organizace nemohla fungovat za obou světových válek ani za komunistického režimu. Činnost Sokol obnovil v roce 1990. Nyní má Sokol téměř 190.000 členů.