Zprávy | Z archivu rubriky


Zakázat zneužívání ekonomické závislosti navrhuje novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, kterou v těchto dnech předložili ve sněmovně poslanci ČSSD. Jde o normu, která má mimo jiné regulovat vztahy obchodních řetězců a jejich dodavatelů. Takovýto návrh již jednou sněmovna přijala loni v květnu, když přehlasovala senátní veto. Normu však tehdy vetoval i prezident a vzhledem k volbám už ho sněmovna nestihla přehlasovat.

Návrh definuje ekonomickou závislost například jako požadování úplaty za přijetí zboží do prodeje nebo neodůvodněné vymáhání změn v uzavřených smlouvách. Dalším případem může být požadování dodatečných bezplatných služeb nebo situace, kdy odběratel u zboží podléhajícího rychlé zkáze, třeba potravin, chce platit za zboží až za déle než 15 dní. Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistí, že někdo zneužívá ekonomickou závislost, pak takové jednání zakáže. Navrhovatelé však upozorňují, že úprava si vyžádá vyšší výdaje ze státního rozpočtu, protože ÚOHS nemá pro tuto agendu příslušné zázemí. Proto bude nutné, aby se zvýšil počet jeho zaměstnanců i jeho rozpočet.

Prezident Václav Klaus loni normu odmítl s tím, že zhoršuje vymahatelnost práva, znepřehledňuje a komplikuje účinnou ochranu hospodářské soutěže. Také podle něj nerespektovala principy volného obchodu se zbožím v rámci společného trhu EU. Podle potravinářů jsou ale ustanovení o ekonomické závislosti vágní a nemají oporu ani v evropské ani v české legislativě.

Historik umění, kurátor a prorektor Akademie výtvarných umění Jiří Ševčík dostane v pondělí Rakouský čestný kříž pro vědu a umění. Vyznamenání, které propůjčuje rakouský spolkový prezident, mu předá rakouská velvyslankyně v České republice Margot Klestilová Löfflerová. Vysoké vyznamenání je díkem a oceněním mimořádných zásluh, o které se Jiří Ševčík zasloužil při prohlubování česko-rakouských kulturních vztahů, uvedli pro ČTK zástupci Rakouského kulturního fóra v Praze.

Ševčík byl před rokem 1989 vědeckým pracovníkem Fakulty architektury ČVUT v Praze, počátkem 90. let byl hlavním kurátorem Galerie hlavního města Prahy a v letech 1993 až 1996 ředitelem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Rakouské kulturní fórum připomíná, že Ševčík již od roku 1988 spolupracuje s četnými rakouskými institucemi z oblasti současného umění. Jako kurátor se podílel na mnoha velkých výstavách Muzea moderního umění ve Vídni. Je členem mezinárodní poroty ceny Essl Award, kterou uděluje mladým umělcům ze střední Evropy rakouská nadace Essl Stiftung, je i členem poroty a spolukurátorem sbírky středoevropského umění Erste Bank Group.

Kurátorem Galerie Rakouského kulturního fóra v Praze je Ševčík od roku 2003. Na pražskou Akademii výtvarných umění přivedl rakouské umělce jako hostující profesory a inicioval úzkou spolupráci zmíněné školy s vysokými uměleckými školami v Rakousku.

Absolutním vítězem 16. ročníku televizní ankety popularity TýTý za rok 2006 se stal zpěvák Karel Gott. Od diváků dostal vůbec největší počet hlasů ze všech nominovaných a oceněných osobností a pořadů. Gott zároveň zvítězil v kategorii zpěváků, která tak od vzniku ankety v roce 1991 nezná jiného vítěze než tohoto dvaatřicetinásobného Zlatého či Českého slavíka.

V kategorii zpěvaček po dvouletém kralování Anety Langerové letos opět výhra připadla Lucii Bílé. Nejpopulárnějším hercem lidé zvolili Miroslava Donutila, mezi herečkami dostala nejvíce hlasů Daniela Šinkorová, která tak zopakovala své loňské, premiérové vítězství v anketě. V kategorii osobnost zábavných pořadů letos zvítězil Vladimír Hron, který měl v ČT pořad Abeceda hvězd.

Pořadem roku lidé zvolili zábavně-taneční show České televize StarDance... když hvězdy tančí. Vlastní kategorii měl opět i fenomén posledních let - původní český televizní seriál. Nejvíce oblíbeným seriálem za loňský rok se stal počin Novy Ordinace v růžové zahradě.

Osobností televizního zpravodajství se díky hlasům diváků stala opět moderátorka České televize Jolana Voldánová, která tak obhájila své loňské vítězství a celkem zvítězila potřetí. Svou v pořadí 11. cenu TýTý dnes převzal Radek John za první místo v kategorii věnované osobnostem televizní publicistiky.

Diváci svými hlasy rozhodli i o titulu Objev roku. Z toho se mohl radovat vítěz třetí řady Česko hledá SuperStar Zbyněk Drda. Prvním letošním oceněným v anketě se již před týdnem stal letitý redaktor České televize Zdeněk Velíšek, jenž vstoupil do Dvorany slávy.

Příští sobotu už bude pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém na cestě do pohoří Himaláje. Spolu s dalšími pěti slovenskými a českými horolezci se pokusí zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Expedice se pokusí ztéci vrchol severní stěnou z Tibetu. Trasa je považována za těžší a fyzicky náročnější, řekl ČTK Bém. "Jedná se o mimořádně extrémní výkon. Jedeme horu pokořit," uvedl primátor. Zda bude výprava úspěšná, nedokáže odhadnout. Podmínkami jsou podle něho skvělá kondice, dobré počasí a také je nutné být ve správný čas na správném místě. "Nemusí se to vejít do jednoho okamžiku. Je to loterie," poznamenal Bém. Členové výpravy budou spoléhat na dobrou přípravu, štěstí, ale i náklonnost místních bohů, dodal.

Horolezci se pokusí zdolat vrchol patrně mezi 5. a 15. květnem. "Druhý a třetí týden v květnu bývají na Everestu jedno až dvě okénka dobrého počasí. Teoreticky by to mohlo stačit," řekl primátor, který jako lékař bude výpravu zabezpečovat po medicínské stránce. Horolezci chtějí ztéci horu bez kyslíkových přístrojů. Budou je však mít s sebou.

V batohu bude mít Bém vlajku České republiky i Prahy. "Byl byl moc rád, kdyby se mi je podařilo donést na vrchol," poznamenal. Nyní Bém předává úřad a úkoly prvnímu náměstkovi Rudolfu Blažkovi (ODS), který bude primátora zastupovat, a dalším kolegům. Na Béma se v souvislosti s tím, že nebude dva měsíce v úřadu, však snesly i kritické hlasy, a to včetně od prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause. Pochybnosti také vzbuzovala otázka, zda si může primátor vzít neplacené volno. Magistrátní právníci dospěli k závěru, že ano. Opačné stanovisko zastává ministerstvo vnitra, není však závazné.

Koaliční vláda Mirka Topolánka v úterý 3. dubna představí veřejnosti scénář ekonomických reforem. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Daňová reforma jako celek počítá s poklesem daňové kvóty, což by podle něj měli pocítit všichni daňoví poplatníci. Konkrétní návrhy ovšem Bém nezveřejnil a dosud zveřejněné návrhy označil jako pracovní varianty. Připustil nicméně, že součástí daňové reformy bude sbližování sazeb DPH a za velmi pravděpodobnou označil variantu, podle níž se snížená sazba daně z přidané hodnoty zvýší z pěti na devět procent a vyšší základní sazba zůstane na 19 procentech.

Místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl Bémovým oponentem, ale namítal, že zvýšení snížené sazby DPH u potravin v kombinaci s ekologickou daňovou reformou může zvýšit inflaci a tudíž i mzdové požadavky.

Podle dalšího z hostů pořadu, viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera, by vyšší inflace neměla být problém. Niedermayer připustil, že zvýšení snížené sazby DPH o čtyři procentní body inflaci sice zvýší, nikoli však dramaticky. Obavy z růstu cen proto pokládá za přehnané. Navíc inflace podle něj nyní není největším problémem české ekonomiky. Upozornil naopak, že vyšší sazba DPH pomůže ozdravit státní rozpočet. Niedermayer také konstatoval, že reformní plány současné vlády jdou v zásadě správným směrem, upozornil ale, že jde pouze o nápravu stavu, který vznikl neprováděním reforem v posledních letech a "velmi nešťastným balíkem sociálních výdajů, který byl schválený před volbami". Chybí mu také větší tlak na snižování výdajů.

V Mikulovicích na Pardubicku našli archeologové další důkaz potvrzující starověké obchodní spojení českých zemí s římskou říší. Část keramiky zvané terra sigillata patří k nejzachovalejším ve východních Čechách. ČTK o nálezu informoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích František Šebek.

Záchranný výzkum v Mikulovicích v místech výstavby kolonie rodinných domů provádějí archeologové muzea již druhým rokem. Místo je známou archeologickou lokalitou, podobně jako sousední Dražkovice a celá oblast mezi Chrudimí a Pardubicemi. Lidé v těchto místech sídlili již před 4000 lety, je tam také známo sídliště několika kultur z doby bronzové. "V jedné ze sídlištních jam se podařilo nalézt zlomek zvláštního typu keramiky, který je označován jako terra sigillata. Tento typ římské importované keramiky byl u starých Germánů, kteří sídlili v Čechách od počátku našeho letopočtu do 5. století po Kristu, oblíben pro svou oranžovočervenou barvu a rozmanitou reliéfní výzdobu. Na fragmentech nalezených v Mikulovicích můžeme spatřit motivy lva v běhu a kozorožce," uvedl archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Radko Sedláček.

Terra sigillata nepatří v Čechách ve srovnání s ostatním hrnčířským zbožím římských provincií k častým nálezům. "Z východních Čech známe dosud pouze tři místa, kde byla tato keramika nalezena. Zlomek z Mikulovic je mezi ostatními nalezenými zlomky zdaleka nejzachovalejší, a je tak cenným příspěvkem k poznání doby římské v tomto regionu," doplnil archeolog muzea Jan Jílek.

V nedaleké Chrudimi žili podle archeologických objevů ve 4. či 3. století před naším letopočtem Keltové. V září 2005 našli dělníci při stavebních pracích v ulici Obce Ležáků hrob keltské ženy z mladší doby železné.