Zprávy | Z archivu rubriky


V dubnu by měl Českou republiku navštívit ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering. Spolu s dalšími experty mají s českými představiteli jednat o možném umístění amerického radaru v Brdech. Velvyslanec USA v Praze Richard Graber po úterním setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem řekl, že přesné datum jejich návštěvy ještě není dohodnuté. V té době by už česká vláda měla diplomatickou nótou odpovědět na nabídku Spojených států, zda hodlá jednat o možné výstavbě základny USA na českém území. Obering o americkém protiraketovém deštníku, který bude mít za úkol zneškodnit případnou střelu vypálenou z nepřátelské země, už jednal v bruselské centrále NATO, na Ukrajině či v Německu. Jeho evropské turné má oslabit napětí, které americké záměry v Česku a Polsku vzbudily.

Paroubek Graberovi zopakoval, že negativní postoj sociální demokracie k americké základně v Česku zatím trvá. "Já jsem panu velvyslanci opět naznačil, kde jsou možnosti změny našeho stanoviska - pokud by se základna stala součástí řešení v rámci NATO," prohlásil šéf nejsilnější opoziční strany. V této věci podle něj zatím žádný posun nenastal. Paroubek také pozval Grabera na nadcházející sjezd ČSSD do Brna a požádal ho o krátký projev. "Bylo by dobré, aby delegátům vysvětlil pozici vlády USA, zejména pokud jde o radarovou základnu a protiraketový systém ve střední Evropě," řekl Paroubek. Je to podle něj jediná otázka, v čem se liší.

Evropa by se měla odvážněji vyjadřovat k porušování lidských práv ve světě. Na konferenci v Senátu věnované historii, přítomnosti i budoucnosti Evropské unie to prohlásil bývalý prezident Václav Havel. Konferenci pořádají francouzské a německé velvyslanectví spolu s nadacemi a sdruženími ze všech tří zemí. Koná se při příležitosti 50. výročí podpisu římských smluv o založení evropského společenství. Podle Havla je kromě ekonomického rozměru třeba diskutovat také o duchovní dimenzi evropského sjednocování. Často se však podle Havla Evropa příliš opatrně vyjadřuje k porušování lidských práv, které je možné pozorovat například na Kubě, v Barmě, v Čečensku nebo na dalších místech. "Všiml jsem si, že Evropa má pověst opatrníka," řekl Havel.

V Evropské unii je příliš mnoho byrokracie, která vede k odcizení občanů od institucí EU, řekl na konferenci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Německý europoslanec Jo Leinen, který před časem kritizoval kvůli postoji k unii prezidenta Václava Klause, však namítl, že Brusel není "monstrem", co vše řídí. Schwarzenberg si myslí, že v Česku a v Evropě je příliš mnoho zákonů, které regulují život občanů. "To vede k odcizení," uvedl. Úkolem nejen nových členů EU je podle něj pracovat na tom, aby život na kontinentu byl pro Evropany přijatelnější. Schwarzenberg se domnívá, že důležitější než některá regulační nařízení je to, aby si evropské země vytvořily například společnou evropskou energetickou politiku. Podle ministra nemůže EU fungovat, aniž bude mít důvěru svých občanů. Myslí si, že je třeba v budoucnosti zlepšit například úroveň vysokého školství v Česku a v okolních zemích, aby byly konkurenceschopnější na globálním trhu.

Česká republika musí změnit systém vyplácení přímých dotací pro zemědělce. Po úterním jednání s evropskou komisařkou Mariann Fischerovou-Boelovou to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Takzvané národní dorovnání tak vláda bude vyplácet formou platby na plochu, a nikoli na vybrané komodity, jak tomu bylo dosud. Při dosavadním systému se v Česku přímé platby z unie vyplácely na hektary obhospodařované půdy. Loni se tak vyplatilo 8,8 miliardy korun a rozdělilo se na 3,493 milionu hektarů půdy; sazba na hektar činila 2518 korun. Národní dorovnání přímých plateb, které loni představovalo 7,3 miliardy korun, se dosud rozdělovalo na skot, ovce, kozy, len, chmel, brambory pěstované pro výrobu bramborového škrobu a zbytek peněz šel na některé plodiny na orné půdě. V novém systému se tedy změní systém plateb v rámci národního dorovnání.

"Já to hodnotím jako podraz ze strany Bruselu, když nás v tomto období, ještě před přechodem k platbě na farmu, nutí ke změně, ačkoli to nebylo dopředu vyjednáno," řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Přechod na platbu na plochu i v národním doplatku povede podle Veleby mimo jiné k dalšímu poklesu stavů hovězího dobytka v tuzemsku. Unie tak podle jeho soudu vytváří prostor pro další růst produkce ve starých členských zemích. "Zvážíme další kroky, ale pravděpodobně se do Bruselu vydáme, abychom vysvětlili naše stanovisko," uvedl. Podle Gandaloviče však změna většinu českých zemědělců nepoškodí. Na novém systému vyplácení ovšem budou tratit ti, kteří chtějí své hospodářství rozšiřovat, nebo ti, kteří se zemědělstvím začínají.

Praktičtí a dětští lékaři se chystají opět uzavřít 28. března své ordinace. Znovu tak chtějí protestovat proti výši úhrad za péči, které jim platí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). ČTK to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas. Podle něj by chystaný protest měl být rozsáhlejší než poslední akce v polovině února. "Protesty budou ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém, Karlovarském kraji a na Vysočině. Další okresy i jednotlivci se hlásí. Protest dětských lékařů by se pak měl uskutečnit po celé republice," upřesnil Nečas. Podle něj praktici na Zlínsku uzavřou ordinace na celý den. Pro pacienty bude zajištěna náhradní péče na pohotovosti. Jinde mohou lékaři přestat ordinovat třeba jen na určitou dobu.

Praktici kvůli postupu VZP vyhlásili krizový stav už koncem minulého roku. Nesouhlasí s úhradami, na kterých se dohodlo vedení sdružení lékařů s pojišťovnou. Loni kritizovali také úhradovou vyhlášku. Letošní předpis je podle nespokojených lékařů jen pokračováním loňského stavu. Žádají za každého registrovaného pacienta 50 korun. Pojišťovna jim dává 36, tedy o korunu víc než loni. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK již dříve řekl, že pojišťovna platí přesně podle ministerské úhradové vyhlášky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt uvedl, že vyhlášku měnit nelze. Podotkl, že předpis vychází právě z dohod sdružení lékařů s VZP.