Zprávy | Z archivu rubriky


Protestovat proti umístění části americké protiraketové základny v České republice je cílem výtvarné soutěže "R a R není fér!". Akce, kterou organizuje iniciativa Ne základnám, je určena amatérům všech věkových kategorií. Přispět do ní mohou například fotografiemi, kresbami či malbami. Smyslem akce mimo jiné je, aby se i lidé, pro které je slovní projev problematický, také mohli zapojit do debaty o základně. "Zažila jsem jedinou skoro válečnou situaci v roce 1968, to mi bylo 20 let. Poté jsem opustila tuto zemi a žila dlouhá léta v emigraci. Také jsem žila v pohraničí a mí rodiče ještě pořád velice silně cítili, co to byla válka - to jsou momenty, které mě motivovaly k tomu, abych se zabývala tím, co jsou to válečné situace, proč vznikají a proč je v případě konfliktů ve společnosti tak málo civilních řešení," řekla ČTK jedna z organizátorek Marie Lienauová.

Soutěž byla zahájena již 20. března, tedy v den čtvrtého výročí zahájení vojenských operací v Iráku pod vedením USA. Novináře seznámili s akcí její organizátoři na tiskové konference v Praze. Soutěž potrvá do 11. září, kdy uplyne šest let od útoku teroristů na New York a Washington. "Data jsou symbolická - v obou případech se oběťmi stalo civilní obyvatelstvo, nevinní lidé. Akce není antiamerická, ale protiválečná," uvedla Monika Hoření, která je mimo jiné mluvčí KSČM. Soutěž je ale nestranická, uvedli organizátoři s tím, že jejich případná stranická příslušnost je individuální věc.

Praktičtí lékaři na řadě míst České republiky ve středu neordinovali. Ve Zlínském kraji, odkud vzešla letos už podruhé výzva k protestům, zavřela většina ordinací. Poprvé to udělali v půli února. Nesouhlasí s výší plateb od zdravotních pojišťoven za péči a chtějí, aby stoupl význam primární péče, a to i v přídělu peněz z pojištění. Náhradu za sebe zajistili. Na ministerstvu zdravotnictví si žádný pacient nestěžoval. Česká lékařská komora požadavky lékařů podpořila. Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval ministra Tomáše Julínka (ODS), aby novelizoval vyhlášku a praktici dostali letos více peněz za léčení. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta to ale není právně možné. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) není protest lékařů fér, dostali a dostanou zaplacenu všechnu práci, tedy i prevence a očkování. "Úhrady za minulý a letošní rok už není možné zvýšit - to je objektivní skutečnost. Je ale možné změnit podmínky na příští roky," sdělila ČTK mluvčí VZP Jana Víšková.

V Česku je zhruba 2500 dětských lékařů, asi 70 procent se ke stávce připojilo. Protest podpořilo asi 25 procent z 5000 praktiků pro dospělé, vyčíslil předseda sdružení praktiků Zlínského kraje Lubomír Nečas. K protestu se připojili lékaři z kraje Vysočina, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. V hlavním městě vyvěsilo letáky 80 procent pediatrů, část přerušila na hodinu práci.

Inspekce ministra vnitra podle premiéra Mirka Topolánka pochybila, když loni spustila masivní vyšetřování včetně odposlechů novinářů v takzvané Kubiceho kauze. Na tiskové konferenci předseda vlády prohlásil, že odposlechy byly nasazeny, aniž se zkoumalo, zda byly důvodné. Uvedl, že na kauze měl osobní zájem tehdejší premiér Jiří Paroubek. Topolánek řekl, že jeho slova o tom, že za odposlechy stojí bývalá vláda, se potvrdila.

Jiří Paroubek v Mirošově na Rokycansku označil Topolánkovo vyjádření za "čistě účelové, nebo dokonce lživé". Je to nechutné, řekl. Domnívá se, že odposlechy byly povoleny někdy v září, kdy už nebyl premiérem. Podle něj projevuje Topolánek nulové právní vědomí a "vědomě lže". Pouze za komunistického režimu mohli podle Paroubka generální tajemník ÚV KSČ, prezident či premiér nařídit odposlechy. Dnes je navrhuje nezávislý státní zástupce a schvaluje je nezávislý soudce, dodal.

Inspekce sledovala podle serveru Aktuálně.cz nejméně deset lidí působících na vlivných místech. Mezi odposlouchávanými a monitorovanými byli údajně například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS), olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, právník a člen představenstva fotbalové Sigmy Olomouc Petr Konečný, jinak též lidovec, další řadová členka KDU-ČSL a také Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti Aktuálně.cz.

Premiér Mirek Topolánek čelí kvůli svým kontroverzním výrokům, které bývají spojovány s nacismem, trestnímu oznámení. Podal je pražský advokát Kolja Kubíček, který předsedu vlády podezírá z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Kubíček ČTK řekl, že trestní oznámení odeslal faxem nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké a také na pražské městské státní zastupitelství. Premiéra za výroky kritizoval i šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Topolánek svými výroky veřejně demonstroval pravděpodobný vnitřní myšlenkový obdiv k jednání nacionálních socialistů a fašistů, píše Kubíček v trestním oznámení. Zmiňuje sms zprávu, jež pobouřila i odbojáře z druhé světové války. Premiér ji poslal novináři a použil v ní německý výraz "Es kommt der Tag..". Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. V trestním oznámení uvedl Kubíček i Topolánkova slova o "noci dlouhých nožů". Šéf občanských demokratů jimi na setkání s podnikateli avizoval v červnu 2005 personální změny po případném volebním vítězství ODS. Tento výrok lze chápat jen jako odkaz na Adolfem Hitlerem nařízenou vraždící likvidaci politických odpůrců, míní Kubíček.

Topolánek má kauzu za "uměle vyvolaný skandál". Po zasedání vlády řekl, že už nebude odpovídat na dotazy ohledně své soukromé korespondence. "Je s podivem, že seriózní média naskakují na bulvár a věci, které jsem buď neřekl, nebo jsou řečena soukromě, nebo jsou součástí soukromé korespondence, nezákonných odposlechů a podobně, jsou vydávány za skutečné problémy," konstatoval.