Zprávy | Z archivu rubriky


Protestovat proti umístění části americké protiraketové základny v České republice je cílem výtvarné soutěže "R a R není fér!". Akce, kterou organizuje iniciativa Ne základnám, je určena amatérům všech věkových kategorií. Přispět do ní mohou například fotografiemi, kresbami či malbami. Smyslem akce mimo jiné je, aby se i lidé, pro které je slovní projev problematický, také mohli zapojit do debaty o základně. "Zažila jsem jedinou skoro válečnou situaci v roce 1968, to mi bylo 20 let. Poté jsem opustila tuto zemi a žila dlouhá léta v emigraci. Také jsem žila v pohraničí a mí rodiče ještě pořád velice silně cítili, co to byla válka - to jsou momenty, které mě motivovaly k tomu, abych se zabývala tím, co jsou to válečné situace, proč vznikají a proč je v případě konfliktů ve společnosti tak málo civilních řešení," řekla ČTK jedna z organizátorek Marie Lienauová.

Soutěž byla zahájena již 20. března, tedy v den čtvrtého výročí zahájení vojenských operací v Iráku pod vedením USA. Novináře seznámili s akcí její organizátoři na tiskové konference v Praze. Soutěž potrvá do 11. září, kdy uplyne šest let od útoku teroristů na New York a Washington. "Data jsou symbolická - v obou případech se oběťmi stalo civilní obyvatelstvo, nevinní lidé. Akce není antiamerická, ale protiválečná," uvedla Monika Hoření, která je mimo jiné mluvčí KSČM. Soutěž je ale nestranická, uvedli organizátoři s tím, že jejich případná stranická příslušnost je individuální věc.

Inspekce ministra vnitra podle premiéra Mirka Topolánka pochybila, když loni spustila masivní vyšetřování včetně odposlechů novinářů v takzvané Kubiceho kauze. Na tiskové konferenci předseda vlády prohlásil, že odposlechy byly nasazeny, aniž se zkoumalo, zda byly důvodné. Uvedl, že na kauze měl osobní zájem tehdejší premiér Jiří Paroubek. Topolánek řekl, že jeho slova o tom, že za odposlechy stojí bývalá vláda, se potvrdila.

Jiří Paroubek v Mirošově na Rokycansku označil Topolánkovo vyjádření za "čistě účelové, nebo dokonce lživé". Je to nechutné, řekl. Domnívá se, že odposlechy byly povoleny někdy v září, kdy už nebyl premiérem. Podle něj projevuje Topolánek nulové právní vědomí a "vědomě lže". Pouze za komunistického režimu mohli podle Paroubka generální tajemník ÚV KSČ, prezident či premiér nařídit odposlechy. Dnes je navrhuje nezávislý státní zástupce a schvaluje je nezávislý soudce, dodal.

Inspekce sledovala podle serveru Aktuálně.cz nejméně deset lidí působících na vlivných místech. Mezi odposlouchávanými a monitorovanými byli údajně například bývalý poslanec ČSSD Petr Ibl, někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS), olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, právník a člen představenstva fotbalové Sigmy Olomouc Petr Konečný, jinak též lidovec, další řadová členka KDU-ČSL a také Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti Aktuálně.cz.