Zprávy | Z archivu rubriky


Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů v deníku Blesk. Na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", mimo jiné odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Výroky pobouřily i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Kromě Romů se Čunek zaměřil i na Vietnamce. Řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér. Podle romských aktivistů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". Výkonná rada ODS se od výroků Jiřího Čunka distancuje. Jak uvedl premiér Mirek Topolánek, považuje je za xenofobní.

Čunek řekl, že byla prý jeho slova vytržena ze souvislosti. Tazatel podle něj řekl, že by chtěl také bezúročnou půjčku 400.000 korun, a ptal se, co má pro to udělat. Poté následovala inkriminovaná věta, uvedl šéf lidovců. "To nemířilo na Romy, ale na nás politiky. My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval Čunek. Romové jsou podle předsedy lidovců ve špatném stavu vinou společnosti, která je pořád dotuje a nechce po nich žádnou práci. Tuto situaci je podle něj potřeba změnit.

Ředitel pražské pobočky Vojenských ubytovacích a stavebních správ Robert Bochníček Mladé frontě Dnes řekl, že mu v minulosti podnikatel za získání zakázky nabízel úplatek 1,5 milionu korun. Podle něj ale o korupci na ministerstvu obrany neexistují žádné důkazy, které by mohly být předány policii. Bochníček nastoupil na ministerstvo před půldruhým rokem. Jeho podřízení mu tehdy dali k podpisu zakázku na rekonstrukci klatovských kasáren. Stavba měla stát podle armádního rozpočtu 58 milionů korun a vítěz veřejné soutěže nabízel, že kasárna opraví o šest milionů korun levněji. "Pak jsem si to ale spočítal a zjistil jsem, že stavba může být nadhodnocená o 20 milionů," řekl Bochníček. Zakázku zastavil a za několik dní se mu ozval zástupce jedné z firem, u nichž prováděla před několika dny policie prohlídku. "Chvíli se se mnou jen tak bavil a pak mi nabídl úplatek," řekl deníku Bochníček. Podnikatel podle něj na displej mobilního telefonu napsal výši úplatku, která měla činit 1,5 milionu korun. Bochníček před několika měsíci řekl svému nadřízenému, že se na ministerstvu zakázky nadhodnocují. Úředníkovi v současné době hrozí výpověď.

Protikorupční policie prošetřuje podezření z trestné činnosti, které se údajně dopustila skupina podnikatelů a zaměstnanců ubytovacích a stavebních správ ministerstva obrany. V úterý u nich provedla domovní prohlídky. Korupce při zadávání armádních zakázek by se mohla týkat i některých výše postavených úředníků ministerstva. Policie zatím nikoho nezadržela ani neobvinila.