Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se neobává, že nespokojenost části zaměstnanců vládní agentury CzechInvest s odvoláním jejího generálního ředitele Tomáše Hrudy by mohla ohrozit fungování této agentury na podporu podnikání a investic. Téměř 80 procentům z 313 zaměstnanců CzechInvestu se nelíbí způsob Hrudova odvolání a tito pracovníci pohrozili odchodem z agentury. Podle internetového serveru iDnes.cz již podalo výpověď devět z deseti členů vedení CzechInvestu. Ke stejnému kroku se rozhodl také bývalý ředitel CzechInvestu Radomil Novák, který dosud působil jako zástupce agentury v Kalifornii.

"Toho já se absolutně neobávám. Nepředpokládám, že dá výpověď 250 zaměstnanců (CzechInvestu). Něco jiného je se podepsat na nějakou emotivní podpisovou listinu a něco jiného je požádat o rozvázání pracovního poměru," odpověděl Říman na dotaz ČTK. Římana tyto hrozby nechaly chladným. "Nicméně ten, kdo uvažuje způsobem, že CzechInvest je jejich vlastní podnik a oni rozhodují o tom, kdo ho bude řídit a kam ho bude vést, tak takovým lidem bych doporučil, aby na rozvázání pracovního poměru přistoupili," uvedl. Říman na svém rozhodnutí trvá a v pondělí uvedl do funkce nového generálního ředitele CzechInvestu Romana Čermáka, který dosud působil na Magistrátu města Brna.

Říman odvolal Hrudu z funkce minulý týden v pátek. "Důvodem byly závažné systémové a organizační nedostatky zjištěné ministerskou kontrolou, která byla v agentuře zahájena v tomto týdnu. První výsledky dokládají, že agentura CzechInvest postrádá účinný manažerský dohled," vysvětlil v pátek Hrudovo odvolání mluvčí ministerstva průmyslu Bartovský.

Hruda ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Důvody mého odvolání, které udává ministerstvo průmyslu a obchodu, jsou účelové a nezakládají se na pravdě. Za svou prací a prací všech zaměstnanců CzechInvestu si stojím a naše výsledky považuji za výborné," sdělil v pátek Hruda. V pozadí jeho odvolání stojí podle jeho slov dlouhodobě nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku.

Česko loni prostřednictvím agentury CzechInvest získalo 176 investičních projektů, které mají přinést investice za rekordních 114,6 miliardy korun. Projekty, jež dostaly investiční pobídku, by v budoucnu měly vytvořit téměř 35.000 pracovních míst. V roce 2005 CzechInvest zprostředkoval 154 nových zahraničních a tuzemských investičních projektů v hodnotě přes 73 miliard korun.

Česká republika prohrála arbitráž s nizozemskou společností Eastern Sugar B.V., která si stěžovala na diskriminační přidělování kvót regulujících výrobu cukru. Arbitři přiznali mateřské firmě druhého největšího tuzemského producenta cukru náhradu 25,4 milionu eur (asi 700 milionů Kč) místo požadovaných 109 milionů eur (zhruba tři miliardy korun). ČTK to sdělilo ministerstvo financí. "Uspěli jsme zhruba v 70 procentech obrany. Protistrana uspěla s asi 30 procenty nároků," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že v poměru k úspěchu jednotlivých stran ve sporu byla přiznána i náhrada nákladů řízení. Eastern Sugar je podle něj povinen Česku nahradit 70 procent nákladů řízení a naopak ČR je povinna nahradit firmě 30 procent jejích nákladů.

Eastern Sugar předložila případ arbitrážnímu soudu v červnu 2004. Podnik žádal odškodnění za to, že česká vláda v roce 2003 snížila produkční kvótu Eastern Sugar ČR o 30 procent, zatímco kvóty ostatním producentům zvýšila. Firma vinila Českou republiku z toho, že neférovým přidělováním kvót porušila dohodu o ochraně mezinárodních investic, kterou s Nizozemskem uzavřela.

Eastern Sugar ČR, která v tuzemsku zaměstnává asi 400 lidí, loni v říjnu oznámila, že všechny cukrovary ve střední Evropě zavře včetně tří v České republice. Jako příčinu podnik uvádí direktivu Evropské komise, která požaduje snížení výroby do roku 2010.