Zprávy | Z archivu rubriky


Politik odsouzený nebo obviněný z trestného činu by podle většiny občanů měl odstoupit z funkce. Za poměrně vážný důvod k demisi považují lidé i neoprávněné používání titulu, veřejnou spojitost s trestnou činností, úmyslnou lež či opilecké výtržnosti. Naopak mnohem smířlivěji pohlížejí na přestupek, nevěru a trestnou činnost příbuzného. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Čeští občané se nejradikálněji staví k aférám souvisejícím s obviněním či odsouzením politika za trestný čin. Odsouzení za skutek související s výkonem funkce vidí jako důvod k rezignaci 98 procent lidí. Téměř stejný podíl respondentů (96 procent) souhlasí s názorem, že politik by měl odstoupit, pokud je odsouzen za čin, který se nevztahuje k výkonu jeho funkce. Pokud je politik obviněn z trestného činu, který se přímo váže k výkonu jeho funkce, měl by odejít podle 94 procent Čechů. Třiadevadesát procent dotázaných souhlasí s odstoupením politika, i pokud je obviněn z trestného činu nesouvisejícího s jeho politickou činností.

Tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by politik měl rezignovat, pokud se pod vlivem alkoholu dopustí výtržnosti. Téměř stejný podíl občanů za pádný důvod považuje nevyjasněné majetkové a finanční záležitosti, podle 70 procent dotázaných by měl podat demisi ten, kdo zaviní vážnou dopravní nehodu. Pokud se dopustí nevhodného chování, vulgarismů a podobně, jeho odstoupení by žádalo 64 procent respondentů. Více jako polovina lidí nepovažuje za nutné, aby politik odcházel poté, co spáchal přestupek, dopustil se nevěry nebo tehdy, když se trestného činu dopustil některý z jeho příbuzných.

Za přínos do klasického fondu české kinematografie byl oceněn oscarový režisér Miloš Forman. Cenu mu udělila Masarykova akademie umění. Nevládní nezisková organizace, která vznikla v roce 1990 na popud Anny Masarykové, vnučky prvního československého prezidenta, ocenila také přední českou herečku Vlastu Chramostovou za celoživotní dílo věnované českému divadlu. Oba laureáti ČTK přiznali, že to pro ně velmi mnoho znamená.

Miloš Forman začínal svoji režisérskou dráhu spoluprací s klasikem české filmové režie Martinem Fričem. S dalším režisérem, Alfrédem Radokem, spolupracoval na prvních programech Laterny Magiky. I když po odchodu do USA začal tvořit až téměř ve čtyřiceti letech, patří také mezi nejlepší americké tvůrce novodobé historie. "Motivací k vyznamenání bylo uvedení jeho nového filmu Goyovy přízraky, který lze označit za epochálně významné dílo vytvářející nová kritéria režisérské a scénografické práce závazné pro celou sféru světové kinematografie," řekl prezident Masarykovy akademie umění František Dvořák.

Při předávání ceny Vlastě Chramostové připomněl, že se tato cena připojuje k jejímu řádu Tomáše Garrigua Masaryka, který jí byl udělen v roce 1998 za její zásluhy o demokracii a lidská práva. Chramostová hrála ve Vinohradském divadle, v Divadle za branou a divadla se nevzdala ani v disentu. Od roku 1990 je členkou Národního divadla.

Masarykova akademie umění udělila také Ceny Rudolfa II. vysokoškolskému pedagogovi, básníku a novináři Jaroslavu Holoubkovi, řediteli Českého rozhlasu 3 - Vltava Lukáši Hurníkovi, advokátu Miroslavu Majerovi a výtvarnici Karin Spalkové.

Holoubek vydal 12 sbírek poezie, jeho básně vyšly v Rakousku, Polsku, Německu, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku, Rusku, Británii a USA. Hurník se zasloužil o vysokou hudební úroveň Českého rozhlasu s výchovným zaměřením. Advokát Majer, který je rovněž jako dlouholetý dárce krve nositelem bronzové a stříbrné Janského plakety, byl oceněn za podporou neziskového sektoru. Při pražských povodních 2002 pomáhal zajišťovat chod záchranářských sborů a charitativní, humanitární a kulturní aktivity. Spalková je známá například kolekcí vánočních ozdob pro manželku bývalého amerického prezidenta Hillary Clintonovou. I ona sponzoruje neziskové organizace.

Meziroční inflace se v březnu zvýšila z únorových 1,5 procenta až na 1,9 procenta. Za meziročním růstem cen stojí zdražení pohonných hmot, vyšší ceny cigaret a zřejmě i potravin. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. I přes růst se inflace stále drží pod tříprocentním cílem centrální banky. Nezaměstnanost se díky mírné zimě a dobrému výkonu ekonomiky podle odhadů dále snížila na 7,4 procenta z únorových 7,7 procenta. Údaje o inflaci zveřejní v úterý Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Inflace během března zřejmě poskočila citelně výš, a to vlivem cen cigaret, pohonných hmot a částečně i potravin," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek s tím, že se v meziročním srovnání přiblížila k hranici dvou procent. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je ovšem dopad vyšší daně u tabáku v odhadech velkou neznámou. Růst inflace k cílové hodnotě ČNB je podle něj pravděpodobný až ke konci roku v závislosti na rychlosti dalšího kola zdražování cigaret. Na růst cen měly v březnu podle odhadů vliv i pohonné hmoty.

Ke snížení nezaměstnanosti podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory přispělo teplé počasí, které nezvykle brzy odstartovalo sezónní práce. "Míra nezaměstnanosti se tak podle nás vrátila tam, kde byla v říjnu. Další pokles nás přitom ještě čeká během dubna a května," uvedl. Počet nezaměstnaných se podle analytika ČSOB Petra Dufka v dalších měsících nejspíše sníží těsně pod 400.000. "Významná část z tohoto počtu však je s ohledem na neflexibilní trh bydlení, rozdílné kvalifikační požadavky a sociálně štědrý stát na trhu práce jen obtížně umístitelná," dodal. Další pokles počtu nezaměstnaných bude podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla potvrzením, že ekonomika je ve fázi stabilizace, nikoliv útlumu, neboť generuje stále nová pracovní místa.

Neziskové organizace z Podblanicka ve Vlašimi vyhlásily výsledky ankety Blanický rytíř. Titul každoročně udělují třem osobám, které se významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví regionu. Letos ocenění získali Jozef Cáder z Louňovic pod Blaníkem, Jaroslav Pánek z Prahy a Pavel Pavlovský z Votic. Laureáti dostali diplom a pískovcovou sošku z dílny akademického sochaře Daniela Talavery.

Jednašedesátiletý revírník Jozef Cáder většinu života zasvětil blanickým lesům. Nejprve jako spolupracovník zdejšího průkopníka obnovy a rozšiřování porostů buků a jedle Josefa Melichara, později jako jeho pokračovatel. Přispěl k tomu, že se smrkové porosty na Blaníku vysazené v holinách vzniklých po mniškové kalamitě před 100 lety, mění ve stabilní smíšené lesy.

Za celoživotní práci převzal titul Blanický rytíř také bývalý prorektor Karlovy univerzity a místopředseda Akademie věd profesor Jaroslav Pánek. Šedesátiletý vědec po ukončení studia v roce 1970 nastoupil na místo ředitele Okresního archivu v Benešově. I po odchodu do Prahy si ale při svých rozsáhlých aktivitách vždy našel čas na regionální práci, věnoval se zejména historii středních Čech, a zvláště Benešovska. Pánek je nositelem řady akademických a státních vyznamenání.

Třetím letošním laureátem ankety Blanický rytíř se stal osmasedmdesátiletý Pavel Pavlovský. Byl učitelem v Mostu, Voticích a Olbramovicích. Mladou generaci se snažil vést k hudbě, divadlu a historii. Působil jako sbormistr, divadelní ochotník, je kronikářem i významným regionálním autorem.