Zprávy | Z archivu rubriky


Politik odsouzený nebo obviněný z trestného činu by podle většiny občanů měl odstoupit z funkce. Za poměrně vážný důvod k demisi považují lidé i neoprávněné používání titulu, veřejnou spojitost s trestnou činností, úmyslnou lež či opilecké výtržnosti. Naopak mnohem smířlivěji pohlížejí na přestupek, nevěru a trestnou činnost příbuzného. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Čeští občané se nejradikálněji staví k aférám souvisejícím s obviněním či odsouzením politika za trestný čin. Odsouzení za skutek související s výkonem funkce vidí jako důvod k rezignaci 98 procent lidí. Téměř stejný podíl respondentů (96 procent) souhlasí s názorem, že politik by měl odstoupit, pokud je odsouzen za čin, který se nevztahuje k výkonu jeho funkce. Pokud je politik obviněn z trestného činu, který se přímo váže k výkonu jeho funkce, měl by odejít podle 94 procent Čechů. Třiadevadesát procent dotázaných souhlasí s odstoupením politika, i pokud je obviněn z trestného činu nesouvisejícího s jeho politickou činností.

Tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by politik měl rezignovat, pokud se pod vlivem alkoholu dopustí výtržnosti. Téměř stejný podíl občanů za pádný důvod považuje nevyjasněné majetkové a finanční záležitosti, podle 70 procent dotázaných by měl podat demisi ten, kdo zaviní vážnou dopravní nehodu. Pokud se dopustí nevhodného chování, vulgarismů a podobně, jeho odstoupení by žádalo 64 procent respondentů. Více jako polovina lidí nepovažuje za nutné, aby politik odcházel poté, co spáchal přestupek, dopustil se nevěry nebo tehdy, když se trestného činu dopustil některý z jeho příbuzných.

Na přemístění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, nebude mít podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda peníze. Současná vláda podporuje vznik nového památníku vedle vepřína, řekl Topolánek. Se zachováním vepřína na místě, kde za války zemřelo 326 lidí, ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

"Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," řekl Topolánek. Odhady na přestěhování vepřína se pohybovaly ve stovkách milionů korun, nejvyšší dosáhly 800 milionů. Podle premiéra je nový záměr památníku, který mu představili Romové z jižních Čech před několika týdny, důstojným vyústěním mnohaleté diskuze. Náklady na novou podobu památníku by se měly pohybovat v milionech, maximálně desítkách milionů korun. Na financování by se podle premiéra měl podílet stát, kraj, obec i samotní Romové.

Se zachováním vepřína na místě bývalého tábora ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu. "Pozůstalí po obětech a vězňové romských koncentračních táborů nedovolí, aby za současné situace, kdy je hanobeno místo, kde ti lidé umřeli, když tam ten prasečák je, aby se tam stavěli nějaké pomníky. Vždyť to by byl paradox," řekl ČTK předseda výboru Čeněk Růžička.

Meziroční inflace se v březnu zvýšila z únorových 1,5 procenta až na 1,9 procenta. Za meziročním růstem cen stojí zdražení pohonných hmot, vyšší ceny cigaret a zřejmě i potravin. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. I přes růst se inflace stále drží pod tříprocentním cílem centrální banky. Nezaměstnanost se díky mírné zimě a dobrému výkonu ekonomiky podle odhadů dále snížila na 7,4 procenta z únorových 7,7 procenta. Údaje o inflaci zveřejní v úterý Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Inflace během března zřejmě poskočila citelně výš, a to vlivem cen cigaret, pohonných hmot a částečně i potravin," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek s tím, že se v meziročním srovnání přiblížila k hranici dvou procent. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je ovšem dopad vyšší daně u tabáku v odhadech velkou neznámou. Růst inflace k cílové hodnotě ČNB je podle něj pravděpodobný až ke konci roku v závislosti na rychlosti dalšího kola zdražování cigaret. Na růst cen měly v březnu podle odhadů vliv i pohonné hmoty.

Ke snížení nezaměstnanosti podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory přispělo teplé počasí, které nezvykle brzy odstartovalo sezónní práce. "Míra nezaměstnanosti se tak podle nás vrátila tam, kde byla v říjnu. Další pokles nás přitom ještě čeká během dubna a května," uvedl. Počet nezaměstnaných se podle analytika ČSOB Petra Dufka v dalších měsících nejspíše sníží těsně pod 400.000. "Významná část z tohoto počtu však je s ohledem na neflexibilní trh bydlení, rozdílné kvalifikační požadavky a sociálně štědrý stát na trhu práce jen obtížně umístitelná," dodal. Další pokles počtu nezaměstnaných bude podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla potvrzením, že ekonomika je ve fázi stabilizace, nikoliv útlumu, neboť generuje stále nová pracovní místa.