Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý nepodpoří ve sněmovně návrh daňové reformy, pokud v něm vláda nepromítne jeho připomínky. Tlustý to uvedl v nedělní debatě televize Prima. Návrh podle Tlustého nepovede ke zjednodušení daňového základu ani ke zjednodušení daňového přiznání. Má proto v plánu připravit pozměňovací návrhy. "Pokud by se odstranění chyb nepovedlo, tak myslím, že každý pochopí, že já se pod tohle podepsat nemůžu," dodal Tlustý.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) trvá Tlustý na jediném scénáři, který je volebním programem ODS. "Ten je v současné situaci bilance veřejných rozpočtů a v současné politické situaci prostě nerealizovatelný," řekl ministr. Koaliční vláda podle něj předkládá maximum možného, "aby se podařil zastavit hrozivý trend zadlužování země". "Odmítám kompromisům říkat chyby," dodal Kalousek.

Vládní koalice bude k prosazení klíčového balíčku reformních zákonů potřebovat hlasy všech svých poslanců. Opoziční ČSSD a KSČM už daly najevo, že vládní návrh nepodpoří. "Domnívám se, že ta reforma neprojde a je to dobře," uvedl v televizi Prima místopředseda ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Kabinet nemá ve dvousetčlenné sněmovně spolehlivou většinu, ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají dohromady jen 100 poslanců. Koalice tedy zřejmě bude opět potřebovat i hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých členů ČSSD, kteří již dříve umožnili vládě získat důvěru. Melčák s Pohankou se ale zatím nerozhodli, jak budou hlasovat. Hovořit s nimi chtějí i socialisté. Výhrady k vládnímu návrhu mají ovšem kromě Tlustého i někteří další koaliční poslanci, například lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Sněmovna by měla vládní návrh reformy začít projednávat v červnu a schvalovat by ho mohla na mimořádné schůzi během letních prázdnin. Vláda chce, aby reformní změny platily od 1. ledna 2008. "Pokud reformy neprojdou, nemá žádný význam prodlužovat agonii. Pak je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby," řekl v neděli Kalousek.

Vlastimil Tlustý si myslí, že by kabinet neměl spojovat hlasování se svým osudem. "Je to rozhodnutí vlády, že chce s tímto nepovedeným dítětem spojovat svou existenci. Já bych jí vřele doporučoval, aby to nedělala," řekl Tlustý, který byl ministrem financí v první vládě Mirka Topolánka.

Miroslav Kalousek uvedl, že kritické hlasy na adresu reformy se ozývají také uvnitř dalších dvou koaličních stran - mezi lidovci a zelenými. Je na stranických lídrech, aby své kolegy přesvědčili. Na námitky Tlustého by proto měl odpovídat spíše šéf ODS Mirek Topolánek, míní Kalousek. Tlustý uvedl, že uvnitř ODS se ale žádná diskuse o chystané reformě nevede. Také lidovec Kasal v sobotu v rozhovoru pro server iHned řekl, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse.

Tradiční zvyky, které se pojí s Velikonocemi na Valašsku, v neděli mohlo vidět několik tisíc návštěvníků skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Některé ze zvyků, které předvedly soubory Radhošť a Malý Radhošť, jsou v okolních obcích dodnes uchovávány v původní podobě. Desítky tradičních výrobců pak nabízely zájemcům kraslice, pomlázky a další výrobky.

Období Velikonoc je spjato s velkým množstvím tradic a zvyků, které se mohou v jednotlivých regionech lišit. Zvláštností Valašska je například vynášení kysela. "Jde o typické valašské jídlo. V období 40 dnů dlouhého půstu se tu dříve nic jiného prakticky ani nejedlo," uvedl člen souboru Radhošť Tomáš Gross. O velikonočních svátcích, kdy znovu začíná zábava a vítá se jaro, se tak hospodyňky kysela zbavovaly. "Začíná jaro a s ním hojnost nového roku, která se projevuje i na jídelníčku," poznamenal Gross.

Velikonoce jsou spojeny i s velkým úklidem a k němu patří další zvyk. "Když některý hospodář nestihl uklidit do velikonočního víkendu, mohlo se mu stát, že mu někdo pověsil žebřík na komín. Aby každý viděl, že právě v té chalupě je nepořádný hospodář," dodal Gross. V obcích v okolí Rožnova pod Radhoštěm se některé z těchto zvyků dodržují dodnes. "To, co předvádíme my, je sice stylizované, ale rovněž autentické," uvedl Gross.

Pracovníci skanzenu připravili speciální velikonoční program na celý víkend. V sobotu například seznámili návštěvníky s velikonočním jídelníčkem, vystupovaly zde rovněž cimbálové muziky. V pondělí jsou na programu ukázky dalších zvyků patřících k vítání jara.