Zprávy | Z archivu rubriky


Brněnští ekologové mají další studie, které nedoporučují vedení silnice R43 přes městskou část Bystrc a vídeňské R52 přes Mikulov. Varianty, které prosazují úřady, jsou podle nich příliš nákladné a zbytečně zatíží životní prostředí. ČTK to sdělil Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Obě nové studie zároveň navrhují jiná řešení, například místo R52 chtějí využít dálnici D2 a dostavět obchvat Břeclavi.

Spory o výstavbu obou silnic vedou ekologové a politici řadu let. Podle posledních výpočtů by dohromady měly stát kolem 20 miliard. Ekologové soudí, že na jiných variantách by se daly ušetřit miliardy. Výstavbu R52 do Rakouska přes Mikulov už ale koncem minulého roku schválili krajští radní. S rozšířením nynější silnice z Brna do Mikulova na čtyři pruhy by se mělo začít v roce 2010. "Vybírali jsme ze čtyř možností a trvám na tom, že hledat cesty přes vinohrady, které jsme pracně vysazovali, je horší řešení," soudí o R52 jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Rozhodnutí zastupitelů podle něj může zvrátit už jen soud.

Definitivní podoba R43 z Brna na Svitavy zatím není určena. Bývalé vedení brněnského magistrátu složené z ODS a KDU-ČSL prosazovalo variantu přes Bystrc, nová městská rada lidovců, ČSSD a zelených chce o možnostech ještě jednat. Zelení přitom byli vždy proti bystrcké cestě. Radnice teď připravuje nový územní plán, jedna z jeho variant se silnicí R43 přes Bystrc vůbec nepočítá. Podle ekologů není cesta přes Bystrc nejvýhodnější variantou. Silnici přes jednu z největších městských částí odmítají i tamní obyvatelé.

Romští aktivisté podají trestní oznámení na vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho výroky o Romech. Podle nich svými vyjádřeními o tom, že Romové jsou opálení a dělají binec a ohně na náměstích, mohl podněcovat k nenávisti k romskému etniku. Romové se na podání trestního oznámení shodli na oslavách Mezinárodního dne Romů. ČTK to řekla předsedkyně správní rady sdružení Athinganoi Monika Mihaličková.

Čunek pobouřil Romy odpovědí na dotaz čtenáře Blesku, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové. Uvedl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení o tom, že prý většina Romů zneužívá dávky, dodal: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně." Romští aktivisté žádají Čunkův odchod z vlády. Ve středu chtějí proto demonstrovat před Strakovou akademií.

Podle Mihaličkové, která byla v minulosti poslankyní a nyní je místopředsedkyní rady vlády pro záležitosti romské komunity, by trestní oznámení mělo být podáno ještě před středeční demonstrací. Jeho text je hotov. Zatím ale není jasné, kolik lidí se pod oznámení podepíše. Iniciátoři sbírali podpisy i při koncertu ke dni Romů. Mihaličková nevyloučila, že by po středě mohla padnout další oznámení od romských organizací z regionů.

Na Čunkovy výroky o Romech reagovali před pár dny i koaliční partneři. ODS se od nich distancovala a označila je za xenofobní. Zelení chtějí, aby Čunek opustil kabinet.

Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý nepodpoří ve sněmovně návrh daňové reformy, pokud v něm vláda nepromítne jeho připomínky. Tlustý to uvedl v nedělní debatě televize Prima. Návrh podle Tlustého nepovede ke zjednodušení daňového základu ani ke zjednodušení daňového přiznání. Má proto v plánu připravit pozměňovací návrhy. "Pokud by se odstranění chyb nepovedlo, tak myslím, že každý pochopí, že já se pod tohle podepsat nemůžu," dodal Tlustý.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) trvá Tlustý na jediném scénáři, který je volebním programem ODS. "Ten je v současné situaci bilance veřejných rozpočtů a v současné politické situaci prostě nerealizovatelný," řekl ministr. Koaliční vláda podle něj předkládá maximum možného, "aby se podařil zastavit hrozivý trend zadlužování země". "Odmítám kompromisům říkat chyby," dodal Kalousek.

Vládní koalice bude k prosazení klíčového balíčku reformních zákonů potřebovat hlasy všech svých poslanců. Opoziční ČSSD a KSČM už daly najevo, že vládní návrh nepodpoří. "Domnívám se, že ta reforma neprojde a je to dobře," uvedl v televizi Prima místopředseda ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Kabinet nemá ve dvousetčlenné sněmovně spolehlivou většinu, ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají dohromady jen 100 poslanců. Koalice tedy zřejmě bude opět potřebovat i hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých členů ČSSD, kteří již dříve umožnili vládě získat důvěru. Melčák s Pohankou se ale zatím nerozhodli, jak budou hlasovat. Hovořit s nimi chtějí i socialisté. Výhrady k vládnímu návrhu mají ovšem kromě Tlustého i někteří další koaliční poslanci, například lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Sněmovna by měla vládní návrh reformy začít projednávat v červnu a schvalovat by ho mohla na mimořádné schůzi během letních prázdnin. Vláda chce, aby reformní změny platily od 1. ledna 2008. "Pokud reformy neprojdou, nemá žádný význam prodlužovat agonii. Pak je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby," řekl v neděli Kalousek.

Vlastimil Tlustý si myslí, že by kabinet neměl spojovat hlasování se svým osudem. "Je to rozhodnutí vlády, že chce s tímto nepovedeným dítětem spojovat svou existenci. Já bych jí vřele doporučoval, aby to nedělala," řekl Tlustý, který byl ministrem financí v první vládě Mirka Topolánka.

Miroslav Kalousek uvedl, že kritické hlasy na adresu reformy se ozývají také uvnitř dalších dvou koaličních stran - mezi lidovci a zelenými. Je na stranických lídrech, aby své kolegy přesvědčili. Na námitky Tlustého by proto měl odpovídat spíše šéf ODS Mirek Topolánek, míní Kalousek. Tlustý uvedl, že uvnitř ODS se ale žádná diskuse o chystané reformě nevede. Také lidovec Kasal v sobotu v rozhovoru pro server iHned řekl, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse.