Zprávy | Z archivu rubriky


Většina z členů předsednictva KDU-ČSL nemá v úmyslu přesvědčovat stranického šéfa Jiřího Čunka, aby odešel z vlády. Nevyhoví tak přání premiéra Mirka Topolánka, který odvolání vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj považuje za nejhorší možnou variantu. Topolánek by proto byl raději, kdyby lidovci Čunka přesvědčili, aby kabinet opustil. "Já ho o tom přesvědčovat nebudu," řekl ČTK místopředseda KDU-ČSL Stanislav Juránek po ranním jednání předsednictva. Připustil, že jiný názor mohou mít členové celostátního výboru, který se sejde večer, ani od tohoto orgánu ale nečeká žádný dramatický zvrat. Další místopředseda Marián Hošek uvedl, že postoj špiček lidové strany k Čunkovi se nemění. "Podpora, která byla předtím, zůstává stejná," soudí. Lidovci ale nejsou jednotní. Například místopředsedkyně strany Vlasta Parkanová sice nemíní Čunka vyzývat k rezignaci, sama by na jeho místě ale koaliční kabinet opustila.

Čunek už delší dobu čelí tlaku, aby odstoupil kvůli obvinění z korupce. Jeho pozice se zhoršila poté, co se vyjádřil o Romech jako o "opálených" lidech, kteří dělají "binec a ohně na náměstích".

O situaci by ve středu měli mluvit zástupci všech tří vládních stran, pro něž je teď prioritou prosazení daňových a sociálních reforem. Ve stejný den budou před Strakovou akademií demonstrovat Romové, kterých se dotkly Čunkovy výroky.

Církvím, jejich řádům a kongregacím by se mohl vrátit nejspíše jen některý majetek, o který přišly v období komunismu. Naznačil to dnes místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Stát by měl podle něj dát církvím za nevrácený majetek finanční náhradu, což by jim pomohlo k nezávislé existenci. Pithart to uvedl na veřejném slyšení v Senátu o restitucích církevního majetku. "Zvolená řešení nesmějí být složitá a nesmějí vyžadovat další roky hledání v katastrálních mapách," řekl Pithart. K odstranění závislosti církví na státu by přispělo daňové zvýhodnění či asignace, stát by měl podporovat činnost církví v oblasti zdravotnictví, školství a sociálních služeb.

Církvím a jejich řádům bylo dosud vráceno 170 klášterů a budov, ale bez hospodářských pozemků. Pokusy o vypořádání tohoto majetku zatím ztroskotaly. Kvůli urychlenému vyřešení tohoto stavu senátoři vypracovali ústavní stížnost, kterou chtějí zrušit část zákona o vlastnických vztazích k půdě, která blokuje nakládání s bývalými církevními pozemky. Problém se podle Svazu měst a obcí týká nejméně dvou stovek obcí. Podle mluvčího těchto obcí Jiřího Jedličky blokování bývalých církevních pozemků, které nyní vlastní obce, brání v jejich prodeji nebo využití pro rozvoj území. Pro vrácení se vyslovil docent Ignác Antonín Hrdina z Katolické teologické fakulty. "Preferujeme naturální restituci formou nikoli výčtového, ale nárokového zákona" s šestiměsíční lhůtou na předání majetku, uvedl Hrdina.

České dráhy začnou ještě do poloviny roku testovat speciální zařízení, které by mělo výrazně zlepšit signál mobilních operátorů ve vlacích. S odvoláním na mluvčího ČD Aleše Ondrůje to v úterním vydání píše týdeník Profit. Zařízení bude umístěno přímo ve vlaku, zpočátku pouze ve vozech první třídy na nejdůležitějších linkách EuroCity a InterCity. Telefonní signál na mnoha místech hlavních železničních koridorů zatím úplně chybí nebo je slabý. Přitom se však vlaky vyšší kategorie těší stále větší oblibě mezi podnikateli a manažery, pro které je kvalitní spojení se světem během jízdy nezbytností. S rostoucí oblibou vlaků tak roste také nespokojenost cestujících, kteří nemohou telefonovat a připojovat se na internet, píše Profit.

Vinu za současný stav dráhy odmítají. "My jsme jen přepravce. Samotná infrastruktura jako koleje a nádraží patří úplně jinému podniku - Správě železniční dopravní cesty," řekl Ondrůj. Naopak zástupce SŽDC Josef Šibrava Profitu řekl, že rozsah poskytovaných služeb zákazníkům je věcí dopravce. Špatné pokrytí hlavních železničních tras je ale podle týdeníku také vinou hlavních mobilních operátorů, kteří svůj signál zatím směrovali především na města, vesnice a hlavní silniční tahy. "Nyní je tato fáze téměř dokončena, a proto chceme zkvalitnit pokrytí frekventovaných železnic," řekla k tomu mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podle ní má slabý signál ve vlacích vyšších kategorií ještě jednu významnou příčinu. "Tyto vlaky jsou vybaveny pokovenými skly z důvodu lepší tepelné izolace. Tato skla však představují významnou překážku pro šíření GSM signálu do vnitřního prostoru vagónu," řekla Kemrová. Právě to by mělo vyřešit speciální zařízení, tzv. GSM Repeater, na jehož zavádění s drahami spolupracují všichni tři mobilní operátoři.