Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus znovu kritizoval nadměrný počet zákonů, kterými se podle něj politici snaží regulovat čím dál víc věcí. V projevu k senátorům mimo jiné uvedl, že hlava státu a horní komora jsou do jisté míry na jedné lodi a mají být korektivem při přijímání nových norem. Roli Senátu ve své řeči ocenil hned několikrát.

Prezident v pátečním projevu varoval před "módním trendem" - podle něj je nadnárodní legislativa automaticky pokládána ze lepší než národní zákonodárství. V souvislosti s Evropskou unií hovořil o obtížích, které přináší standardizace uvnitř celku, který v podstatě homogenní není. Kritika rozbujelosti legislativy, přílišné regulace a také výhrady k nynější podobě integrace Evropské unie jsou Klausova dlouhodobá témata. Nadměrný počet a nepřehlednost českých zákonů kritizoval i v březnu 2004, kdy navštívil Senát v roli hlavy státu poprvé. Nyní uvedl, že "neúnosná extenze" legislativy pokračuje. "Mám strach, že jsme se od té doby nevydali jiným směrem," řekl a dodal, že od jeho poslední návštěvy v roce 2004 bylo předloženo 593 návrhů zákonů. Schváleno jich bylo 344, což znamená každý druhý pracovní den jedna norma. "Čísla téměř neuvěřitelná," poznamenal prezident.

Představitelé senátorských frakcí většinou připustili, že páteční chvála prezidenta Václava Klause na adresu horní komory souvisela s jeho snahou o znovuzvolení. Sám prezident takovou souvislost odmítl. Klaus hodlá počátkem příštího roku obhajovat prezidentský mandát. O volbě hlavy státu budou téměř jistě opět rozhodovat poslanci spolu se senátory.