Zprávy | Z archivu rubriky


Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů důrazně odmítlo návrh reforem, které plánuje vláda. Podle odborářů by opatření schodek veřejných rozpočtů nesnížila a zhoršila by situaci lidí s nižším a středním příjmem. Pokud by podle předsedy Milana Štěcha vláda nechtěla o dopadech reforem s odbory jednat, jsou připraveny použít "všechny možné prostředky".

Odbory představily svou analýzu reforem, kterou vypracovali jejich ekonomové. "Reformní kroky neznamenají srovnání veřejných rozpočtů, ale zahájení permanentních restrikcí," uvedl Štěch, který je současně i senátorem za ČSSD. Domnívá se, že hlavním cílem reforem není ozdravit státní finance, ale rychle snižovat daně. Předák dodal, že kdyby vládní záměr začal platit, v roce 2010 by podle odborářských propočtů v rozpočtu chybělo 140 miliard korun. Odbory svou analýzu zaslaly předsedům politickým stran. K diskusi vyzývají i veřejnost, neziskové organizace a obce.

Odbory jsou proti snižování počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru do roku 2010 každoročně o tři procenta, které navrhuje vláda. Úbytek pracovníků v některých oborech by mohl ohrozit fungování veřejných služeb, řekla mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací (ROPO) Alena Vondrová. Vláda by návrh na snižování počtu zaměstnanců měla projednávat ve středu. Podle dostupných údajů by ve veřejném sektoru, tedy ve školství, zdravotnictví, u policie, hasičů, v kulturních institucích či v celní správě mělo do roku 2010 ubýt každoročně zhruba 13.800 postů. Stát by tak mohl ušetřit téměř 30 miliard korun. Podle Vondrové vládní návrh nebere v úvahu "reálný stav zaměstnanosti" a zajištění činností, které státním organizacím ukládají zákony. Odborářka připomněla, že počet pracovníků ve veřejné sféře se snížil již v letech 2004 až 2006. Podle návrhu by ze školství mohlo v příštích třech letech odejít na 20.000 pracovníků. Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) již dříve řekla, že záměr rozhodně nepodpoří. Podle ní by ohrozil kvalitu výuky i zavádění školské reformy. Vondrová uvedla, že vzhledem k bezpečnostní situaci v ČR není možné snižovat počet policistů.