Zprávy | Z archivu rubriky


Jihoafrická policie zatkla v sobotu večer na mezinárodním letišti v Johannesburgu kontroverzního českého podnikatele Radovana Krejčíře, který na jih Afriky přicestoval pod falešnou identitou. "Měl falešné doklady. Odpor nekladl, byl velmi překvapen," popsal v pondělí Krejčířovo zadržení ministr vnitra Ivan Langer. K zadržení Krejčíře přispěly informace české civilní rozvědky, která věděla jak o jeho cestě na jih Afriky, tak zřejmě i o tom, jaké falešné doklady použije. Česko teď bude usilovat o vydání podnikatele. Česká civilní rozvědka, která Krejčíře dlouhodobě sledovala, zná i důvod jeho cesty ze Seychel do JAR, ale nechce je prozradit. "Krejčíř tady disponoval pověstí movitého člověka, na Seychelách se ale tato pověst nepotvrzovala," naznačil dnes mluvčí civilní rozvědky Bohumil Šrajer s tím, že si tam Krejčíř vytvořil problémy a také řadu nepřátel. Cestování mimo ostrovy se mu však nevyplatilo, poznamenal Šrajer. Langer uvedl, že na případu se podílelo pět dalších zemí.

Ministerstvo spravedlnosti odešle do JAR žádost o předběžnou vazbu na Krejčíře. Zároveň připravuje podklady pro žádost o jeho vydání. Podle ministerstva je délka předběžné vazby 18 dní a lze ji prodloužit na 40 dní. V této době musí ČR doručit žádost o vydání. Poté ji posoudí jihoafrické orgány. JAR v minulosti vydala již dva české občany, proces vydání trval řádově několik měsíců.

Krejčíř předloni zmizel policistům při domovní prohlídce v luxusní černošické vile jeho manželky. Soud na něj pak vydal mezinárodní zatykač. Jeho manželka Kateřina, která je v Česku stíhána za podílnictví, pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Krejčířovu vydání do Česka bránilo dosud mimo jiné to, že si před několika lety koupil seychelské občanství. Krejčíř je spojován s několika kriminálními kauzami. Policie ho například obvinila z pokusu vyvést ze státní společnosti Čepro peníze pomocí fiktivních pohledávek, které pak uplatnil u soudu. Podle vyšetřovatelů byl Krejčíř rovněž jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku jihlavského dovozce pohonných hmot - společnosti M5. Policie podezírá Krejčíře i z toho, že zfalšoval směnky středočeských sběrných surovin na desítky milionů korun, jež si údajně chtěl nechat proplatit.