Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie požaduje odvolání ministra vnitra Ivana Langra (ODS), rezignaci poslance ODS Jana Vidíma na všechny parlamentní funkce a postavení policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, Hynka Vlase a Jaroslava Hrušky mimo službu. Měli by tím podle ČSSD nést důsledky za takzvanou Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu a politiky, jejíž závěry analytická skupina státních zástupců nepotvrdila.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek ve středu na tiskové konferenci prohlásil, že u všech aktérů Kubiceho aféry by měla být znovu a důkladně prověřena trestní odpovědnost. Pokud ČSSD neuspěje u českých soudů, obrátí se na mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku, oznámil Paroubek. "Jedná se o největší ostudu naší demokracie od listopadu 1989," řekl šéf ČSSD. Skandál je podle něj o to horší, že se do něj spolu s politiky zapletli i policisté.

Šéf elitního policejního útvaru Kubice čtyři dny před loňskými volbami prohlásil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých závažných případů. ČSSD tvrdí, že materiál vypracoval Kubice spolu s Langrem a Vidímem s cílem poškodit sociální demokracii ve volbách. Zprávu prý sepsali narychlo, přes víkend. "Připravili toto velké divadlo," uvedl místopředseda poslanců ČSSD David Rath, podle něhož je Langer "extrémně nebezpečná" osobnost, která se nezastaví před ničím.

Obvinění, která ČSSD v souvislosti s Kubiceho zprávou opakuje, jsou podle Langra směšná a hloupá. Paroubkova strana se podle něj stále nesmířila s volební porážkou. Výzvu k odstoupení označil za absurdní, poškozeným se cítí on. Jako ministr vnitra do vyšetřování nijak nevstupoval a nezasahoval do něj, uvedl. Zopakoval, že únik zprávy do médií nezavinil. Kubiceho kvůli závěrům Vrchního státního zastupitelství odvolávat nehodlá - ministrovi vnitra nepřísluší zasahovat do pravomocí nadřízených tohoto policisty. Ani Vidím nevidí důvod k odchodu, obvinění ČSSD označil za nepravdivá.

Paroubek připomněl, že ČSSD stále požaduje vznik sněmovní vyšetřovací komise a od premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka chce navíc omluvu za "podvod na voličích" i za to, že sociální demokracii a jejího předsedu před volbami spojil s mafií. Topolánek ale tvrdí, že se nemá za co omlouvat. Spíše čeká, že se mu za některá neoprávněná obvinění omluví socialisté.

Zatímco úterního zahájení výroby v nové továrně jihokorejské automobilky Kia Motors u slovenské Žiliny se zúčastnili současný i bývalý premiér Robert Fico a Mikuláš Dzurinda, premiér Mirek Topolánek na středečním zahájení výstavby továrny automobilky Hyundai v Nošovicích chyběl. Neúčast premiéra u největší investice na zelené louce v České republice korejské investory i lokální politiky překvapila. Podle svého mluvčího se Topolánek dlouho dopředu omluvil, důvody neuvedl. Před polednem, v době slavnostního zahájení stavby, Topolánek téměř hodinu strávil s hokejovou reprezentací.

"Zasedá druhým dnem sněmovna. Byli pozvaní všichni ministři vlády a dohodli jsme se, že vládu tady budu reprezentovat já. Myslím, si, že více než o nějaké symboly tohoto typu jde o reálnou spolupráci nejen mezi českým státem a veřejnou správou a investorem," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, jediný zástupce současné vlády. Podle místních politiků neměl premiér u zahájení stavby továrny, která přinese práci tisícům lidí, chybět. Korejci nechtěli oficiálně neúčast vysokých českých politiků komentovat, ale zdroj z Hyundai Motor Manufacturing Czech potvrdil jejich zklamání s podmínkou, že zůstane v anonymitě. "Je to divné, jsou tady VIP hosté z celé Evropy, 150 hostů z Koreje, a tato vláda vyšle jen jediného svého zástupce," řekl zdroj novinářům.

Vedení Českého rozhlasu předložilo Radě ČRo čtyři návrhy řešení situace kolem způsobu vysílání stanice pro mladé posluchače Radia Wave. Ani jeden z těchto návrhů nepočítá s dalším analogovým signálem z vysílače Cukrák poblíž Prahy, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Tři ze čtyř návrhů ale počítají s jiným analogovým způsobem šíření stanice. Všechny varianty naopak zahrnují zachování její digitální podoby. Právě kvůli menšímu pokrytí Středočeského kraje touto regionální stanicí ČRo rada letos konstatovala, že rozhlas loni plnil veřejnou službu, ale s jednou výjimkou - a tou je právě Středočeský kraj. O existenci návrhů se ve středu na zasedání Rady ČRo zmínil i její předseda Jiří Florian. Členka rady Dana Jaklová i na základě informací v médiích uvedla, že rada v souvislosti se spory kolem Radia Wave nehodlá odvolávat generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka. "Senzace typu chceme odvolat Václava Kasíka...se nedějí," uvedla Jaklová s tím, že rada jedná s vedením rozhlasu a snaží se najít řešení, které by odpovídalo zákonu, a zároveň by řešilo problém Radia Wave.

Český rozhlas plánoval stanici pro mladé dlouhá léta, a byl také za její neexistenci kritizován. Důvodem, proč ČRo nespustil stanici již dříve, byl podle rozhlasu nedostatek analogových kmitočtů. Radio Wave spustil ČRo až v souvislosti s nastupujícím digitálním vysíláním loni v lednu. Zřízení a spuštění Radia Wave schválila i Rada ČRo. Rozhlas nezačal stanici vysílat pouze digitálně, ale vyhradil pro ni i analogový vysílač v Praze na Cukráku, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dala původně ČRo za tento způsob vysílání milionovou pokutu, rozhlas se však odvolal k soudu, který ji později zrušil.