Zprávy | Z archivu rubriky


Ve věku 89 let v pátek ráno zemřel v pražské vinohradské nemocnici herec Svatopluk Beneš. Patřil k legendám prvorepublikového filmu, za svůj umělecký život ztvárnil desítky filmových a divadelních rolí. Mezi jeho nezapomenutelné herecké party patří například nadporučík Lukáš z Dobrého vojáka Švejka. "Už toužil odejít za všemi těmi svými kamarády, které postupně ztrácel," řekla deníku Blesk hercova manželka Božena. Beneš patřil mezi velké elegány filmového plátna. Jeho hereckými partnerkami byly hvězdy jako Adina Mandlová, Lída Baarová či Nataša Gollová.

"Svatopluk Beneš byl jedním z posledních šlechticů této republiky," řekla Blesku herečka Jiřina Bohdalová. Rovněž Jana Přeučila zpráva o úmrtí Beneše zasáhla. "Ve svém hereckém gentlemanství byl pro mě vzorem," uvedl.

Herec s nepřehlédnutelnou noblesou vtiskl život nepřebernému množství divadelních rolí. Divácky vděčných je stále celá řada filmů, ve kterých si zahrál. Patří mezi ně například Pohádka máje Otakara Vávry z roku 1940, kde Beneš jako student Ríša svádí půvabnou Helenku - Natašu Gollovou. Mezi dalšími populárními snímky je možné jmenovat Hostinec U kamenného stolu (1949), Dědeček automobil (1956) a především nezapomenutelného Dobrého vojáka Švejka (1957), kde se Beneš jako nadporučík Lukáš objevil po boku Rudolfa Hrušínského. Mezi jeho poslední filmové role patří postava T. G. Masaryka v Člověku proti zkáze (1990).

Letní počasí z posledních dní vyvrcholilo patrně v sobotu, kdy meteorologové na řadě míst Česka naměřili teplotní rekordy. Maxima padla například v Praze, Jihočeském nebo Olomouckém kraji. Tisíce lidí si užívaly koupání. V následujících dnech se již ale ochladí. V pražské Libuši v sobotu odpoledne meteorologové naměřili teplotní rekord 26,5 stupně Celsia. Dosud pro tento den platila v Libuši maximální hodnota 24,9 stupně, naměřená v roce 1993. V Českých Budějovicích rtuť teploměru vystoupala na rekordních 25 stupňů Celsia. Teplotní rekord starý 61 let padl také v Olomouci. Tamní stanice naměřila teplotu 26,3 stupně.

V následujících dnech už pravděpodobně další teplotní maxima překonána nebudou. Od neděle se totiž bude podle meteorologů ochlazovat, už ve středu se očekávají nejvyšší teploty jen od deseti do 14 stupňů. Během příštího týdne - pravděpodobně již od pondělka - se také budou ve větší míře vyskytovat noční a ranní mrazíky.

Letní počasí si v sobotu užívaly tisíce lidí. Plná byla například koupaliště v Ústeckém kraji, která využívají teplou termální vodu. Poprvé v letošním roce otevřelo termální koupaliště Brná v Ústí nad Labem. Díky oteplení také do Krkonoš s předstihem přiletěli někteří tažní ptáci, například lejsek černohlavý a lejsek šedý. Při tradiční jarní akci Vítání ptačího zpěvu to zjistili ochránci přírody ze správy Krkonošského národního parku.

Přetrvávající sucho ale působí i řadu problémů. V minulých dnech hasiči varovali před rozděláváním ohňů v přírodě. Málo vody je také v řekách. Povodí Labe bude upouštět přehrady a jezy, aby na dolním toku Labe zvedlo hladinu. Plánované vlny tam bude tvořit až do úterý, aby po řece mohly splout lodě. Lidé na břehu řeky se musejí připravit na náhlé kolísání hladiny. Voda, která ubývá v krajině, rovněž komplikuje život zvěři i ostatním živočichům, kteří se neobejdou bez napajedel. Po dohodě s majiteli pozemků jim je budují myslivci.

Milovníci piva, tvarůžků, ale především známých českých literátů a bohémů Jaroslava Haška a Zdeňka Matěje Kuděje vyrazili v sobotu na tradiční Olomoucký špacír. Nutným předpokladem pro tah dvěma pivovary a pěti olomouckými hospodami je nejen láska k pěnivému moku, ale i dobové oblečení. O zábavu se stará i flašinetář a harmonikář. "Na tuto akci trénujeme už léta, člověk to nedohoní za týden. V každé hospodě dá každý nejméně jedno pivo," řekl dnes ČTK organizátor akce Michal Giacintov. Akce se však neomezuje jen na krajské město. Její účastníci navštíví i minipivovar v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku a pivovar v Zašové na Vsetínsku. Teprve poté vyrazí do pěti olomouckých restaurací. "Hašek i Kuděj byli světoběžníci a nevydrželi dlouho na jednom místě. Takže i my se nejdříve vydáme na potulku a pak se vrátíme do milých, domáckých míst," vysvětlil Giacintov.

Pravidelný pivní trénink má údajně za sebou i Ivo Roháč. Přesto se na náročnou cestu posilnil pořádnou snídaní. "Dal jsem si silnější snídani, abych měl základ. Šest míchaných vajec a špek. Aby mi nechyběly vitaminy, došlo i na brokolici a citron," prozradil muž, který se na Olomoucký špacír vydal poprvé. Naopak k tradičním účastníkům patří Petr Staník. S odpovědí na otázku, zda by chtěl žít v době Haška a Kuděje, však váhal. "Je pravda, že živobytí bylo tehdy tvrdší. Ale lidé byli veselejší a měli k sobě blíž," soudí. Zahanbit se nechtějí nechat ani ženy, které kolemjdoucí okouzlovaly elegantními róbami. "Taky trénujeme, popíjíme pivo celý rok. Postupně a ne tolik jako pánové, ale trénujeme také. Kostým jsem si pořídila v půjčovně," řekla Jaroslava Jermářová.

První špacír olomoučtí recesisté zorganizovali v roce 2003 při příležitosti nedožitých 120. narozenin Jaroslava Haška. Je inspirován Kudějovou knihou Když táhne silná čtyřka. "Letos by se dožili literáti 250 let, tedy dohromady," podotkl Giacintov. Novinář, spisovatel a světoběžník Zdeněk Matěj Kuděj ani jeho přítel Jaroslav Hašek si na nedostatek příznivců v Olomouci rozhodně stěžovat nemohou. Kuděj tam má dokonce vlastní hospodu.