Zprávy | Z archivu rubriky


Jihoafrický soud žádost obžaloby prodloužil pobyt Radovana Krejčíře ve vazbě nejméně do 17. května, kdy by se při dalším stání mělo rozhodnout, zda může být propuštěn na kauci. Ambasador Jaroslav Siro potvrdil, že velvyslanectví sehnalo Krejčířovi na žádost soudu soudní tlumočnici. Krejčíře, který dosud pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, zadržela jihoafrická policie před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Johannesburgu.

Krejčíř žil na Seychelských ostrovech z peněz, které pocházely z jeho utajovaného majetku v Česku. Píše to server Aktuálně.cz. České úřady mu sice před lety začaly majetek v tuzemsku zabavovat a tvrdily, že co šlo, je obstavené. Podnikatel Tomáš Pitr ale uvedl, že policie Krejčířovi všechno neobstavila. Podle Aktuálně.cz využil Krejčíř toho, že policie i tajné služby neměly rozsah jeho majetku zmapovaný a například jeho konta v zahraničí nevypátraly dodnes. Server píše, že policie zadržela některé lidi, kteří Krejčířovi vozili na Seychely peníze, ale většina "proklouzla". Aktuálně.cz píše, že stát například zabavil černošickou vilu, z níž Krejčíř policii při domovní prohlídce předloni uprchl. Protože byl ale její provoz finančně náročný, stát ji předal zpět do správy Krejčířovým příbuzným. Policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se prý pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek, kvůli údajné přípravě vraždy celníka a další trestné činnosti.

Ministr Ivan Langer (ODS) na základě dostupných informací považuje zásah policie při letošních prvomájových demonstracích radikálů za profesionální. Je nicméně připraven prověřit všechny stížnosti. Například Mladí sociální demokraté považují za skandální, že je policisté spolu s dalšími antifašisty zadrželi, když v Praze protestovali proti shromáždění nacionalistů. Tvrdí také, že je policisté ponižovali, když je při osobní prohlídce nutili se svléknout do naha a dělat dřepy. Langer slíbil, že stížnost prověří, o incidentu nemá zatím žádné informace.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyř příznivců extremistické organizace Národní odpor, kteří byli zadrženi v úterý při prvomájových násilných potyčkách s policií v Brně. Jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele, za což hrozí až pět let vězení. Při šarvátkách byli zraněni dva novináři a sedm policistů. Národní odpor na svých internetových stránkách tvrdí, že její členové neporušili zákon a kvůli zákroku již podniká "právní kroky".

Národní odpor je neonacistickou organizací, vyplývá z posudku, který zpracoval pro radnici Brno-střed politolog Miroslav Mareš, jenž se zabývá extremismem. Na jeho doporučení tajemník radnice rozpustil v úterý prvomájovou demonstraci. Národní odpor kvality Mareše na svých internetových stránkách zpochybňuje. Politolog je nyní na služební cestě v zahraničí. Telefonicky vzkázal, že se ke svému posudku nebude vyjadřovat.

Olomoucký odvolací krajský soud zprostil obžaloby bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína z neuposlechnutí rozkazu.Hučín byl původně obžalován z šesti trestných činů, ze kterých ho již dříve soudy osvobodily. Neuposlechnutí rozkazu bylo jedním z nich. Podle obžaloby měl bývalý kapitán BIS Hučín v únoru 2001 bezodkladně identifikovat své zdroje a předat je svému nadřízenému. Tento rozkaz však nesplnil. Tvrdil, že se rozhodl chránit osoby, na které spoléhal a k tehdejšímu nadřízenému neměl důvěru. Podle soudce byl Hučín za tento čin již potrestán tím, že byl následně propuštěn z BIS. "Prevence v tomto případě je bezpříslušná, už není v BIS. To, že byl propuštěn ze služebního poměru, bylo dostatečnou prevencí před ostatními," uvedl soudce Anton Bucheň. Podotkl navíc, že příslušné orgány BIS měly další možnosti, jak uvedené zdroje získat.

Obhájci Hučína před soudem tvrdili, že v tomto případě ani nejsou splněny formální znaky trestného činu. "Bylo známé, že své zdroje chrání jako oko v hlavě a dá se předpokládat, že je nevydá. Taktika jeho nadřízených vyšla," uvedl jeho obhájce Milan Hulík. Upozornil navíc na to, že zacházení se zdroji neupřesňoval žádný vnitřní předpis a Hučín po odebrání bezpečnostní prověrky nemohl s takovými skutečnostmi již disponovat. Hučín před soudem, kde ho podpořilo na 60 příznivců, uvedl, že jeho zdroje jej informovaly i o spojení státních zástupců na bývalé příslušníky Státní bezpečnosti. I z tohoto důvodu byli podle něj tito lidé ohroženi.