Zprávy | Z archivu rubriky


Chystané daňové, sociální a zdravotnické reformy jsou podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka výsledkem složitého koaličního kompromisu i tragického stavu veřejných financí. Proto není možné čekat, že reforma bude stejná jako předvolební plány ODS, řekl Topolánek na čtvrtečním republikovém setkání politiků ODS na pražském Žofíně. "Je to dobrý základ k tomu, abychom mohli naplnit sliby, které jsme dali voličům," uvedl. Před dvěma lety, když ODS jako opoziční strana chystala svou reformu, podle Topolánka nečekala, že po převzetí vládní odpovědnosti najde veřejné rozpočty v tak tristním stavu. S tímto vědomím je podle něj třeba vládní záměry hodnotit.

Připomněl i fakt, že ve sněmovně má trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených velmi křehkou většinu. ODS se nemůže řídit tím, co by si přála ona, ale co je ochoten akceptovat poslední poslanec ze "stodvojky", připomněl premiér, že stovková vládní koalice uzavřela dohodu o toleranci s dvěma bývalými sociálními demokraty - Milošem Melčákem a Michalem Pohankou. Cíle, které už vláda představila, jsou jen začátkem potřebných změn. Jsme v první třetině, je to dobrý základ pro plnění našich slibů, uvedl Topolánek. Následovat budou další balíky reforem. Nyní je třeba za každou cenu udržet křehkou koalici, zatáhnout za záchrannou brzdu a stabilizovat veřejné finance, prohlásil.

Poslanec a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který je zřejmě nejvážnějším kritikem reformy v řadách vládní koalice, tvrdí, že koaliční balík změn je jen nepovedeným torzem reformy. Sám navrhuje čtyři principy, o které by měla být doplněna navrhovaná vládní reforma. Podle něj jde o jednotnou daň z příjmu pro fyzické a právnické osoby a zjednodušení daňového systému. Chce také, aby daňová reforma přinesla pozitivní efekt pro středněpříjmové vrstvy a znamenala podnět pro zvýšený růst ekonomiky. Tlustý by chtěl zavést jednotnou daň z příjmu pro fyzické a právnické osoby ve výši 12 procent a celkově zjednodušit daňový systém. Základ daně by se podle něj vypočítával z hrubého příjmu jako v současnosti, ne ze zamýšlené takzvané superhrubé mzdy. Podle exministra financí je jeho nová předloha o dani z příjmu kratší asi o jednu čtvrtinu než současný zákon. Tlustý řekl, že v zákoně bude méně výjimek - asi deset procent proti současnému stavu. Podle něj to povede mimo jiné k menšímu počtu daňových úniků.

Sociální demokraté považují přístup pražské policie během prvomájových demonstrací za skandální. Tvrdí, že policisté uvolňovali cestu neonacistům pochodujícím hlavním městem, zatímco pokojně protestující antifašisty zadrželi. Způsob, jakým se na služebně chovali policisté k zadrženým Mladým sociálním demokratů, nejsilnější opoziční straně připomněl ponižování Iráčanů v americké věznici Abú Ghraíb. "Z mého pohledu by to měl být důvod, kdy by ministr vnitra Ivan Langer měl rezignovat," řekl ve čtvrtek místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath. Když mu prý Mladí sociální demokraté líčili, jak se museli po zadržení v Bartolomějské ulici přede všemi svléknout do naha a dělat dřepy, vzpomněl si na ponižování iráckých vězňů, které vyvolalo v USA skandál a rezignaci řady významných představitelů armády. Takové ponižování lidské důstojnosti podle Ratha nelze tolerovat.

"Ve mně to rovněž vyvolalo vzpomínku na události v Abú Ghraíbu a nikdy by mě nenapadlo, že to někdy uvidím v České republice," uvedl poslanec ČSSD a bývalý předseda Mladých sociálních demokratů Jan Hamáček. Jeho nástupce v čele sdružení Petr Dolínek na tiskové konferenci ČSSD oznámil, že chystají trestní oznámení kvůli možnému zneužití pravomocí veřejného činitele. Už ve středu předali Langrovi otevřený dopis, v němž si stěžují na chování policistů.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka kritizoval "dvojí metr" policie a úřadů k pochodům neonacistů - zatímco v Brně jej magistrát zakázal a policisté proti jeho účastníkům tvrdě zasáhli, v Praze se shromáždění pravicových radikálů konalo za asistence policie, zatímco levicoví demonstranti protestující proti akci neonacistů skončili na policejní služebně. Ministr Langer ve středu řekl, že podle dosavadních informací byl zásah policie při prvomájových akcích profesionální. Také policie v hlavním městě tvrdí, že při shromáždění extrémní pravice postupovala v souladu se zákonem.

Obránce Rostislav Klesla z Columbusu byl před úvodním utkáním českých hokejistů v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Rusku proti Německu zařazen na soupisku. Kouči Aloisi Hadamczikovi tak zbývají ještě dvě volná místa. Na zapsání čekají v dějišti v Moskvě třetí gólman Adam Svoboda a útočník Tomáš Rolinek, vedení týmu si však nechává otevřené dveře pro možné posílení z NHL.

Fotbalový brankář Jaromír Blažek ve středu podepsal letní přestup ze Sparty do Norimberku, ale ve čtvrtek už znovu trénoval v pražském klubu. Uzavřený transfer mu prý pomůže k většímu soustředění v závěru sezony, v němž jeho současný klub bojuje o double. Starosti se stěhováním do Bavorska nechává až na léto, zařizovat ho bude nejspíše až po návratu národního týmu z Walesu 3. června. S němčinou ale raději začne už nyní.

Tenista Tomáš Berdych potvrdil roli druhého nasazeného hráče a postoupil na turnaji v Mnichově do čtvrtfinále. Ve třetím vzájemném duelu v kariéře se ve druhém kole podařilo jednadvacetiletému Čechovi poprvé porazit olympijského vítěze z Atén Nicolase Massua. Chilský tenista prohrál 5:7 a 1:6. Dvanáctý hráč světa Berdych, jenž je na mnichovské antuce po vypadnutí Tommyho Haase největším favoritem na zisk titulu, se v boji o semifinále utká s Nicolasem Devilderem. S nepříliš známým Francouzem se dosud na okruhu ATP nestřetl. Turnaj v Mnichově je dotován částkou 353.450 eur.

Akrobatický lyžař Aleš Valenta se rozhodl ukončit kariéru. Olympijský vítěz ze Salt Lake City z roku 2002 to oznámil na tiskové konferenci v Praze. Čtyřiatřicetiletého Valentu k takovému rozhodnutí prý přiměly vleklé zdravotní potíže, více se ale také chce věnovat i rodině. "Kdybych byl zdravý, tak by to rozhodování možná bylo složitější, ale teď šlo spíš o nutnost. Lékaři mi doporučili, že by se pokračování v další kariéře mohlo v budoucnu negativně projevit," uvedl Valenta. V budoucnu se hodlá věnovat ve svém sportu práci rozhodčího a rád by v této pozici jel i na příští zimní olympijské hry do Vancouveru v roce 2010.

Prezident Václav Klaus je proti výstavbě nové budovy Národní knihovny na Letné podle vítězného návrhu britského architekta českého původu Jana Kaplického. Vyplynulo to z jeho vyjádření před zastupiteli Prahy 9 při čtvrteční návštěvě deváté městské části. Skeptický je prezident také k případnému pořádání letních olympijských her v Praze, o něž pro rok 2016 nebo 2020 usiluje vedení metropole. Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla, řekl prezident. Klaus se ptal zastupitelů, zda by se nenašlo pro nové sídlo knihovny nějaké místo v deváté městské části. V Praze 9 se nachází řada ploch, které čekají na nové využití po již zrušeném těžkém průmyslu.

K případným olympijským hrám Klaus nechtěl vynášet "žádné silné soudy"; jelikož je sportovec, jeho postoj je prý skeptické ano. "Jsem velmi skeptický, ale nemám pocit, že mám bourat nadšení někoho," řekl prezident. Rozhodnutí, zda usilovat o olympiádu, nebo ne, podle Klause nemůže být ekonomické. Odhady o tom, že hry by byly ziskové, prezident označil za chiméry. Ziskovost olympiády je jednou z podmínek pro jejich pořádání pro pražského primátora a prvního místopředsedu ODS Pavla Béma. "Pokud chceme udělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme," řekl prezident. Zároveň se prý musí říci, že hry budou na úkor řady jiných věcí. Verdikt musí být lidský, ne ekonomický, uvedl Klaus.

Pražské zastupitelstvo už rozhodlo, že se metropole bude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016. Nikdo ale v podstatě nevěří, že by je mohla skutečně získat. Podle ekonomické analýzy by pořádání olympiády stálo asi 135 miliard korun, hry by byly ziskové. Dalších asi 600 milionů by stála výstavba infrastruktury v celé ČR, která je nutná i bez olympiády.