Zprávy | Z archivu rubriky


Na prvomájových akcích v České republice bylo nejrušněji v Brně, kde policie tvrdě zasáhla proti pravicovým radikálům. Rozehnala je, při zásahu s vodními děly bylo lehce zraněno přinejmenším osm lidí, z toho šest policistů a dva fotografové. Pochod pěti stovek radikálů centrem moravské metropole byl zakázán kvůli propagaci nacismu. Několik lidí policie zadržela.

V Praze se policie postavila mezi anarchisty a pravicové extremisty, aby zabránila střetu obou skupin. Nakonec se ani pražské akce neobešly bez menších incidentů. Odpoledne se však všichni rozešli. Policie zadržela několik desítek lidí, tři obvinila z trestných činů. Jeden z obviněných čeká v policejní cele na to, jak státní zástupce rozhodne o návrhu na vzetí do vazby. Zbylé dva hodlá policie vyšetřovat na svobodě.

Policie nejdříve předvedla přes dvě desítky lidí po krátkém střetu na pražském Střeleckém ostrově, kde se sešli příznivci Vlastenecké fronty a strany Národního sjednocení. Anarchisté se jim snažili v akci bránit. Další osoby policie zadržela během průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví. Anarchisté se původně sešli na Újezdě, pak vyrazili k nedalekému Střeleckému ostrovu. Policisté je však zastavili na mostě Legií. Poté se pravicoví extremisté dali na pochod k americkému velvyslanectví. Policie umožnila jejich ohlášený průvod tím, že vytlačila anarchisty směrem na Petřín.

Na pražské Letné, v místě, kde se dříve konala prvomájová komunistická shromáždění, v úterý lidé demonstrovali právě proti komunismu. Na Letenské pláni bylo odhadem kolem tisícovky lidí. Místopředseda Konfederace politických vězňů (KPV) Mirko Šťastný ve svém projevu varoval před návratem komunistické totality. "Ve jménu dobra, spravedlnosti a lásky k národu to nedopusťme," prohlásil před shromážděnými lidmi.

Mezi řečníky bylo také několik domácích a zahraničích politiků - včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS). Předseda vlády řekl, že přesně před rokem na tom samém místě slíbil, že příští vláda bude bez komunistů a že to také později dodržel. Podle něj však hrozil vznik kabinetu ČSSD a KSČM. "Nakonec jsme tomu zabránili," zdůraznil. Dodal, že je třeba dostat komunismus z hlav lidí, hlavně dětí.

Přítomní demonstranti si vyslechli i další projevy. Na Letenské pláni pro ně bylo připraveno mnoho stánků. V některých si mohli koupit trička s protikomunistickými motivy, v jiném byla expozice KPV a "pétépáků" o historii protikomunistického odboje. Na Letné byly k dostání například i pohlednice adresované KSČM a jejímu předsedovi Vojtěchu Filipovi s vyplněným textem: "Byl jsem na Letné a bez vás to bylo bezva". Jeden stan byl věnován Tibetu, na Letné byli zastoupeni i příznivci čínského hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně utiskováno. Jeden z pronásledovaných promluvil k účastníkům demonstrace přímo z pódia. Připomenuta tu byla i situace na Kubě. Organizátoři obehnali malý kus prostoru plotem, místo tak představovalo "ostrov svobody". Zatímco v první části programu patřilo pódium zejména řečníkům z řad politických vězňů, protikomunistických aktivistů a politiků, odpolední části dominoval hudební program.

U Údrče na Karlovarsku v úterý po čtyřech dnech definitivně skončila neohlášená technoparty. Na louce vzdálené necelé dva kilometry od obce, kde se konala, zůstalo v úterý odpoledne už jenom kolem 20 účastníků akce. Snažili se uklidit pronajatý pozemek, ale podařilo se jim to jen zčásti. Nikdo z dotázaných technařů nebyl schopen ČTK říct, jak budou odpadky z louky odvezeny.

Na zhruba 2,5 hektaru velkém pozemku soustředili technaři sebrané papíry, plastové lahve, plechovky a další odpad na několik hromad. Přistaven byl také kontejner. Ten už byl ale v poledne zcela plný. Mezi hromádkami bylo přitom stále dost odpadků. Mnohem horší je situace v lese, který k louce ze dvou stran přiléhá. Sem vítr zanesl množství plastových tašek a papírů. Další nepořádek tady zanechali i technaři. Na otázku, zda někdo uklidí i les, nikdo nedokázal odpovědět.

Policie považuje průběh technoparty u Údrče za klidný a nekonfliktní. Podle mluvčí karlovarské policie Zdeňky Papežové ani v poslední den nemuseli policisté řešit žádné problémy. V uplynulých dnech vyšetřovali pouze malou nehodu, když rakouský řidič prorazil se svým vozem ohradník. Obyvatelé Údrče, kde žije pouze několik desítek stálých obyvatel a řada chalupářů, o technoparty v podstatě nevěděli. Do obce nebyly zvukové aparatury vůbec slyšet. Jenom tudy projížděly automobily účastníků akce. Vzhledem k tomu, že technaři přijížděli postupně, dopravní kolaps tady na jediné silnici nenastal.