Zprávy | Z archivu rubriky


Inspekce ministra vnitra v případě nasazení odposlechů v kauze Kubice pochybila. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva Jana Malíková. Zvláštní oddělení inspekce se zabývalo postupem při vyžadování odposlechů nasazených při vyšetřování úniku zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. ČSSD ovšem věrohodnost zprávy, kterou vypracovali podřízení ministra Ivana Langra, zpochybnila.

Inspekce odposlouchávala 46 telefonních čísel. Mezi odposlouchávanými byli i poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik soukromých osob. Podle Malíkové pochybil policista, který odposlechy navrhl a státnímu zástupci zatajil majitele 33 ze 46 mobilních telefonních čísel. Další chybou údajně bylo, že do spisu, který předával státnímu zástupci, nezahrnul údaje zjištěné k majitelům těchto telefonních čísel. Učinil tak prý na pokyn svého nadřízeného; nadřízený policista již u policie nepracuje.

Odposlechy schválil státní zástupce a soudce je následně nařídil. Podle vnitra si ale nevyžádali detailní informaci o telefonních číslech a jejich skutečných majitelích. To by se prý mělo do budoucna změnit. "Tento závěr znovu potvrzuje, že změna v přístupu k nasazování odposlechů je naprosto nutná. Musí se změnit i přístup státních zástupců a soudců, kteří se na realizaci odposlechů také svým rozhodováním podílejí," uvedl ministr vnitra Langer.

Opoziční ČSSD ale tvrdí, že zpráva o údajném pochybení inspekce je naprosto irelevantní. Její nestrannost podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce zpochybňují personální změny, které Langer po loňském nástupu na vnitru provedl. Sociální demokraté si myslí, že ministerstvo možná informaci záměrně zveřejnilo, aby zakrylo nadcházející debatu sněmovny o výsledcích prověrky Kubiceho zprávy.

Postup soudců a žalobců již zkoumalo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj neporušili žádné povinnosti. K podobnému závěru dospělo také Městské státní zastupitelství v Praze.